VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exstarosta Kaššai nechodí na zastupitelstvo

Znojmo – Od doby, kdy rezignoval na post starosty, se Zbyšek Kaššai neúčastní politického života ve Znojmě. Alespoň ne oficiálně. Straničtí kolegové ho marně vyzývají k aktivní práci.

23.2.2012 25
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Už půl roku nehlasuje pro společnou myšlenku, které propůjčil svoji tvář v reklamní kampani před komunálními volbami. Řeč je o bývalém znojemském starostovi Zbyškovi Kaššaiovi (ČSSD), který loni v srpnu odstoupil z postu starosty města. Od té doby se nezúčastnil jediného jednání zastupitelstva. Ani tento úterek nebyl výjimkou. Ignoruje také výzvy okresních představitelů své strany, aby se aktivně zapojil do práce v místní organizaci.

Dnes již řadového člena sociální demokracie, který přišel i o funkci okresního šéfa partaje a místopředsedy krajského výkonného výboru ČSSD, opakovaně k aktivnější práci vyzývá Kaššaiova místní organizace ČSSD.

„Kolegu Kaššaie jsme několikrát vyzývali, aby se k věci postavil čelem a aby chodil na zastupitelstvo i na schůze místní organizace. Bohužel jsme dosud nedostali žádnou reakci. Chceme, aby na zastupitelstvo chodil, nebo aby z postu zastupitele odešel. Oficiálně jsme jej ale k odstoupení nevyzvali. Musím však říct, že se kolega Kaššai pravidelně vždy asi hodinu před zastupitelstvem oficiálně omluví,“ sdělil předseda okresních sociálních demokratů Jan Grois s tím, že Kaššai je nyní jen řadovým členem strany.

„Na postu okresního předsedy jsem jej nahradil já, na postu místopředsedy krajského výkonného výboru současný starosta Gabrhel,“ přiblížil místostarosta Znojma Grois.

Podle lídra opozičních občanských demokratů Petra Nezvedy nelze zastupitele k účasti na jednání nutit. „Je to na zodpovědnosti a přístupu každého zastupitele, který získal mandát od voličů. Nikdo, ani současný starosta, nemůže člověka nutit, aby na zastupitelstvo chodil. Sám jsem se ze současného zastupitelstva omlouval asi dvakrát, v minulém období se také různí zastupitelé omlouvali. To je na každém z nich,“ reagoval na absence Kaššaie Nezveda.

Šéf znojemských oranžových si je přitom vědomý toho, že při důležitém hlasování by účast exstarosty Kaššaie mohla chybět. „Pokud by kolega Kaššai chtěl hájit zájmy sociální demokracie, měl by na zastupitelstvu hlasovat. Bez něj jsme malinko oslabeni. Mohou totiž přijít jednání, kde jeho hlas bude důležitý a my nyní nevíme, ke komu by se případně přiklonil. Zda k nám nebo k opozici,“ dodal Grois.

Zbyšek Kaššai na zaslané otázky reagoval svérázně. Nejdříve označil Znojemský deník za bulvár. „Téma Horákové skončilo, není koho obviňovat a Horákovou bránit, proto bych doporučil zajímavější témata než tři absence Kaššaie na zastupitelstvu,“ napsal v úvodu odpovědi Kaššai.

Svou neúčast pak obsáhle komentoval. „Poprvé jsem chyběl při mé hospitalizaci, podruhé, když mi lékaři doporučili minimálně tři až čtyři měsíce bez jakékoliv stresové zátěže. Potřetí, když jsem byl pověřen krajem k jednáním s řediteli krajských nemocnic. Byl vybrán termín jednadvacátého prosince, který nebylo možné přeložit,“ odpověděl Kaššai.

O odstoupení z postu zastupitele Kaššai neuvažuje. „Za celou dobu od voleb jsem měl tři omluvené absence, což jistě není nejvíce ze všech zastupitelů, tudíž předpokládám, že jim položíte stejnou otázku o odstoupení,“ reagoval Kaššai.

Svůj návrat do politiky nevylučuje. „Pokud budu cítit, že jsem zcela zdráv, nevylučuji, že bych se mohl v politice objevit. Nyní mám opravdu jiné myšlenky než na svůj eventuální comeback. Zejména když vidím občasné nešťastné přešlapy některých členů Nové šťávy v takzvaném Novém vedení města,“ dodal exstarosta.

Pokud by Kaašai rezignoval, měl by jej podle výsledků voleb nahradit sportovní manažer znojemských fotbalistů Michal Sobota.

Deník položil Kaššaiovi několik otázek:

Proč na jednání nechodíte?
Od mého odstoupení jsem chyběl 3x.
I. absence při mé hospitalizaci v nemocnici Znojmo
II. absence lékaři mi doporučili min 3-4 měsíce bez jakékoliv stresové a psychické zátěže, a proto jsem se v prosinci omluvil.
III. absence jako člen DR Cejiza jsem byl pověřen Jihomoravským krajem jednáním s řediteli krajských nemocnic na zlepšení spolupráce a zefektivnění centrálních nákupů. Vzhledem ke sjednocení termínu byl vybrán termín 21. 12. 2012, který nebylo možné přeložit. Mimo jiné byl přítomen i pan ředitel M. Kavka, který byl také z jednání zastupitelstva omluven.
(Zbyšek Kaššai ovšem opomněl úterní zastupitelstvo, na které rovněž nedorazil pozn. red.)

Neuvažujete v tomto světle o odstoupení z postu zastupitele?
Za celou dobu od voleb jsem měl tři omluvené absence, což jistě není nejvíce ze všech zastupitelů. Tudíž předpokládám, že jim položíte stejnou otázku o eventuálním odstoupení.

Jak se srovnáváte s faktem, že nyní prakticky nejste vidět?
Myslím, že kdo mne potřebuje vidět, mě vidí. Jinak si rád na chvíli odpočinu od politického kolotoče, který trval skoro tři roky. Nyní je důležité stabilizovat můj zdravotní stav a zrenovovat mé ordinace, které kvůli politice lehce chátraly. Šanci tak dostali mladší, kteří mají nyní možnost dokázat, že umí oslovit stejné množství voličů a příznivců, jak se to podařilo mně.

Autor: Dalibor Krutiš

23.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Znojmo chce protáhnout úspěšnou sérii proti Ústí. Na zápas vyjelo o den dřív

Znojmo – Chvíli si mohli užít první vítězství v sezoně, ale teď už opět musí zbystřit. Fotbalisté druholigového Znojma se ve středu od šesti hodin večer střetnou na venkovním hřišti s Ústím nad Labem.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení