VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokončení obchvatu je v nedohlednu

Znojmo - Runway pro nouzové přistání malých letadel či dráha pro in-line bruslaře. Jen tím zůstává i nadále část první stavby obchvatu Znojma.

17.9.2010 16
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kraj zrušil odvoláním napadené územní rozhodnutí a celé kolečko úředních postupů tak bude muset část stavby absolvovat znovu.
Ředitelství silnic a dálnic dnes vůbec neví, kdy se bude ve stavbě pokračovat a zda vůbec budou na silnici peníze. „Situace je v tuto chvíli velmi komplikovaná. Naše kroky budou směřovat k novému získání územního rozhodnutí a následně dořešení majetkoprávní přípravy. Nedokážeme v tuto chvíli odhadnout, kdy se nám opět podaří získat pravomocné územní rozhodnutí a zda Ministerstvo dopravy zařadí tuto stavbu do rozpočtu na příští rok,“ informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková

Kraj zrušil původní rozhodnutí na základě verdiktu soudu. Ten konstatoval, že úřady pracovaly se starými podklady.
„Krajský úřad neměl jinou možnost, než prvoinstanční rozhodnutí zrušit a věc vrátit k novému projednání stavebnímu úřadu,“ uvedla v odůvodnění rozhodnutí vedoucí odboru územního plánování kraje Eva Hamrlová.

Závěr soudu uvítali zástupci Občanského sdružení Obchvat. „Je to spravedlivé. Byla chyba, že ředitelství silnic nemělo celou stavbu připravenou a postupovalo dál, přestože vědělo o výhradách, které ke stavbě jsou,“ řekla již dříve šéfka sdružení Lenka Poláková.

„Naším klíčovým argumentem, který soud přijal, bylo to, že úředníci nemohli používat výsledky posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) z poloviny devadesátých let. Jednak už nebyly platné, jednak ředitelství silnic změnilo typ křižovatek na mimoúrovňové,“ dodala Poláková.

Stavba – nestavba

Zrušení územního rozhodnutí potvrdil mluvčí kraje. „Týká se stavby silnice I/38 Znojmo – obchvat, 1. stavba, na pozemcích katastrální území Znojmo-město, Dobšice u Znojma a Kuchařovice. Zrušené územní rozhodnutí se týká pouze první stavby, nikoliv stavby druhé,“ sdělil mluvčí kraje Jiří Klement.

Takzvaná první stavba je v úseku od silnice na Únanov nad znojemskou nemocnicí po zahrádky u silnice na Suchohrdly zatím jedinou hotovou částí obchvatu. Ředitelství silnic už získalo zatím nepravomocné stavební povolení na mimoúrovňovou křižovatku navazující na začátek zbudované silnice.

„Proti povolení se odvoláme a pro druhou stavbu platí to samé co pro první. Územní rozhodnutí se také pro ni opírá o neplatnou EIA,“ dodala Poláková.
Znojemský stavební úřad nyní čeká na spis z kraje. „Je možné, že ŘSD bude vyzváno k doplnění nějakých dokladů, pak proběhne veřejné projednání.

Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně bude zhotovovat nová EIA, nebude to záležitost několika týdnů, ale měsíců,“ potvrdila mluvčí Znojma Denisa Šipošová. Podle ní se dá očekávat, že nové územní rozhodnutí bude vydáno někdy za půl roku.

„Kraj však nezrušil stavební povolení. To je na stavbu, která již stojí, platné. Jde tedy o dosud nepostavenou část první stavby od ulice Suchohrdelské směrem na Přímětic,“ upřesnila Šipošová.

Bárta: Peníze? Ne!

Komplikace okolo stavby vedly ministra dopravy Víta Bártu k rozhodnutí neuvažovat o penězích na obchvat Znojma. „V případě znojemského obchvatu je Bártovo rozhodnutí pochopitelné. Staví se totiž jenom jedna část, která končí v polích a kudy nebude nikdo jezdit, dokud se nezačne stavět druhá část přes Přímětice. Na tu však není stavební povolen,“ uvedl server Aktuálně.cz.

Na dokončení jednání ohledně posledních pozemků stále čeká i obchvat Lechovic. Rekonstrukci I/53 ŘSD rozdělilo na pět úseků. Nejdále jsou projektanti s částí mezi Znojmem a Lechovicemi, kde pracují na podkladech pro žádost o územní rozhodnutí. Pro tři úseky na trase z Lechovic do Pohořelic zatím jen stanovili základní parametry.

Autor: Dalibor Krutiš

17.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení