VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dolní park ve Znojmě? Podle města žádná chyba

Znojmo – Více než měsíc poté, co do Dolního parku ve Znojmě vjel první bagr, sdělilo město verdikt stavebního úřadu: Všechny práce jsou v pořádku, k porušení zákona nedošlo. Opozice nesouhlasí.

27.3.2014 8
SDÍLEJ:

Torza původních kameninových žlábků v Dolním parku ve Znojmě.Foto: archiv Deníku

Stavební zákon při obnově znojemského Dolního parku porušen nebyl. A to ani odbagrováním původních žlábků, ani zbořením zídky. Tak rozhodli úředníci znojemského stavebního úřadu reagující tím na podnět Okrašlovacího spolku. Členové spolku nyní uvažují o tom, že celou věc nechají přešetřit krajskými úředníky. Stálý archeologický dozor při obnově parku totiž chybí a nerespektování závazného stanoviska památkářů se stává chronickým nešvarem znojemské radnice.

„Stavební úřad prověřil podnět Okrašlovacího spolku týkající se údajného porušení stavebního zákona a potvrdil, že se město Znojmo v případě žlábků a zídky v dolní části parku žádného porušení zákona nedopustilo, jak tvrdili zástupci Okrašlovacího spolku," reagovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Torza původních kameninových žlábků v Dolním parku ve Znojmě.Radnice čekala s odpovědí déle než třicet dnů. „Věříme, že této seriózní informaci budete věnovat minimálně stejně velký prostor jako spekulacím, které se ze strany Okrašlovacího spolku opětovně, a chtělo by se říci i tradičně, nezakládají na pravdě," nechala se slyšet mluvčí.

Celou záležitost označil za skandální opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo). „Jde o úmyslné krytí nezákonného postupu, patrně pod politickým tlakem, který je systémové povahy," uvažoval Kacetl.

Připomněl zároveň, že vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče začátkem února konstatovala, že pro přezdění zídky bude nutné vydat nové závazné stanovisko památkářů.

„Místního šetření se nezúčastnil nikdo ze stavebního úřadu ani Národního památkového ústavu v Brně. Investor záhy nechal zeď zbořit, aniž by měl avizované stanovisko k dispozici. Stavební úřad žádné pochybení neshledal s tím, že vše stačí zavést do stavebního deníku," nechápal Kacetl.

Daleko větší historická ztráta patrně nastala při odstranění torza odtokových žlábků. „Fotodokumentace Národního památkového ústavu v Brně jasně dokazuje, že žlaby u cest byly, i když město tvrdí opak. Při demolici nebyl žádný archeolog přítomný, takže takovou výmluvu nelze brát vážně. Nyní město povolalo mou kolegyni Alenu Nejedlou, ale až poté, co cesty rozryly bagry a z rigolů zbyly jen zbytky kamení," doplnil opoziční zastupitel a člen Okrašlovacího spolku.

Jak potvrdila archeoložka Jihomoravského muzea ve Znojmě Alena Nejedlá, při stavebních pracích v Dolním parku nebyl a není souvislý archeologický dohled. „Přivolali mě pouze k nálezu jednoho žlábku, který byl porušený. Domnívám se, že zničení je zcela zbytečné a nálezy bylo možné zachovat jako zvláštnost a zakomponovat do projektu. Minimálně by stály za nafocení a zdokumentování," naznačila Nejedlá.

Archeoložka zároveň připomněla, že Dolní park leží v první zóně památkové ochrany a archeologický dozor by měl být přítomný bezpodmínečně u všech prací.

O porušení zákona překotným zbořením zídky mluví i ředitel Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha. „Zídka sice nebyla památkově hodnotná, ale město nepočkalo na vydání závazného stanoviska. Došlo jednoznačně k porušení zákona," upozornil Vácha. Jak doplnil, absence archeologického dohledu je při obnově parku téměř chronickou záležitostí.

Pokud jde o odstranění původních kameninových žlábků, domnívá se, že odborníci znalí místních poměrů měli lokality v parku přesně označit. „Plochy byly vyjmenovány v závazných stanoviscích, záchranný výzkum však situaci nebyl schopen jednoznačně identifikovat," doplnil Vácha s tím, že z Brna vše působí jako politická válka.

Celá záležitost zřejmě skončí na stole krajských úředníků. „Plánujeme ještě schůzku s vedoucím stavebního úřadu, logická a lidská cesta se nám zdá schůdnější," dodal Kacetl.

Autor: Ilona Pergrová

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení