VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gros: Vodárna bude hotová za měsíc a půl

Znojmo /ROZHOVOR/ – Už dvanáctým rokem je vedoucím znojemského vodáckého oddílu Neptun David Gros. Jeho hlavním cílem je teď dovést do úspěšného konce opravu staré vodárny.

20.4.2010
SDÍLEJ:

David Gros.Foto: Archiv

Už posedmnácté pořádají v sobotu členové oddílu vodních skautů Neptun tradiční jarní Odemykání Dyje. Je předznamenáním začátku další vodácké sezony ve Znojmě.

V čele oddílu už dvanáct let stojí David Gros. Mladí vodáci se už brzy začnou scházet v nové klubovně sto let staré vodárny pod znojemskou přehradou.

Po kolikáté se v sobotu uskuteční odemykání Dyje?
Od roku 1994 pořádáme jarní Odemykání Dyje. Jedná se o symbolické odemknutí řeky pro rekreační plavbu. Slavnostní odemykání pořádáme letos už posedmnácté.

V čem akce spočívá?
V praxi to znamená sjetí řeky z Dobšic, přes Krhovice k mostu mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice. Postaráme se o dopravu a kompletně i o organizaci. Pro všechny účastníky zajistíme občerstvení, dopravu lodí i lidí zpět na start. Nikdo se nemusí o nic starat.

Kolik vodáků se akce účastní?
Chodí kolem sto padesáti lidí, vloni jich přišlo o sto více. To znamená, že na startu stojí několik desítek lodí.

Jak často se členové oddílu Neptun scházejí?
Scházíme se každou sobotu vždy na celé dopoledne. Jsme vodácký oddíl, takže děti se učí základy na vodě. Nejdříve se učí jezdit na pramicích. Za rok už kormidlují na klasických kánoích. Ty, které to baví stále víc, směřujeme na divokou vodu na kajaky. Využíváme i nafukovací kánoe.

Co děláte, když nejste na vodě?
Jsme spíše výchovná instituce. Nejde nám pouze o vodu, ale i o různé hry, kde se učí klasickým sociálním návykům. Věková hranice je kolem deseti let.

Které české řeky jste už sjížděli?
Už jsme projeli všechny české řeky, například Ohři, Vltavu, Sázavu i Berounku. Snažíme se každý rok jezdit je jinam.
Na českých řekách je strašně moc vodáků a většina se jich jezdí jenom opíjet. Proto jsme už tři roky byli i na Slovensku.

Co všechno oddíl pořádá?
Kromě odemykání Dyje pořádáme Vodácký tříatlon dvojic. Akci pořádáme už potřetí. Závod se skládá z běhu, jízdy na kole a lodi. Potom jezdíme na čtrnáctidenní tábor.

Získali jste do pronájmu nové prostory bývalé staré vodárny pod znojemskou přehradou. Kdy se do opravené budovy přestěhujete?
Vodárna je měsíc a půl před dokončením. V červnu bychom už chtěli mít jednu klubovnu vybavenou a využívat ji. K dispozici budou i dvě sportoviště, která celoročně poslouží i veřejnosti. Chtěli bychom nabízet prostory a programy pro školy i turisty. S financováním nám z velké části pomohl operační program ROP Jihovýchod.

Jaký je zájem o samotný vodácký kroužek?
Nyní do kroužku chodí dvacet dětí. Členů bychom ale mohli mít i více. Určitě je to však dané zázemím. Ve staré dřevěné loděnici byla zima. Proto si myslím, že díky opravené vodárně získáme více zájemců. Snažíme se rozšířit nabídku i pro děti starší patnácti let.

Co všechno ve vodárně bude?
V jedné klubovně se budou scházet závodní kanoisté a šermíři. Bude zde fungovat úschovna kol, infocentrum, herní klub, půjčovna lodí. Chtěli bychom pořádat výukové programy první pomoci či chování na vodě. V areálu budeme mít i výtvarnou a keramickou dílnu s kruhem a pecí. V budoucnosti zde plánujeme také možnost přespání.

Jak to bude vypadat v praxi?
Chtěli bychom zde především přes zimu pořádat programy pro veřejnost. Například kurzy první pomoci. Z dotací získáme kvalitní vybavení a máme už domluvené dva lektory z rychlé záchranné služby. Chceme prostory využít v co nejširší míře.

Kdy plánujete otevření vodárny?
Slavnostní otevření plánujeme na čtvrtého září. Týden před tím se budeme snažit veřejnost s vodárnou seznámit.

Autor: Sylva Pavlačková

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení