VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodonické trápí štiplavý zápach. Někdy i dáví

Hodonice, Tasovice /DISKUTUJTE/ - Nepříjemný puch vadí lidem z Hodonic a Tasovic. Stížnost desítek obyvatel projednávalo také hodonické zastupitelstvo. Starosta předal věc k šetření.

1.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Archiv

Přestože mnozí obyvatelé Hodonic a Tasovic žijí na vesnici celý život, smrad, který se oběma sousedícími obcemi nese poslední týdny, jim velmi znepříjemňuje život. Štiplavý zápach cítí místní lidé především navečer a v době inverze.

„Poslední dobou je to hrozné. Je to takový štiplavý smrad, který člověka nutí až k dávení,“ uvedla za souhlasného přikyvování dvou žen důchodkyně v obchodě v Tasovicích.

„Teď to zrovna cítit není, ale ten zápach je tady asi čtrnáct dní, tři týdny. Víme, že okolo nás vozí náklaďáky zvířata a další zemědělské produkty, tohle je ale něco jiného. Lidé říkají, že je to asi z Vertexu,“ řekla majitelka obchodu v Hodonicích Jarmila Březnová.
Obtížný puch potvrdila také žena ze sousedství.

„Někdo říkal, že ten smrad je z toho, jak družstvo vyváží něco na pole. Zápach se podobá smradu ze siláže. Trvá to už skoro měsíc a táhne se to až k obci Dyje. Když to začne, nedá se tady vůbec větrat,“ potvrdila Jarmila Bystřická.

Desítky podpisů

Původ zápachu zjišťují už i úředníci odboru životního prostředí. Podnět jim dal hodonický starosta František Houšť.

„Reagovali jsme na stížnosti, které občané na úřad písemně předali. Šlo o jednotlivé stížnosti, pod kterými však bylo podepsáno více než čtyřicet občanů, kteří poukazují na zápach. Kdo a co je vlastně původem pachu, musí teprve říci odborníci,“ sdělil Houšť.

Vedení Hodonic předalo písemné stížnosti pracovníkům odboru životního prostřední ve Znojmě.

„Totéž jsme zaslali příslušnému odboru krajského úřadu. Na obou úřadech jsem byl osobně. Stížnost se sice týkala podniku Vertex, který je evidovaný jako zvlášť velký znečišťovatel ovzduší a má integrované povolení na provoz závodu. Obec Hodonice ani městský úřad ale není kompetentní k jakémukoli měření ve Vertexu,“ vysvětlil starosta.

Měření emisí proto provedli pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Ti společně s krajskou hygienickou stanicí a pracovníky krajského úřadu zkontrolovali provoz Vertexu patnáctého února. Mám v rukou protokol, podle kterého je zřejmé, že kontroloři nenašli žádné závady, porušení či překročení stanovených limitů,“ uklidnil Houšť.
Když ale kontroloři z Vertexu odcházeli, sami nepříjemný zápach pocítili.

„Mělo by se pravděpodobně jednat o pach z řepných řízků, které zřejmě místní zemědělské družstvo vyváželo na zasněžené pole. Družstvo podle agronomů řízky vyváželo osmnáctého ledna. Stížnosti pak uváděly termíny, které se kryly s daty vyvážení řízků,“ doplnil starosta.
Podle starosty družstvo pravděpodobně brzy osloví inspektoři životního prostředí.

Vyjádření zástupců družstva se do uzávěrky tohoto vydání Znojemského deníku Rovnost redakci nepodařilo získat.

Autor: Dalibor Krutiš

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kino otevřou nejdřív za měsíc. Dostane nové plátno

Ilustrační foto.

Nehody v kraji? Nejvíc za devět let

V autoškole neuspěje každý druhý. Na vině je i stres

Brno /ANKETA/ - Neuspěl. S tímto verdiktem odchází napoprvé od závěrečné zkoušky v autoškole víc než polovina Brňanů. Podle instruktorů je to kvůli stresu a neznalosti předpisů.

Klíma: Nález pohřebiště byl životní úspěch

Znojmo /ROZHOVOR/ – Čtvrtou dekádu letního bádání v areálu archeologické expedice na znojemském Hradišti načal počátkem července Bohuslav Klíma se studenty a dalšími spolupracovníky z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. V dnešním rozhovoru se šéf výzkumu ohlíží za historií hradišťského bádání a přibližuje nejbližší další cíle.

Mrtvice patří mezi významné zabijáky v kraji. Může za ni i znečištěný vzduch

Jižní Morava - Vzniká náhle, z plného zdraví. Projevuje se například potížemi s mluvením, problémy se zrakem či bolestí hlavy. Cévní mozková příhoda patří mezi významné zabijáky na jižní Moravě. Tuto nemoc si dnes proto lidé připomínají u příležitosti Světového dne mozku.

Bašta lezení na jižní Moravě je hlavně Moravský kras

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Prozkoumat nová místa a vychutnat si adrenalinový prožitek. Jižní Morava je výjimečná i jedinečnou přírodou, kterou lze po mnohdy nenáročném lezeckém výstupu obdivovat z vrcholků skal. Lezení je věnovaný třetí díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení