VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Načeratic míří výroba bioplynu

Znojmo – Stavbu bioplynové stanice chystá firma v dolní části Znojma u Načeratic. Od města hodlá koupit potřebné pozemky. Starosta Vlastimil Gabrhel slibuje, že radnice projektu uvolní cestu až po debatě zastupitelů a zjištění názorů lidí v Oblekovicích a Načeraticích.

21.2.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Zatím jsme se zástupci investora měli jen obecné sezení, kde nám představili, jak takové energetické zařízení na zpracování odpadu funguje. Nabídli nám také návštěvu v rakouském Zwettendorfu, kde již podobné zařízení pracuje. Pokud jde o město, jednali jsme zatím pouze o prodeji pozemků. Žádná smlouva ale dosud podepsaná není,“ uvedl starosta Gabrhel.

Jméno investora nesdělil, lokální týdeník, který o záměru rovněž psal, uvedl jméno společnosti Sobioenergy. Takovou firmu ovšem český obchodní rejstřík nezná. Vendula Šilhová, kterou týdeník uvádí jako zástupkyni firmy, může být podle registru živnostenského podnikání podnikatelkou v oblasti realit. Stanici v Zwettendorfu provozuje společnost FBC Reiter.

„Organický odpad je rozdrcen, promíchán a umístěn ve vzduchotěsných fermentačních tancích, kde po dnech až týdnech vzniká bioplyn. Ten stanice po vyčištění zpracovává na teplo a elektřinu,“ popisuje zpracování odpadu web firmy.

Jako hlavní druhy zpracovávaného odpadu web uvádí prošlé a balené potraviny, tuky, kuchyňský odpad či odpad živočišného původu.
„Nejde o klasickou bioplynovou stanici, ale o výzkumné zařízení, které je velmi nákladné a návratnost investice dosahuje několika desetiletí. V Zwettendorfu je necelých dvě stě metrů od domů. V Načeraticích by to byl téměř kilometr. Firma slíbila, že vše představí na veřejně přístupném semináři,“ dodal starosta Gabrhel.

Současně ujistil, že město zatím na projekt nekývlo. „Uzavřený ještě není ani prodej pozemků. Investor musí samozřejmě také projít řadou řízení a získat mnoho různých povolení,“ vypočítal starosta.
Část biologického odpadu ze Znojma a okolí může nyní zpracovávat nová kompostárna v Únanově. S případnou bioplynovou stanicí si ovšem zřejmě konkurovat nebude. „Kompostárna smí v současné době zpracovávat jen rostlinný odpad, tedy větve, listí, trávu a podobně. Zbytky potravin nyní na Znojemsku nijak řešeny nejsou. Do únanovského zařízení je přijímat nemůžeme,“ sdělil únanovský starosta Vojtěch Fabík.
Podle Josefa Esterky, ředitele společnosti, která kompostárnu provozuje, je na Znojemsku gastroodpadu jen velmi málo. „Svážíme ho ve městě, týdně jsou to asi čtyři tuny. Pochybuji, že by kvůli tomu někdo stavěl stanici na jeho zpracování. V ostatním bioodpadu by přitom takové zařízení kompostárně konkurovalo. Záleželo by pak, odkud by vlastník odpad ke zpracování získával,“ řekl Esterka.

Město si právě pro ukládání bioodpadu postavilo kompostárnu. „O tom, kam bude odpad nakonec ukládat, samozřejmě rozhodne samo,“ dodal Esterka.

Potravinové zbytky by musely pro využití v kompostárně nejprve projít dodatečným zpracováním. „Do takzvané hygienizace bychom museli nejprve investovat asi pět milionů korun. Nepředpokládám, že bychom takové peníze v nejbližších letech vynaložili,“ doplnil starosta.
Špatné jméno získaly bioplynové stanice zejména na Znojemsku vinou zařízení ve Velkém Karlově. Jeho provozovatelé kvůli porušování zákonů i technologické kázně dostali od úřadů řadu milionových pokut. Podle zprávy zástupkyně ombudsmana se na problémech se stanicí podepsali i úředníci.

Autor: Martin Moštěk

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení