Po téměř nekonečných devíti letech bude chodbami Starého zámku v Jevišovicích opět znít šustění návleků na botách turistů. Známý zámek se po opravách otevírá veřejnosti a hned nabízí výjimečné lákadlo jak pro historiky, tak pro laiky, kteří obdivují dobu pravěku.

Moravské zemské muzeum, které zámek spravuje, totiž před pěti lety získalo jedinečnou sbírku bývalého řídícího učitele z Boskovštejna a nadšeného archeologa Františka Vildomce. „Nově otevíráme expozici Františka Vidomce s názvem Setkání s Venuší. Sbírka obsahuje přes čtyřicet tisíc předmětů. Její jádro tvoří nálezy z mladší doby kamenné, další nálezy pocházejí z eneolitu, doby bronzové, železné i raného středověku,“ informovala mluvčí muzea Eva Pánková.

Jedna z největších soukromých sbírek u nás, známá i v zahraničí obsahuje řadu evropsky proslulých unikátů: Hlubokomašůveckou Venuši, střelickou vázu se čtyřmi vypíchanými lidskými postavami, malované nádoby, mísy s lidskými hlavami v rozích, či bronzovou sponu s kuželkami,“ vypočítala Pánková. Jádro sbírky přenesli odborníci na zámek v Jevišovicích z vilky v Boskovštejně i s původním mobiliářem.

„Vytvořili jsme určité muzeum v muzeu a zachovali jedinečný doklad vývoje archeologie předprofesionální éry,“ nastínila Pánková. Otevření nové expozice uvítal historik znojemského jihomoravského muzea Jiří Kacetl. „Hodnota sbírky pro výzkum pravěkého osídlení na jihozápadní Moravě je nevyčíslitelná. Jsem proto velmi rád, že neskončila někde v Brně či Praze, ale že se stala ozdobou jevišovického starého zámku, v srdci Vildomcova zamilovaného kraje,“ konstatoval Kacetl.

Podle historika zajistí odborná správa Moravského zemského muzea sbírce důstojnou péči a prezentaci. Umístění do Jevišovic pak rozšíření nabídek cestovního ruchu v opomíjeném regionu severně od Znojma. „Po vybudování přehledné pravěké expozice ve Vedrovicích u Krumlova a letošním zpřístupnění Vildomcovy sbírky v Jevišovicích zbývá ještě vybudovat novou stálou archeologickou expozici v minoritském klášteře ve Znojmě. Můžeme tedy říct, že Znojemsko se takto stává mekkou všech milovníků pravěku,“ dodal Kacetl. Otevření zámku po dlouhých letech oprav nadšeně vítá také starosta města Pavel Málek.

#nahled|https://g.denik.cz/69/23/vidomcova_sbirka_jevisovice_zamek_znojemsko___denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/69/23/vidomcova_sbirka_jevisovice_zamek_znojemsko__.jpg|JAKO DOMA. Vildomcovy nálezy z mladší doby kamenné jsou na zámku vystaveny i s původním mobiliářem. #

„Jsem velmi rád, že zámek po téměř devíti letech bude přístupný veřejnosti. Umístěním Vildomcovy jedinečné sbírky získaly Jevišovice magnet, který, jak pevně věřím, pomůže zvednout turistický ruch ve městě a nejbližším okolí,“ řekl Málek.
Prohlídková trasa bude pro návštěvníka letos plná zajímavostí.

„Ve sklepení zámku si návštěvníci opět budou moci prohlédnout kopie umění skalních maleb mladopaleolitických lovců z francouzského Lascaux či španělské Altamiry. Velmi zajímavé jsou také skalní malby a rytiny centrální Sahary a skalní malby severní Austrálie,“ přiblížila mluvčí muzea.
Součástí prohlídkové trasy bude i výstava lidového nábytku s akcentem na kuchyňské židle, kterou připravil Etnografický ústav Moravského zemského muzea.
„Poslední novinkou turistické sezony je instalace černé kuchyně. Podle stavební dispozice v jihovýchodní části zámku pochází nejspíše z mladšího renesančního období 17. století, ale sloužila až do doby zcela nedávné. Návštěvníci budou moci obdivovat předměty k ohništi a k peci, pomůcky k pečení chleba a pečiva, nádobí a pomůcky k úpravě potravin a vaření a další zajímavosti,“ doplnila Pánková.

Starý zámek v Jevišovicích je otevřený v květnu a září pouze v sobotu a neděli od deseti do dvanácti a od dvou do čtyř hodin odpoledne. Od června a po celé letní prázdniny pak v úterý až pátek devíti do dvou hodin, o víkendu zámek otevírá stejně jako v květnu. „Prohlídku je také možné uskutečnit na požádání, telefonní číslo je uvedené na webových stránkách Moravského zemského muzea,“ zakončila Pánková.