VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Pohořelic po nové silnici? Za deset let

Znojemsko - Opravu silnice Znojmo– Pohořelice odhadují státní stavitelé silnic na deset roků. První práce začnou snad do tří let. Silnice dostane mimoúrovňové křižovatky, zůstanou ale dvapruhy.

9.11.2009 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Za deset let, možná, povede z Znojma do Pohořelic kompletně modernizovaná silnice. Bude mít pořád jen dva pruhy, definitivně na ní ale rozhodující křižovatky budou mimoúrovňové. Plyne to z podkladů, které Ředitelství silnic a dálnic předložilo do prvního posuzování chystané stavby. S dvěma pruhy se většina starostů měst neochotně smiřuje, termín považují za velmi dlouhý.

„Pro nás je nejdůležitější potvrzení mimoúrovňových křižovatek. Stavba kvůli nimi bude také v úseku u Miroslavi nejnáročnější. Pokud je o dva pruhy, je to výsledek vyhodnocení frekvence dopravy, která z Branišovic do Znojma klesá,“ řekl starosta Miroslavi Augustin Forman.

Podobně mluvil znojemský starosta Petr Nezveda. „Z několika jednání výrobních výborů, kterých jsem se účastnil vyplynulo, že pro případný třípruh by musely být splněny podmínky, které zřejmě silnice Znojmo – Pohořelice naplňuje jen částečně. S průzkumy intenzity dopravy také nic nenaděláme. Boj za třípruh je nyní bojem s větrnými mlýny,“ uvedl Nezveda s tím, že obecné parametry rekonstruované silnice případné pozdější rozšíření umožní.

Nejméně spokojený zůstává starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. „Moje otázka pro odbornou veřejnost zní, zda tahle silnice bude o tolik méně frekventovaná, než obdobná na rakouské straně, kde tři pruhy staví všude, kde je to možné. Pronikavě to zvyšuje bezpečnost. K čemu je nám dobrý dvoupruh, když ho lemují čím dál hustší řady pomníčků obětí nehod?, “ ptal se Mokrý.

Podle dokumentace předložené do opakované vstupní procedury zkoumání vlivů na životní prostředí zvažují stavitelé silnic rozložení modernizace silnice Znojmo – Pohořelice do čtyř etap. Předkladatelé dokumentace uvádí, že jednotlivé části rekonstrukce přijdou na řadu mezi lety 2013 až 2020.

Nejdál jsou přípravy na úseku mezi Znojmem a Lechovicemi, který je považovaný za nejsnazší. „Nyní pracujeme na podkladech pro územní řízení. Je zatím předčasné mluvit o tom, kdy začne stavba, Čeká nás například řešení majetkových vztahů k pozemkům. Budeme dělat vše pro to, aby příprava postupovala hladce. Na tomto úseku jsme dál, než na ostatních, ale do konečného výsledku může promluvit ještě mnoho faktorů,“ upozornila Věra Hoderová z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic.

Starosty vyhlídka na termín dokončení modernizace za jedenáct let netěší. „Je to jedna z mála věcí, které mě nenechávají v klidu. Je trestuhodné, že se na této silnici dvacet let po revoluci nic nezměnilo a teď bychom měli čekat dalších jedenáct let, to je špatné,“ komentoval plány starosta Mokrý s tím, že by si úkol podpořit urychlenou rekonstrukci měla vzít za svůj krajská politická reprezentace. „Rok 2020 je skutečně hodně vzdálený termín, na druhé straně je výhodou, že tato stavba je dobře připravena a nenarazila zatím na zásadní problémy, například kvůli ekologům,“ podotkl jeho kolega z Miroslavi Forman. Podle znojemského starosty Petra Nezvedy bude zapotřebí společné iniciativy místních politiků a aktivity zástupců regionu v Praze. „Doba je to dlouhá, bude potřeba aby zatlačili všichni společně, i naši zástupci ve vrcholné politice, kteří zatím velkou činorodostí nevynikali,“ podotkl Nezveda.

Autor: Martin Moštěk

9.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení