Připomínka vysvěcení kostela, oslava dobré úrody, modlitby, víno a společná zábava. To jsou po staletí také na Znojemsku hody. Zatímco především v Čechách se slaví posvícení, na Moravě se ustálilo právě označení hody.

„Pojmy jsou to různé, ale jde o tutéž slavnost. Po christianizaci (pokřtění – pozn.red.) národa došlo k tomu, že v každé obci byl postupně posvěcen kostel. Na výročí jeho posvěcení se pak slaví naše známé posvícení,“ vysvětlil etnograf Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiří Mačuda.

Vlastní oslavy mají dvě části. Církevní a světskou. „V kostele se odehrávají bohoslužby, hlavní děj oslav se pak uskutečňuje v rodinách a v celé obci. V minulosti šlo o ukončení hospodářského roku a mnohdy se oslavy kryly s obřadem dožínek, tedy posledního snopu na poli. Lidé se loučili s hospodářským rokem a ve starém slova smyslu šlo o poděkování božstvu úrody za to, že se vše podařilo. Následovala prosba za úrodu příští,“ vysvětlil Mačuda. Podobně se slaví dosud.

Posvícení je v regionu právě v plném proudu. Minulý víkend například slavili v Šatově, hody budou mít příští víkend v Prosiměřicích. „Vždy poslední víkend v srpnu si na svátek svatého Jiljí připomeneme posvěcení našeho kostela, který nese jméno právě tohoto světce. Je to letitá tradice,“ řekl starosta Prosiměřic Jiří Lukeš.

Dodal, že pravidelně po vsi chodí zvát také skupina mladých v krojích. „Loni jsme začali používat nově ušité kroje. Pravidelně chodí patnáct až dvacet párů mladých. Samozřejmostí je i stavění máje,“ podotkl Lukeš.

Známé jsou také tradiční hody v Miroslavi. Letos se zde lidé budou bavit opět po tři dny. Slavnosti odstartuje druhý zářijový den páteční zábava s kapelou Jarda a Roman Band v kulturním domě. Oficiálním zahájením akce je předání hodového práva chase v sobotu dopoledne. „Hodové právo a tím také vládu nad městem udělí chase osobně starosta. Poté bude následovat vyhrávání po městě a krojované zavádění pod májí u kulturního domu,“ informoval místostarosta města Roman Volf. Večer pak bude taneční zábava.

„V neděli ráno půjde chasa průvodem do kostela. Od devíti hodin bude v chrámu svatého Petra a Pavla sloužit Monsignore Karel Simandl z nunciatury v Berlíně slavnostní hodovou mši. Po jejím skončení půjde průvod na hřbitov. Zde po modlitbě za miroslavské občany položí chasa kytice na hroby zemřelých kamarádů. Poté opět následuje vyhrávání po městě a zvaní na hody,“ přiblížil Volf. Odpoledne bude opět zavádění před kulturním domem.

V minulosti lidé slavili hody i několik dní až třeba celý týden. „Proto Josef II. vydal roku 1787 patent, ve kterém nařídil, že po celé monarchii se posvícenské hody budou slavit třetí říjnovou neděli a vždy jen dva dny. Lidé však nařízení příliš nedbali a naopak slavili přikázané posvícení a pak ještě zvlášť svoje období posvěcení kostela,“ uzavřel Mačuda.