VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Formanová: Mimo letní sezonu je v Čížově úžasný klid

Horní Břečkov, Čížov /ROZHOVOR SE STAROSTY/ – Ve starostenském křesle sedí první volební období nejmladší starostka Znojemska třiatřicetiletá Petra Formanová. Nejvíce ji potěšila spolupráce s místní mládeží.

31.5.2011 1
SDÍLEJ:

Starostka Horního Břečkova Petra Formanová.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Petra Formanová je nejmladší starostkou na Znojemsku. Stojí v čele malebné vesničky Horní Břečkov, pod který spadá i Čížov, v Národním parku Podyjí. V komunální politice přesto není žádným nováčkem. Dveře obecního úřadu už minulé volební období otevírala jako místostarostka.

Narodila se v Čížově, prožila tu dětství i první lásky. Po studiích pracovala ve Správě Národního parku Podyjí a měla na starost styk s veřejností. Absolvovala vyšší odbornou lesnickou školu a dosud ještě dálkově studuje Zemědělskou fakultu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Vesnička je místem, které ji přirostlo k srdci.

Jaké je to být nejmladší starostkou na Znojemsku?
Myslím si, že to má své výhody i nevýhody. Na úřadech mi však nikdo nechce věřit, že jsem starostka. Přisuzují mi roli účetní a já pak musím všem dokazovat, že to tak není.

Jste starostkou Horního Břečkova a Čížova. Jsou to jediné vesnice, které se nachází přímo v Národním parku. Jak se zde lidem žije?
Mimo letní prázdniny je tam úžasný klid. Ale se začínající sezonou je v obcích život už trochu nepohodlnější. Přijíždí sem mnoho turistů, s kterými přicházejí i komplikace.

Které komplikace máte na mysli?
Například v Čížově je tlak turistů větší než v Horním Břečkově. Největší problém je s parkováním, turisté auta staví na soukromé pozemky. I přesto, že je mohou zaparkovat už před vesnicí. Jsou líní udělat pár kroků navíc.

Co nového chcete turistům nabídnout?
Připravujeme výstavu obrazů Horního Břečkova od malíře, který loňské léto trávil v obci. Jsme malé vesničky, ve kterých sezona funguje tři měsíce v roce. Zbytek období je vázán spíše na víkendy. Přesto do restaurace U Švestků zajíždí za dobrým jídlem lidé z celého okolí.

Pracovala jste ve Správě Národního parku Podyjí. Jak se vám se stejnými lidmi dnes spolupracuje?
Jsme členem Sdružení Národního parku Podyjí, jehož předsedou je starosta z Podmolí Josef Frélich. Musím říct, že komunikace s národním parkem je někdy horší. Ale v poslední době, kdy jsem řešila záležitosti, které se týkaly jenom obce Horní Břečkov, došlo ke shodě nebo kompromisu.

Čeho se nejčastěji týkaly?
Většinou šlo o výsadbu zeleně a kácení dřevin. Největší jablko sváru je stavební činnost. Ale zatím jsme neměli větší spory. Lidé rekonstruují a staví domky a ke všemu potřebují vyjádření národního parku. Na všem jsme se dohodli a lidé si konflikty s parkem řešili sami.

Pro obec pracujete už druhé volební období. Nejdříve jako místostarostka a nyní sedíte ve starostenském křesle. Čemu přisuzujete, že jste získala největší přízeň lidí?
Ani nevím. Myslím si, že byli zvyklí s jakoukoliv záležitostí chodit za mnou, už když jsem byla místostarostkou. Mohli se vždy na mě se vším obrátit. Pokud jsem nevěděla, jak mám danou situaci řešit, snažila jsem se ji aspoň nějak zjistit. Takže možná jsem si získala jejich přízeň otevřeností, ochotou a vstřícností.

Kandidovala jste za nezávislé. Proč nejste členkou žádné strany?
Podle mého názoru by měl být starosta nezávislý a vedení obce nestranné.

Jak se vám odcházelo z Podyjí do starostenského křesla?
Práce mě moc bavila a veškerou činnost jsem dělala automaticky. Nebyly zde žádné problémy. Nyní je většina věcí pro mě nová. Musím zajistit, aby bylo vše v souladu se zákonem. Většina věcí je pro mě nových. Tak se s nimi sžívám.

Navázala jste na práci předešlého vedení obce?
Určitě, bylo rozjeto několik dotací a jednání. Dotáhla se například dotace na opravu obecního úřadu. Chtěli bychom ho tedy zrekonstruovat a opravit současně i kulturní dům. Dále žádáme s ostatními obcemi o dotaci na kanalizaci. To je věc, která nás nejvíce trápí. Tím, že se žádost neustále oddaluje a jsme stále odmítaní, cena se navyšuje. Dnes už se částka pohybuje kolem dvě stě milionů korun.

Co dalšího máte na programu?
Chtěli bychom vybudovat dětské hřiště. Požadavek si daly maminky, které nemají s dětmi kam chodit. Proto bychom letos chtěli udělat projekt a podat žádost. Když budeme mít štěstí, tak v příštím roce bychom ho mohli začít stavět.
Co vám udělalo v poslední době největší radost?
Že se do veřejného života zapojila místní mládež. A dobrovolně pořádají brigády v obci. Kompletně se starají společně s rybáři a fotbalisty o pořádání kulturních akcí. Například obnovili i masopust. V létě plánují zábavu, posvícení a fotbalové utkání.

S jakým rozpočtem obec pracuje?
V rozpočtu počítáme s pěti miliony. Ale zadlužení nejsme vůbec. Je to pro nás velké plus.

Uvedením do vaší funkce se zlepšily i webové stránky Horního Břečkova a Čížova. Co všechno se tam mohou lidé dočíst?
Minimálně jednou týdně se na stránkách objeví nová informace. Současně jsem kronikářkou obce, proto se snažím stránky doplnit i o historii a fotografie.

Jaké jsou nynější plány?
Chtěli bychom dát dohromady brožurku obce. Byla by zde v kostce popsaná historie i s fotografiemi. Každý se tak dostane k informacím. Dále vyřizuji nejrůznější žádosti místních.

S jakými žádostmi za vámi lidé chodí?
Například chtějí pomoc při vyplňování daňového přiznání či s dokumenty na stavební úřad. Požadují nejrůznější rady a nejstarším vyřizuji i seniorpasy. Občas přijdou i se sousedskými spory. Jsou to banality, které musím řešit. Hodně se rozmohlo volné pobíhání psů, které se naštěstí částečně vyřešilo.

Petra Formanová

- Věk: 33 let
- Stranická příslušnost: nezávislá
- Narodila se v Čížově
- Starostkou je první volební období
- Rodinný stav: svobodná a bezdětná
- Vzdělání: vyšší odborné, vystudovala lesnickou školu. Nyní studuje Jihočeskou univerzitu – zemědělská fakulta
- Povolání: pracovala v Národním parku Podyjí, na starost měla styk s veřejností. Nyní je starostkou Horního Břečkova a Čížova

Autor: Sylva Pavlačková

31.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hokejisté Přerova (ve žlutém) v přípravě proti Orlům Znojmo.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal od Jihomoravanů „bůra"

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Jižní Morava – Horké léto a vášeň pro rychlost plní jihomoravské silnice motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Poslední s tragickými následky vyšetřovali policisté devátého srpna u Čejkovic na Hodonínsku.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení