Bije mne muž, nedává mi peníze na živobytí, o děti se nezajímá. Uchýlím se proto na opačný kout republiky, tam si vše srovnám v hlavě a začnu nový život. Tak nějak si mnozí obyvatelé Hradiště představují fungování Domova pro matky v tísni. Podle řady z nich je však realita poněkud jiná.

„Původně jsme si mysleli, že tam budou týrané ženy, které si sem přijedou vyřešit svůj životní problém. Zatím to ale vypadá, že se z toho stává nové cikánské ghetto. Ty ženy sem přijedou, otrkají se, chodí si po vesnici, do hospody, děcka očešou zahrádky. Pak za nimi najednou přijíždějí nějací chlapi. To jsou matky v tísni?“ neskrýval rozčarování nad fungováním domova podnikatel Milan Molík.

Dodal příklad konkrétní ženy, která se v domově objevila. „Znám ji i její rodinu. Je to notorická zlodějka, se kterou si rodiče nevěděli rady. Nakonec ji vyhodili z domu a ona se dostala až sem,“ uvedl Molík.

Drobné sousedské problémy řešili místní, kteří sousedí s domovem. „Největší starost nám dělá celodenní hluk, který se z domova ozývá. Nejde o děti. Horší je, když na ně jejich matky hulákají. Mnohdy jsou to velmi hrubé výrazy,“ řekl Antonín Ryšánek.

Opakovaně spolu se sousedy žádal ženy, ať domluví dětem, které házejí kameny po zaparkovaných autech. „Děcka jsem několikrát napomenul, ať ty šutry neházejí, ale oni začali házet víc, tak jsem toho nechal,“ doplnil Pavel Benešovský.

Poněkud klidněji je od doby, kdy do místa začala častěji jezdit městská policie. „Zklidnilo se to, tak uvidíme, co bude dál. Nějaký živý plot z keřů místo plotu by možná pomohl,“ myslí si Ryšánek.

Vedení domova se snaží, aby problémů s okolím bylo co možná nejméně. „Dokonce jsme už dvakrát organizovali besedu s místními v kulturním domě, zájem však byl malý,“ řekla vedoucí domova Blanka Mahdalová.

Potvrdila, že problémy s ubytovanými bývají. „V domově máme řád, kterým se klienti musí řídit. Pokud jej poruší, můžeme ukončit pobyt. Řešili jsme třeba ženu, která měla problém s alkoholem. Domov musela opustit. Pokud například někdo přijde později, tak jej dvakrát napomeneme a po třetím prohřešku z domova odejde,“ informovala Mahdalová.

Vedoucí tvrdí, že ji osobně nikdo se stížností na chování klientů neoslovil. „Když budou mít místní jakékoli stížnosti, mohou kdykoli zazvonit a my to budeme řešit, služba je v budově nepřetržitě,“ dodala Mahdalová.

Možnost blíže se s chodem domova seznámit mají občané příští týden. „Dvacátého června pořádáme v areálu domova Sluníčkové odpoledne pro rodiče s dětmi. Budu jen ráda, když místní za námi přijdou k táboráku a můžeme si o všem popovídat,“ zakončila Mahdalová.