Nebezpečné výbušniny, které se ve volném prodeji nesmí vůbec objevit, viděl při návštěvě asijské tržnice v Hatích u Znojma koncem minulého týdne odborník na pyrotechniku. Prodejce dokonce vstřícně reagoval na žádost o kulové pumy. Výbušniny, které se na stáncích nesmí objevit, pak ve středu odhalili i kontroloři úřadu pro zkoušení střeliva.

Zkušený pyrotechnik byl zaskočen, že se nebezpečné výbušniny opět volně prodávají. „Byla tam pyrotechnika, která neprošla státní zkušebnou. Sice měla český návod, ale lístky neměly číslo schválení od báňského úřadu. Odhaduji, že v době mojí návštěvy jsem z celkového vystaveného množství viděl asi dvacet procent produktů, které se nesmí prodávat,“ řekl Roman Kopřiva.

Dodal, že prodavačka na žádost o koupi kulových pum, tedy nejnebezpečnější a zakázané pyrotechniky, která však na stáncích nebyla vidět, reagovala zpočátku vstřícně. „Nakonec mne po chvilkovém zaváhání ale poslala na jinou tržnici,“ popsal.

Odborník: Stačí jiskra

Muž, který se výbušninami zabývá deset let, varoval, že nebezpečí kvůli prodeji zakázané pyrotechniky v tržnici stále hrozí. „Osobně bych měl strach do takového prostoru jít. Stačí jiskra nebo odhozený nedopalek a neštěstí je na světě. Pokud jsou tam stovky kilogramů pyrotechniky, pak hrozí velké nebezpečí,“ upozornil Kopřiva.

Podle policie k žádnému trestnému činu nedošlo. „Máme informace z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, který ve středu v tržnici v Hatích provedl kontrolu. Na místě nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by odůvodnily řešit věc v trestněprávní rovině,“ uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Pracovníci úřadu podle mluvčí v jednom případě stánkařům zakázali další prodej. „V jednom případě pak odebrali kontrolní vzorky za účelem následného prověření dodržování platné legislativy spojené s distribucí pyrotechnických výrobků,“ doplnila Drahokoupilová.

Policie bude podle mluvčí tržnici i dál hlídat. „Prostor budeme monitorovat i nadále a v případě, že zaznamenáme podezřelou pyrotechniku, budeme informovat úřad pro zkoušení zbraní a střeliva,“ dodala mluvčí.

Vedení společnosti Excalibur, která pozemky asijským trhovcům pronajímá, tvrdí, že vše řeší. Jednateli společnosti Epopej, která stánky provozuje, zaslalo písemnou výzvu k dodržování přísných pravidel prodeje zábavní pyrotechniky.

„Vyzýváme vás k přísnému dodržování zákazu prodeje a odpalování pyrotechniky třetí, čtvrté a vyšších tříd. Nelze ji skladovat ani prodávat ani ve vozech zaparkovaných na pozemcích, které naše společnost vlastní nebo je má v pronájmu. Nedodržením zákazu se vystavujete postihu. Naše společnost učiní veškeré kroky, aby prodeji uvedeného zboží zabránila,“ píše se v dokumentu, který získala redakce Znojemského deníku Rovnost.

Pod dokumentem, datovaným 8. listopadu 2011, jsou za Excalibur podepsaní jednatelé Ladislav Šigut a Karel Hudec, je na něm podpis také jednatele společnosti Epopej Long Tran Van.

Pod trestem pokuty

Long Trah Van, který si nechává říkat česky Vilém, tvrdí, že vedení jeho společnosti vše hlídá. „Do tržnice jsme dali jasné pokyny, že zakázanou pyrotechniku tam nesmí prodávat. Když ji někdo bude i dál prodávat, dostane od nás pokutu,“ řekl Vilém.

Tržnice je nejen v hledáčku policie, ale také hasičů. Ti za loňské porušení bezpečnostních předpisů uložili provozovateli tržnice pokutu. Její výše může, podle informací hasičů, jít až do výše půl milionu korun.

„Za uzamčené únikové východy jsme uložili pokutu v řádu desítek tisíc korun. Kontroly budeme provádět samozřejmě dál,“ řekl vedoucí prevence znojemských hasičů Pavel Drozd.

Podle předsedy Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Zdeňka Štěpánka nebyl výsledek středeční razie nijak ohromující zřejmě také proto, že den předtím prováděli na stejném místě zákrok po své linii celníci.

„Naši kontrolu trochu zkomplikoval fakt, že den před námi na místě byla Celní správa, která se zaměřila i na pyrotechniku. Konkrétní výsledky naší akce zatím nemáme, musíme počkat na výstup z příslušných zkoušek zajištěných materiálů. Pokud zjistíme protizákonné jednání, zahájíme správní řízení. V něm hrozí pokuty až do pěti milionů korun,“ přiblížil Štěpánek.

Lidé na Znojemsku si pamatují ničivý požár, který před čtyřmi lety zachvátil obchodní centrum Excalibur. Podle policie jej způsobila právě pyrotechnika odpálená jedním ze stánkařů. Škody po požáru se vyšplhaly ke sto padesáti milionům korun, nikdo se tehdy naštěstí nezranil.