Ještě před měsícem by vozíčkář Ota Götz nemohl bez cizí pomoci zajet na toaletu v budově znojemského městského úřadu na náměstí Armády. Na dveřích totiž chybělo madlo, bez kterého nemohl zavřít dveře. To se ale změnilo.

Zástupci města tak reagovali na podněty Deníku. Některé relativně jednoduše řešitelné problémy se ale stále nepodařilo vyřešit. A to i přesto, že starosta města Petr Nezveda opakovaně slíbil změnu.

Rozbitá plošina


V budově radnice nefunguje plošina, díky které se mohou vozíčkáři dostat například do obřadní síně. Přitom by vše asi vyřešila jen oprava vypínače. Na problém jsme před měsícem upozorňovali.

„Závadu jsem zjistil až dnes, dříve mně o ní nikdo neřekl. V úterý by ji měl vyřešit servisní technik,“ uvedl správce budov městského úřadu Pavel Molík.

Lidé na vozíku se ve Znojmě jen obtížně dostanou do kina a bez pomoci je pro ně nemožné si jít například zaplavat do městských lázní. (Více o tom, na jaké problemy lidé s postižením ve Znojmě narážejí se dočtete zde.)

Město chce podle Nezvedy některé problémy vyřešit v souladu s plánem investičních akcí. Bude na ně potřebovat přes tři miliardy korun. Na řadu úprav tak chybí peníze.

Na rozdíl od jiných měst se ale radnice nepokusila získat dotace z programů, které jsou určeny přímo na vytváření bezbariérového prostředí.

Jedním z nich je i Program mobility vyhlášený Úřadem vlády. „Dotace již získalo osmapadesát měst a obcí. Maximální hranice příspěvků není stanovena,“ uvedla Markéta Šugárková z Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.

„O programu víme, ale zatím jsme nežádali,“ přiznala Hana Vránová z městského úřadu, která má na starosti dotace a fondy.

Úspěšné Blansko


Jiná města jsou ale v tomto ohledu aktivnější. Úspěšně se do programu zapojilo například Blansko. „Loni jsme projeli s vozíčkáři město. A zjišťovali priority. Když jsme měli všechny materiály, požádali jsme o dotaci. Celkem jsme zatím dostali šest set tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru investic blanenské radnice Štefan Marek.