Jeden z největších vojenských bunkrů na Znojemsku má nového vlastníka. Po známém bunkru Zahrada v Šatově, Pevnostním muzeu Vranov či řopíku u Slupi by se veřejnosti v budoucnu mohl v plné kráse představit také hevlínský bunkr Výběžek.

Informaci o prodeji pevnosti potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Ve výběrovém řízení z března loňského roku podali nabídky o koupi tři zájemci. Vítězem se s nejvyšší nabídkou dvě stě sedmdesát tisíc korun stala evropská společnost Decampo SE. Po vyřízení všech formalit jsme zpracovali a sepsali kupní smlouvu, která v současné době čeká na ministerstvu financí na schválení,“ sdělil Pejšek.

Poněkud zaskočený nejnovějšími zprávami o prodeji byl zástupce společnosti Decampo SE Zbyněk Zvěřina. „Máte více informací než já. Zatím máme bunkr jen v nájmu, žádné vyrozumění o tom, že bychom byli vlastníky, jsme dosud neobdrželi,“ řekl Zvěřina.

Potvrdil však zájem společnosti bunkr opravovat. „Nechceme, aby bunkr dál chátral. Je jasné, že jiné využití než jeho obnova do původní podoby ani není možné. Už jsme mluvili i s jinými majiteli bunkrů,“ naznačil plány Zvěřina.

O novém majiteli zatím neví ani starosta Hevlína Drahomír Nosek. „O bunkru a jeho případném využití skutečně nic nevím. Nikdo z případných majitelů nás dosud nekontaktoval,“ řekl pouze Nosek.

Armáda se již delší dobu pokoušela nepotřebného majetku zbavit. V prvním kole prodeje vyšla cena bunkru ze znaleckého posudku.
„Dosáhla dva a půl milionu korun. Kupec se nenašel, proto se v dalších kolech cena bunkru postupně snižovala,“ vysvětlil již dříve zástupce ředitele Vojenské ubytovací a stavební správy Petr Kobliha.

Po sedmi kolech výběrového řízení tedy nakonec vojsko bunkr prodalo za dvě stě sedmdesát tisíc korun. Vojenský bunkr v Hevlíně, zvaný Výběžek, je takzvaný objekt těžkého opevnění, který pochází z roku 1936. „Jedná se o pevnost o třech podzemních podlažích, jeho posádku tvořilo několik desítek vojáků. Bunkr byl dlouhodobě nevyužívaný. V současné době je prázdný, je ale v dobrém technickém stavu,“ dodal mluvčí Pejšek.

Značné oblibě nejen mezi příznivci vojenské historie se již roky těší známý pevnostní srub Zahrada v Šatově. Je jedním ze šesti postavených objektů těžkého opevnění na jihu Moravy. Srub byl zařazen spolu s ostatními pevnostmi do soustavy opevnění proti Rakousku. Je vybaven lehkými a těžkými kulomety či uzávěry střílen. Zpřístupněný veřejnosti je už od dubna do října.

Milovníci historie mohou také navštívit Areál lehkého opevnění vzor 37 ve Vranově nad Dyjí, obdobný bunkr známý jako řopík ve Slupi nebo Minimuzeum československého opevnění 1935 – 1938 na kopci Spravedlnost asi kilometr severně od Bohutic na Moravskokrumlovsku.