Největším, nejslavnějším a možná téměř věčným nájemníkem v pronajatých a vypůjčených prostorách bude zřejmě Muchova Slovanská epopej. Přinejmenším to vyplývá z posledního rozhodnutí pražských radních. Pro trvalé vystavení cyklu si totiž vyhlédli jízdárnu pod pražským Pohořelcem nedaleko Hradu. Nyní se chystají k jednání se správou Hradu, jíž objekt patří.

„Rada posuzovala tři studie umístění Epopeje a vzala je na vědomí. Jako nejvíce vhodná zatím vyšla přeměna bývalé jízdárny jezdeckého pluku pod Pohořelcem. Je to nejméně problematické území, které nevyžaduje změny územního plánu a navíc předpokládá záchranu cenné jízdárny. Předností je i možné propojení s areálem Pražského hradu a kvalitní dopravní dostupnost. Nevylučuji ale, že do té doby může být po opravách zámku Epopej umístěna i v Krumlově,“ sdělil pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký. Jak dodal, z pověření rady bude nyní jednat se Správou Hradu o podmínkách dlouhodobého pronájmu a rekonstrukce jízdárny.

Pokud se magistrát a Správa dohodnou, bude Pohořelec podle ředitele Galerie hlavního města Prahy Milana Bufky definitivní adresou, kde putování Epopeje skončí. „Po menších stavebních úpravách je jízdárna pro vystavení Epopeje vhodná. Vše samozřejmě závisí na tom, jak dopadnou jednání mezi vlastníkem a magistrátem. Je zatím velmi předčasné spekulovat, zda se dohodnou například na dlouhodobém pronájmu nebo nájemní smlouvě s předkupním právem,“ řekl Bufka.

Ředitel velmi předběžně odhadl, že přípravy rekonstrukce a samotné práce mohou zabrat dva až tři roky. „Jeden rok zabere soutěž na projekt a výběrové řízení na dodavatele. Další rok až dva mohou trvat samotné opravy. Budou nutné rozsáhlé zemní práce. Jednak kvůli snížení terénu, aby se plátna do výstavních prostor vešla. Jednak širší okolí čekají úpravy po dokončení tunelu Blanka,“ doplnil.

Pod Pohořelec chce Bufka Epopej přesunout přímo z dočasné výstavy ve Veletržním paláci. „Ta začne letos na podzim. Může trvat dva roky i déle,“ konstatoval Bufka.

Trvalé přemístění pláten do jízdárny Pražského hradu by strpěl i starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, který dlouhodobě bojuje za jejich zachování na jihu Moravy. „Jízdárna by byla důstojným trvalým prostorem pro Slovanskou epopej na významném místě. Netěšilo by mě to, ale přesunu všech pláten a jejich trvalému umístění na tomto místě bychom nijak nebránili. Samozřejmě bychom byli daleko raději, kdyby plátna zůstala u nás. Podnikáme další kroky k tomu, abychom pro cyklus opravili místní zámek,“ řekl Tomáš Třetina.

Ten ale nadále zásadně nesouhlasí s dočasným vystavením pláten na jiných místech. „Naprosto nevhodná je i dvorana Veletržního paláce. Naše posudky říkají, že je umístění v tomto prostoru ohrožuje,“ dodal starosta.

Varianta Pohořelec předběžně nevadí ani Johnu Muchovi, malířovu vnukovi. „Lokalita na Pohořelci není žádný nový nápad. Jistě o ní lze vážně uvažovat. Velmi bude záležet na prostorových možnostech, aby tam bylo možné plátna řádně vystavit,“ řekl Mucha.

Ani jemu se ale nelíbí dočasné vystavení ve Veletržním paláci. „Ono není náhodou, že Praha opět srolovala pět pláten, která již odvezla z Krumlova. Jsem přesvědčen, že Epopej má být vystavena vždy celá. A dokud pro ni nebude hotové důstojné definitivní místo v Praze, zůstává pro ni v České republice nejvhodnějším místem Moravský Krumlov,“ zdůraznil.

MARTIN MOŠTĚK
DANIEL SMOLA