VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman k Epopeji: Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest

Moravský Krumlov - Dvě hodiny poté, co na brífinku pražského magistrátu radní Ondřej Pecha v přímém přenosu ČT24 oznámil, že Praha nebude respektovat rozhodnutí krumlovských úředníků a tvrdě napadl představitele Moravského Krumlova a hejtmana Michala Haška odpověděla i druhá strana. A rovněž před televizními kamerami.

8.10.2010 10
SDÍLEJ:

Jihomoravský hejtman Michal Hašek.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Z mého pohledu nejde o nacionalistický střet Morava versus hlavní město Praha, ale o střet Morava versus arogantní vedení hlavního města Prahy a nyní zejména radní pro kulturu Ondřej Pecha,“ zahájil brífink na nádvoří krumlovského zámku hejtman Hašek. Dodal, že mu přišly desítky vyjádření podpory od významných osobností, které mají Moravu rády. Jmenovitě zmínil Dagmar Havlovou.

Prohlášení radního, že Praha nebude respektovat nové rozhodnutí krumlovských úředníků zakazující manipulaci s Epopejí, označil Hašek za unikátní. „Po roce 1989 si dosud žádný politik nedovolil v přímém televizním přenosu to, co dnes radní Pecha. Nikdo si nedovolil takovým způsobem popřít právní řád České republiky a říct, že právo platí jenom pro někoho a jenom někdy. Podle mého názoru je projev arogance, ignorování práva i orgánů veřejné moci,“ řekl hejtman Hašek a zopakoval, že rozhodnutí vydali úředníci vykonávající svěřené pravomoci státní správy.

Hejtman Hašek odmítl argumentaci radního Pechy a právního zástupce magistrátu, že existující a účinné předběžné opatření znojemského soudu Praze stále umožňuje Epopej odvézt. „Soudní a správní řízení si jsou, v tomto případě za existujících okolností, rovné, protože nepadl definitivní verdikt o vlastnictví,“ tvrdil Hašek.

Sociálně demokratický poslanec a hejtman vysvětloval, proč se do radního, v dresu občanských demokratů, veřejně opřel. „Kdyby to byla jen soukromá ostuda pana Pechy, kterou si dělá takovým vystupováním, jaké předvedl na dnešní tiskové konferenci, bylo by mi to srdečně jedno. Tady ale jde už i o prestiž Prahy. Být Pražanem, tak se za radního Pechu stydím. Tady už jde i o prestiž České republiky a to mi jako hejtmanovi a předsedovi asociace krajů jedno není,“ zlobil se Hašek.

Hejtman reagoval i na náznaky z pražského brífinku, že magistrát možná podá v souvislosti s posledním vývojem trestní oznámení. „Vyhrožováním radního Pechy, že na mně bude podávat trestní oznámení, se v žádném případě nenechám zastrašit. Vyhrožovat mi za to, že jsem na tiskové konferenci sdělil stanovisko rady kraje a poskytl k němu svůj komentář, hraničí s praktikami, které snad v České republice skončily listopadem 1989,“ pokračoval hejtman.

Poté, co vrátil úder radnímu Pechovi, hejtman vyzval k jednáním. „Vyzývám ke zklidnění emocí a k tomu, aby si všechny zainteresované strany sedly k jednacímu stolu a abychom společně hledali důstojné řešení pro Slovanskou epopej a dohodli se i na tom, jak může jižní Morava, Praha a Moravský Krumlov společně pečovat o odkaz Alfonse Muchy. Zbrklost není na místě. Dovolte mi připomenout známý výrok Jana Amose Komenského: Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest,“ uzavřel Hašek.

Spolu s hejtmanem na brífinku před houštinou mikrofonů vystoupil i krumlovský starosta Jaroslav Mokrý a právní zástupce části Muchovy rodiny Roman Koucký. Starosta se přidal k hejtmanovi v odmítnutí podsouvání nacionalistického rozměru sporu o Epopej. „Jako představitel samosprávy sleduji celou kauzu dlouhodobě a se zaujetím. Rozhodně ale neovlivňuji práci městského úřadu v jeho přenesené působnosti, kde vykonává státní správu. Na druhé straně jsem ale rád, že se celá věc řeší. Včera vydané rozhodnutí městského úřadu má formou předběžného opatření zabránit poškození díla a manipulaci s ním, “ informoval starosta.

Advokát Muchových potomků Roman Koucký obvinil zástupce magistrátu z demagogického překrucování práva a vysvětloval, proč podle jeho mínění nemá rozhodnutí znojemského soudu přednost před novým opatřením krumlovského městského úřadu. „Soudní rozhodnutí stanoví, že Moravský Krumlov, ve své samostatné působnosti, nesmí bránit stěhování pláten magistrátem a Galerií hlavního města Prahy. Dnešní předběžné opatření chrání práva oprávněných dědiců Alfonse Muchy právě před galerií a hlavním městem do té doby, než se rozhodne o posledním pokojném stavu,“ argumentoval advokát a své oponenty vyzval, aby si zopakovali řadu zkoušek na právnické fakultě.

Koucký poté oznámil, že požádá úřady, aby Epopej zajistily jako důkaz pro nadcházející kola sporů a řízení. „Budu trvat na tom, aby městský úřad Epopej prozatím zajistil jako důkaz pro správní řízení o předběžné ochraně. Máme znalecký posudek, že dílu hrozí škoda. Jestliže tedy galerie plátna svěšuje, nebylo by totiž posléze možné hrozící škodu prokázat,“ oznámil advokát s tím, že navrhne, aby úřady nařídily Galerii pověsit zpět na původní místo už svěšené a sbalené obrazy.

Hejtman ho nepřímo podpořil. „To, co se na zámku od rána děje, je pro mně neuvěřitelné. Praha má řadu hodin v ruce vykonatelné rozhodnutí orgánu státní moci. Městský úřad v Moravském Krumlově tu nerozhodoval za samosprávu, ale jednal jménem státu. Hlavní město obsah rozhodnutí zná a ignoruje je, nemluvě o tom, že jeden ze špičkových představitelů města, politik, veřejně sdělí, že na rozhodnutí ve správním řízení bude kašlat. Na jižní Moravě právo platí, my nejsme stát ve státě,“ přisadil si ještě jednou Hašek. Vyjádřil také naději, že orgány veřejné moci zajistí fungování práva a pořádku na jižní Moravě.

Starosta Mokrý vysvětlil, co by zajištění Muchova cyklu jako důkazu znamenalo. „Expozice by byla uzavřena a vstup do ní zalepen páskou, do vyřešení celé kauzy,“ popsal starosta.

Autor: Martin Moštěk

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení