VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dějiny Znojma mají stále svá bílá místa

Znojmo - Jako na houpačce proplouvá Znojmo svými dějinami. Dříve bylo centrem jižní Moravy a Dolního Rakouska. Nyní je periferií Česka. Sídlili v něm lidé s velkými ambicemi, byli zde pohřbeni králové. Nyní si na něj prezident České republiky najde na své cestě jen pár minut. V dějinách města jsou stále ještě bílá místa. Historik Jiří Kacetl je chce probádat.

23.8.2008
SDÍLEJ:

Historik Jiří KacetlFoto: Deník/David Grossman

Jaké jsou hvězdné historické okamžiky Znojma?

Je to určitě celý středověk. Docent Klíma svými nálezy na Hradišti potvrzuje, že to je velice důležitá lokalita už od úsvitu středověku. Znojmo bylo také jedním z prvních středověkých měst na Moravě. Kvetlo i v období renesance. Znamenalo na mapě Českých zemí velmi mnoho. Jeho sláva začíná ustupovat v sedmnáctém století. Pořád to bylo ale centrum. Upadne až ve dvacátém století. Najednou se ocitne na hranici mezi Českem a Rakouskem. Znojmo tak ztratilo ohromné odbytiště v Dolním Rakousku.

A naopak temné momenty města?

Jednoznačně druhá světová válka. Nejdříve Němci vyhnali české obyvatelstvo a pak Češi německé. Tím nastalo historicky nevídané přerušení kontinuity života města. Následky jsou patrny ještě dnes, i když už tento předěl začíná město pomalu překonávat. Vyměnily se dvě třetiny obyvatelstva a novým lidem hodně dlouho trvalo, než si na město a život v něm zvykli.

Jsou na Znojemsku stále bílá místa v historickém bádání?

V regionální dějinách chybí zpracovat velmi mnoho. Dobře je zmapovaný středověk. Opravdu málo ale víme o moderních dějinách. V archivu leží spousta informací, kterými se zatím nikdo nezabýval a je třeba je zpracovat. Největší dluh v tomto ohledu máme určitě vůči dvacátému století. Nevíme, co se dělo v roce 1945 při odsunu Němců. Nevíme ani, jak zde probíhal například rok 1968. Právě moderními dějinami bych se chtěl v muzeu zabývat. S ostatními odborníky máme v hlavě i projekt, který by měl v několika svazcích zmapovat celou historii Znojma.

Jaké to je pracovat jako historik ve Znojmě?

Studoval jsem v Praze. Tam jsem se zabýval velkými tématy války, studoval mírová jednání a velkou politiku. Přemýšlel jsem i o diplomatické dráze. Ve Znojmě jsem musel ze svých obzorů slevit. Ale také moje učitelská praxe mě něco naučila.

Autor: David Grossmann

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení