VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašna na Horním náměstí? Nyní ve hvězdách

Znojmo - Nedávno zrekonstruovanému náměstí v centru Znojma chybí kašna. Bývalé vedení města ji plánovalo, současné říká, že to není priorita. Lidé by ji na náměstí viděli rádi.

7.6.2012 8
SDÍLEJ:

Model kašny na Horním náměstí ve Znojmě.Foto: archiv Okrašlovací spolek Znojmo

Bude na Horním náměstí ve Znojmě kašna? Kdy? To dnes není vůbec jasné. Otázkou o vybudování kašny se zřejmě více zabývají běžní obyvatelé než samotné vedení druhého největšího města na jižní Moravě. Bývalí představitelé Znojma o kašně uvažovali, nynější vedení se o ni prakticky nezajímá.

„Kašna nebyla součástí smlouvy na rekonstrukci Horního náměstí. Šlo o jakousi nástavbu, která se projednávala ještě za bývalého vedení města. Pan starosta se dosud ani nesešel s architektem Grymem, který měl rekonstrukci náměstí na starosti. Nejedná se o naši prioritu," uvedla mluvčí města Renáta Bártová.

Řadě odborníků i běžným obyvatelům však kašna na náměstí citelně chybí. „Obrací se na mne spousta lidí s dotazy, jak to s vybudováním kašny vypadá. Sám už dlouhou dobu nemám žádné informace o tom, že by město s architektem jakkoli jednalo. Z historických pramenů víme, že na tomto náměstí bývaly dokonce dvě kašny. Jedna by tam tedy rozhodně být měla. Jde o historický prvek v historickém městě," řekl znojemský památkář Jan Kozdas.

Po dokončení náměstí volají i obyvatelé města. „O kašně se jednu dobu hodně mluvilo, dokonce jsem někde viděl i nějakou vizualizaci. Moc se mi ovšem nelíbila. Osobně bych se spíše přikláněl k nějaké dobovější podobě, například obdobné, jako je na nedalekém Václavském náměstí," svěřil se Jaroslav Dvořák.

Moderní nechceme

Předseda znojemského Okrašlovacího spolku, který vyvíjí různé aktivity směřující ke stálému vylepšování podoby města a jeho okolí, Otto Bouda hovoří o myšlence vybudování kašny opatrně. „Stavbu kašny rozhodně podporujeme, ale nikoli v tom řešení, které se dosud projednávalo. Náměstí by se mělo zkulturnit a při jeho dokončení bychom se měli vrátit k dávným tradicím," řekl Bouda.

Nad nedokončeným náměstím kroutí hlavou bývalý starosta Znojma Petr Nezveda. „Měli jsme několik návrhů od architekta Gryma, ze kterých jsme předvybrali jeden. Pak přišly volby a změna ve vedení města. Nyní nemám žádné informace, že by současné vedení pro kašnu cokoli dělalo. Rozhodně tam chybí," naznačil Nezveda. Dodal, že cílem města po rekonstrukci náměstí mělo být jeho oživení. „To se, jak je vidět z posledních kulturních a společenských akcí, podařilo. Kašna tam však už dávno měla být," dodal Nezveda.

Dobová fotografie Horního náměstí ve Znojmě (cca 1890)

Dobová fotografie Horního náměstí ve Znojmě (cca 1890). Foto: Okrašlovací spolek Znojmo

Potíže s WC

Samotné provedení rekonstrukce Horního náměstí vyvolalo mezi obyvateli Znojma rozporuplné reakce. Mnohým se nelíbily použité kostky v dláždění, jiným vadily záchodky blízko domu s obuví. „Odpovídají posledním trendům jednadvacátého století. To je zřejmě kámen úrazu. Dochází zde ke kontrastu mezi moderními materiály skla a betonu s historicky kamennou zádlažbou náměstí. Myslím si, že navržený přírodní materiál je na zemi volený vhodně," okomentovala již dříve městská architektka Iveta Ludvíková.

Autor: Dalibor Krutiš

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení