VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě akce ve Znojmě podpoří dárcovství kostní dřeně. Začínají v pátek

Znojmo – Pár kapek krve a odhodlání pomoci ostatním stojí na samém začátku příběhu, který měl tentokrát šťastný konec. Adámek ze Znojma před časem svého dárce kostní dřeně našel. Bohužel, každý čtvrtý nemocný takové štěstí nemá. Nyní se snaží matka Adama, Iveta Hlobilová, dostat otázku dárcovství kostní dřeně do povědomí lidí.

1.12.2015
SDÍLEJ:

Rodina Hlobilova nad leukémií společně zvítězila.Foto: archiv Ivety Hlobilové

Obyvatelé i návštěvníci Znojma budou mít šanci zjistit, zda se hodí k zápisu do registru dárců, již tento pátek a sobotu. Na Garage Designu v prostorách bývalé banky v Obrokově ulici bude totiž k dispozici vrchní sestra z transfuzní stanice, která odebere zájemcům krev. „Čím víc lidí v registru bude, tím větší je naděje pro nemocné. My jsme měli štěstí, ale každý čtvrtý svého zachránce vůbec nenajde. Rozhodla jsem se, že se tento poměr pokusím změnit. Mým cílem je, aby dárci ze Znojemska byli nejpočetněji zastoupení v registru," naznačila Hlobilová, která pořádá dvoudenní akci nazvanou Dárkování v Zelenářské ulici. Kromě ukázek práce sklářů a hudebních vystoupení nebude chybět ani prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Dárkování původně pořadatelé směřovali na pomoc dětem s rozštěpem obličeje a ani letos nebude chybět prezentace na toto téma.

Pětadvacet designérů předvede poprvé své výrobky v nevyužívaných prostorách v budově na Obrokové ulici 13. „Věděli jsme, že jsou prostory dlouho prázdné a město nám vyšlo vstříc. Nyní již našli nájemce, takže Ježíškův Garage Design je první a zároveň poslední akcí," sdělila za pořadatele Andrea Krejčí.

Doplnila, že o předvánoční akci tohoto typu měli zájem jak samotní zákazníci, tak i designéři, kteří do Znojma jezdí už tři roky. „Snažení Ivety Hlobilové jsme sledovali a chceme jí pomoci. Odebírání vzorků krve, které se na Garage Designu uskuteční, není nic složitého a třeba se zrovna najdou ti, kteří v registru budou mít své místo," přiblížila Krejčí.

Workshopy začnou v pátek v poledne a potrvají do sedmé hodiny večerní. V sobotu začne market originální autorské tvorby již v deset hodin dopoledne. Hudební lahůdky, které jsou součástí akce, budou moci návštěvníci ochutnat vždy v devět hodin večer v Hospůdce Na Věčnosti.

Adámkův příběhAdam se narodil v roce 2006. Kvůli rozštěpu patra a obličeje ho několik dní po příchodu na svět čekala první operace a spoustu věcí, které děti běžně zvládají, se musel trpělivě učit. Po osmi letech na něho i jeho rodiče čekala mnohem větší zkouška. Týden před koncem minulého školního roku se rodiče dozvěděli, že to, co považovali za běžné nachlazení, je akutní lymfoblastická leukémie. Místo sladkostí jako odměnu za první vysvědčení dostal Adámek v nemocnici první chemoterapii. Bohužel nezabírala a bylo nutné přistoupit k transplantaci kostní dřeně. Dárce našli lékaři díky světovému registru v Německu. Nyní se Adam již těší na své spolužáky, zpět do školy by měl nastoupit v únoru.

Snažení Ivety Hlobilové chválí lékař hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice Pavel Jajtner. „Jsem rád, že nám se získáním dárců někdo pomáhá. Není totiž nad osobní zkušenost. Paní Hlobilová je schopná lidi oslovit, aktivně komunikuje přes Facebook. Je dohodnutá se sportovci a plánuje také přednášky ve školách," upozornil Jajnter.

Zařazení do registru je podle něj poměrně jednoduché. „Zájemce musí být zdravý a vyplní dotazník podobný, jako vyplňují dárci krve. Souhlasí s uchováním své DNA a dostává se na čekací listinu," popsal Jajtner. Ve znojemské nemocnici získali za dva roky a dva měsíce sto pět dárců kostní dřeně.

Pokud se najde nemocný člověk, kterému může dárce pomoci, kostní dřeň mu lékaři odeberou pod narkózou z pánve. „Lidé většinou volí druhý způsob, kdy si přes separátor lékaři vezmou z krve to, co potřebují, a zbytek vrátí dárci zpět. Je srovnatelný s odběrem plazmy," popsala Hlobilová.

Více se mohou zájemci o příběhu Hlobilových i darování kostní dřeně dozvědět na nově vzniklých webových stránkách www.znojemskonadren.cz.

Ježíškův Garage Design, Obroková 13, Znojmo

Pátek 4. 12. 2015
12.00 – 19.00 Market originální autorské tvroby
21.00 Koncert Sundays on Clarendon Road v Hospůdce Na Věčnosti

Sobota 5. 12. 2015
10.00 – 19.00 Market originální autorské tvroby
21.00 Mikulášský GD večírek v Hospůdce Na Věčnosti – DJs Bedřich a Norbert, Percussion Lukáš Krejčí

Dárkování, Zelenářská 5, Znojmo

Pátek 4. 12. 2015
12.00 – 19.00 Ukázky práce sklářů z Florianovy huti s možností si sklářské řemeslo vyzkoušet. Chybět nebudou originální řemeslné dárky, prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně.
19.30 – 20.30 Na Vlnách – akustický koncert Ondřeje Smeykala a Jaroslava Mugrauera

Sobota 5. 12. 2015
10.00 – 19.00 Ukázky práce sklářů z Florianovy huti s možností si sklářské řemeslo vyzkoušet. Chybět nebudou originální řemeslné dárky, prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně.
14.00 Dětská cimbálová muzika ZŠ Pražská
19.30 – 20.30 Marie Kuchynková – recitál znojemské písničkářky

Autor: Ilona Pergrová

1.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Ilustrační foto

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení