Nenávist vůči přistěhovalcům, Židům, homosexuálům nebo Romům na jižní Moravě roste. Lidé, kteří fanaticky nesnáší odlišnost a dokáží kvůli ní i ublížit mají v kraji podle odborníků stále silnější pozici. Potvrzuje to i zpráva ministerstva vnitra o extremismu v České republice v roce 2007. Jihomoravský kraj podle ní je třetím nejproblémovějším regionem v Česku.

„V počtu trestných činů s extremistickým podtextem se v předchozích letech na prvních třech místech umísťovala tradičně severní Morava, severní Čechy a Praha. Jihomoravský kraj předběhl severočeský a je na třetím místě,“ upozornil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně to nepřekvapuje. „Extremisté mají zejména v Brně hluboké kořeny. Zdejší scéna je v Česku velmi důležitá a v poslední době se inspiruje novými trendy ze zahraničí,“ míní Mareš.

Zpráva ministerstva vychází z počtu trestných činů spojených s extremismem. Zatímco ve většině krajů jejich počet od loňského roku poklesl, na jižní Moravě se drží na třiceti případech za rok. „Nejčastěji se jedná o výtržnictví provázené například hajlováním. Přibylo také trestných činů s antisemitským podtextem,“ píše se ve zprávě.

Napravo i nalevo

Vzestup jižní Moravy na nelichotivém žebříčku tak může být podle Mareše také důsledkem dobré práce policie. Ta má totiž na odhalování trestných činů spjatých s projevy extremismu v kraji speciální tým. „Spolupracují s odborníky, mají tak přehled o brněnské scéně a navštěvují jejich akce,“ uvedla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková.

Podle Mareše vyrůstá v Brně nová silně motivovaná generace mladých neonacistů i neonacistek. Mezi organizacemi tady dominuje Národní odpor. Typické je také propojení pravicových extremistů s fotbalovými hooligans z Johnny Kentus Gangu. Jejich zástupci však o politickém smýšlení svých stoupenců údajně nic nevědí. „Proč by měl být považován za extremistu člověk, co fandí svému klubu? Chceme jen, aby Česká republika byla právním státem, podporujeme 1. FC Brno a nenásilnou formou upozorňujeme na prorůstání extremistické levice do médií,“ tvrdí Josef Vlach z Johnny Kentus Gangu.

Představu některých radikálních fanoušků o nenásilí však už na vlastní kůži někteří lidé zažili. „Napadli nás zezadu jen proto, že jsme se jim nelíbili. Měli jsme dredy, kapuce a kapsáče. A když odcházeli, zařvali: Brno hooligans,“ popsal svou zkušenost student, který si přál zůstat v anonymitě.

Na levé straně extremistického spektra se podle Mareše nejvýrazněji projevuje Komunistický svaz mládeže. Předsedkyně svazu a zastupitelka městské části Brno-Kohoutovice Veronika Sýkorová však v žádném případě nesouhlasí s tím, že je ministerstvo postavilo na stejnou úroveň s neonacisty. „Naše akce se omezují na demonstrace a transparenty a letáky. To přece není extremismus,“ uvedla Sýkorová. Komunistické sdružení bylo letos v březnu označeno pražským městským soudem jako proti〜ústavní a bylo rozpuštěno.