VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapli sv. Václava svěří radnice nově farnosti

Znojmo - Dvoupatrová kaple u Mikulášského náměstí ve Znojmě dostane nového uživatele. Radní po čtyřech letech vypověděli Asociaci Iuvenes a kapli svěří sousední farnosti.

5.9.2013 5
SDÍLEJ:

Kaple svatého Václava ve Znojmě.Foto: DENÍK/Monika Choděrová

Informační centrum církevních památek a prostor pro výstavy a koncerty ve správě farnosti sv. Mikuláše. S tímto záměrem pro kapli sv. Václava uspěli u znojemských radních zástupci farnosti sv. Mikuláše. Představitelé města proto rozhodli, že kapli u farního kostela nyní svěří jim. Asociace Iuvenes Znoyem tak v kapli po čtyřech letech definitivně končí.

„Rada na svém úterním zasedání posoudila tři předložené nabídky a rozhodla se pro farnost sv. Mikuláše," sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner. Jak dodal, nový uživatel dostane kapli do zápůjčky v nejbližší době. Podle podmínek zápůjčkového řízení má farnost kapli užívat na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl označil rozhodnutí radních za politické. „Proti farnosti nic nemám, uvidíme jak se svým záměrem naváže na dosavadní fungování kaple. Ale rozhodnutí radních vyvolává víc otázek než odpovědí. První z nich je už ta, zda bylo skutečně nutné kvůli sporu o karner a trasu vláčku asociaci a její fungující program z kaple vypovědět," glosoval výrok radních Kacetl.

O zápůjčku se znovu ucházela i Asociace Iuvenes. K rozhodnutí radních se její zástupci nechtěli bezprostředně vyjádřit s tím, že vyčkají, až jim město své rozhodnutí oznámí a pak se poradí o dalším postupu.

Ve svém návrhu radním se zástupci asociace přihlásili k záměru pokračovat ve své činnosti. „Navrhujeme místo kaple sv. Václava s románskou kostnicí rozšířit o působení všech kulturních a ekumenických náboženských skupin ve městě respektující zákony této země,"citovala z návrhu mluvčí asociace Andrea Baráková .

Radní dali přednost návrhu farnosti sv. Mikuláše. „Svatováclavská kaple na Mikulášském náměstí tvoří jeden architektonický celek s chrámem sv. Mikuláše a budovou Mikulášské fary a vnímáme tyto objekty jako jeden organický celek," připomněl znojemský děkan Jindřich Bartoš.

Jak dodal v horní kapli má vzniknou informační centrum církevních památek a poutních cest v regionu. „Půjde o informační panely včetně popisů, historie a kontaktů. Jejich příprava nějakou dobu potrvá. Zatím nevím, kdy nám město kapli předá, ale samozřejmě zajistíme, aby byla přístupná," dodal děkan.

Návštěvníci v kapli najdou informace například o sakrálních památkách v samotném Znojmě, o vzácných freskách a poutní historii kostela v Dyji, gotickém kostele sv. Wolfganfa v Hnanicích, o Tasovicích jako rodišti sv. Klementa Hofbauera, o sakrálních památkách Vranova nad Dyjí či o poutním místě v Lechovicích.

„Připomene také poutní cesty vycházející ze Znojemska, ať je Svatoklementská cesta ze Znojma do Tasovic, přeshraniční Mariánská cesta ze Znojma do Maria Dreieichen nebo místní poutní cesta ze Znojma do Hlubokých Mašůvek. Chybět nebude ani Cyrilometodějská cesta ze Znojma na Velehrad," přiblížil plány farnosti Bartoš. Dolní kaple má zůstat prostorem pro výstavy a koncerty.

Farnost počítá s tím, že kaple zůstane dál přístupná turistům a dalším návštěvníků. „Vyhlídkový ochoz a horní část kaple budou otevřeny a volně zpřístupněny pro návštěvníky během turistické sezony a svátečních dnů každodenně od devíti hodin dopoledne do pěti odpoledne. Životaschopnost naší vize jsme schopní zajistit na základě naší dvacetileté zkušenosti s otevřeným kostelem sv. Mikuláše," uvedl děkan Bartoš.

Autor: Martin Moštěk

5.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení