VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrušovany chtějí zámek zpět

Hrušovany nad Jevišovkou - Zastupitelé v Hrušovanech nad Jevišovkou rozhodli, že odstupují od smlouvy o prodeji tamního zámku. Minulé zastupitelstvo prodej schválilo, kupec dosud nezaplatil.

12.2.2011
SDÍLEJ:

Zámek Hrušovany nad JevišovkouFoto: Deník/ Archiv

Smlouvu o prodeji zámku v Hrušovanech nad Jevišovkou vypověděli tamní městští zastupitelé. Kupec, zastupovaný kontroverzním českošvýcarským podnikatelem, totiž dosud neuhradil kupní cenu. Bývalá starostka Alena Loukotová záměr hájila. Nynější první muž města Miroslav Miloš citoval výsledky auditu, který smlouvu označil za nevýhodnou. Podle právníků hrozí, že město nakonec zůstane bez zámku i bez peněz.

„Podle okolností, které jsme zjistili, jsme toho názoru, že tato pohledávka ani uhrazena nebude a městu tak vznikla škoda. K našemu přesvědčení nás vedly okolnosti uzavření smlouvy. Například rychlé jednání se subjektem bez historie. Nekvalitní a pro město nevýhodná kupní smlouva, která umožnila převod vlastnictví na kupujícího před zaplacením,“ citoval na čtvrteční schůzi zastupitelstva starosta Miloš z vyjádření auditorů, kteří právě zkoumají loňské hospodaření radnice.

Hodnocení se týkalo právě prodeje zámku, který zastupitelstvo schválilo jen den před komunálními volbami loni v říjnu. Nový vlastník, účelově zřízená firma ovládaná švýcarskou společností, se od té doby pouze postarala o převod zámku do svého vlastnictví na katastru. Kupní cenu dva a půl milionu korun neuhradila, jen opakovaně žádala o odklad splatnosti, naposledy na konec února.

„Doktor Rejzek navštívil jednání zastupitelstva a vysvětloval, jak systém funguje. Světová banka rozděluje peníze mezi různé státy, ty je pak přerozdělují na jednotlivé projekty. Zasedání, která o tom rozhodují, se odehrávají podle harmonogramu, který není zvenčí ovlivnitelný. K tomu, aby mohl podporu na svůj projekt získat, musí být zájemce vlastníkem daného objektu, v našem případě zámku. A víme všichni, že nic než zahraniční peníze a humanitární projekty hrušovanský zámek nezachrání,“ argumentovala Loukotová, která smlouvu o prodeji zámku za město podepsala.
Sklidila za to kritiku svých nástupců. „Město převedlo zámek bez jakékoliv záruky, bez jistiny složené v bance, předkupního práva nebo věcného břemene. To je přece nemyslitelné. Proto jsme dnes doslova nuceni něco udělat. Neseme odpovědnost za majetek města,“ uvedl místostarosta Jan Šedivý.

K zastupitelům promluvila i Dagmar Mavropoulu-Vangela, jednatelka společnosti, která se věnuje mimo jiné správě pohledávek. Českošvýcarského podnikatele Jana Rejzka, respektive způsoby jeho počínání, podle svých slov zná dva roky.

„Naše společnost vlastní několik milionových pohledávek vůči němu, všechny jsou projednané exekutorem. Způsob, jakým postupuje v Hrušovanech, je podle naší zkušenosti velmi podobný ostatním případům,“ varovala jednatelka. Podle jejího mínění hrozí, že se Rejzek pokusí zámek prodat. Zastupitelé nakonec jedenácti hlasy rozhodli o odstoupení od smlouvy.

Autor: Martin Moštěk

12.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení