VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaššai: Jsem obětí kampaně

Znojmo - Spor o vyhlášení půlmiliardového tendru na opravu znojemské úpravny vody pokračuje. Starosta vydal rázné prohlášení, oponenti poukázali na sporná tvrzení.

15.8.2011 46
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Čelím štvavé kampani a znojemská média šíří lži. Tak vyznívá ostré prohlášení znojemského sociálně demokratického starosty Zbyška Kaššaie, kterým po dvou dnech reagoval mimo jiné na článek Znojemského deníku Rovnost (v prohlášení mluví o Moravskoslezském deníku Rovnost pozn. red.) o sporu kolem výběrového řízení na rozsáhlou obnovu znojemské úpravny vod a dalších zařízení. Koaliční partnery svým vystoupením příliš nenadchl. Z reakcí dalších politiků plyne, že v Kaššaiově prohlášení jsou zřejmě věcné chyby nebo sporné výklady.

„Od jara letošního roku jsem neustále napadán stále stejnými lidmi, kteří se snaží v médiích vytvořit obraz starosty, který chce rozkrást půl Znojma. Vyvrcholením těchto snah jsou zmíněné články,“ napsal Kaššai. Podle něj zprávy vyznívají tak, že v tichosti, tajně a za zády znojemských radních a veřejnosti chystá zakázku za půl miliardy korun. Poté Kaššai vypočítává údajné mediální lži.

„Není pravda, že výběrové řízení za půl miliardy korun v tichosti připravil Kaššai. Pravidla pro výběrové řízení připravilo v letech 2009 až 2010 Zájmové sdružení obcí – Vodovody a kanalizace Znojemsko. Později je schválil Státní fond životního prostředí, který bude zakázku z více než osmdesáti procent financovat,“ uvedl znojemský starosta.

Nad tím se pozastavil jeho předchůdce v čele města i svazku Petr Nezveda. „V našem funkčním období jsme stihli připravit soutěž na firmu, která bude výběrové řízení organizovat. Ta pak začala pracovat na složité zadávací dokumentaci, kterou jsme rozhodně už neschvalovali,“ řekl lídr opozičních občanských demokratů.

Podobně mluvil člen předsednictva svazku, starosta Jevišovic Pavel Málek. „Loni jsme schválili organizátora výběrového řízení, podmínky samotného řízení jsme schvalovali letos na jaře, v dubnu či květnu,“ uvedl občanský demokrat Málek.

Kaššai dále připomněl, že celý projekt trvá již šest let a běží podle dříve stanoveného harmonogramu. Ohradil se také proti tvrzením koaličních partnerů, že o výběrovém řízení nevěděli.

„Není pravda, že jsem radním zatajoval informace. Od vypsání výběrového řízení se zatím neuskutečnilo řádné zasedání rady města, na kterém bych mohl své kolegy oficiálně informovat. Zasedání je naplánováno na šestnáctého srpna,“ argumentoval.

Předmět sporu

Podle radního za nestraníky Jiřího Ludvíka je právě v tom předmět sporu. „Prohlášení jako celek vůbec nereaguje na to, v čem je mezi námi spor. A ten spočívá právě v tom, že pan starosta měl své koaliční partnery informovat už když se svazek chystal výběrové řízení vyhlásit,“ oponoval Ludvík.

Lidovecký místostarosta Pavel Balík příliš nechtěl pokračovat v debatě prostřednictvím médií. „Už to nebudu komentovat. Musím ale trvat na tom, že o vypsání výběrového řízení jsem nevěděl,“ reagoval na dotaz Balík.

Starosta v prohlášení doplnil i to, o čem podle něj média takticky mlčí. „Město Znojmo se jako zhruba třetinový člen sdružení v roce 2009 zavázalo, že bude ručit za úvěr, který sdružení použije k dofinancování investice, a to do výše pětačtyřicet miliónů korun. Závazek podepsal Petr Nezveda,“ sdělil starosta. Nenapsal už, že například Znojemský deník Rovnost od něj opakovaně marně žádal vyjádření. Na otištěný článek pak reagoval s odstupem dvou dnů

Nezveda navíc informaci zpochybnil. „Garanci za úvěr musí schvalovat zastupitelstvo a to nic takového neprojednávalo. Ostatně ani nemohlo, protože v té době jsme ještě nevěděli, zda a jakou dostaneme dotaci a podobně,“ upozornil Nezveda. Podepsal prý pouze prohlášení k žádosti o dotaci.

Tiskové prohlášení starosty

Starosta Znojma Zbyšek Kaššai zaslal ve čtvrtek prostřednictvím své kanceláře regionálním, ale také celostátním médiím a také na některé soukromé maily osob spjatých s regionálními médii Tiskové prohlášení.

Reaguje v něm mimo jiné na článek, který vyšel ve Znojemském deníku Rovnost v úterý 9. srpna pod titulkem Zakázka za půl miliardy? Potichu… Úplný text redakčního materiálu lze najít na www.znojemskydenik.cz. Přetiskujeme plný text starostova prohlášení:

Důrazně se ohrazuji proti vyznění článků uveřejněných na začátku týdne v Moravskoslezském deníku Rovnost a týdeníku Znojemsko s tématikou projektu oprav a vylepšení vodovodního řadu a dalších vodárenských zařízení. Články považuji za součást štvavé kampaně sestávající z polopravd a lží, která mě má poškodit na veřejnosti. Od jara letošního roku jsem neustále napadán stále stejnými lidmi, kteří se snaží v médiích vytvořit obraz starosty, který chce rozkrást půl Znojma. Vyvrcholením těchto snah jsou zmíněné články.O čem se v článcích píše?

Články vyznívají tak, že starosta Kaššai v tichosti, tajně a za zády znojemských radních a občanů připravuje zakázku za půl miliardy korun. Nic z toho samozřejmě není pravda.

Co je v článcích lež?
-Není pravda, že výběrové řízení za půl miliardy korun v tichosti připravil Kaššai. Pravidla pro výběrové řízení připravilo v letech 2009 až 2010 Zájmové sdružení obcí – Vodovody a kanalizace Znojemsko. Tato pravidla později schválil Státní fond životního prostředí (SFŽP), který bude zakázku z více než 80% financovat.
-Není pravda, že Kaššai chce provést výběrové řízení rychle, aby se v prvním kole mohl losem zúžit počet uchazečů. Projekt trvá 6 let a výběrové řízení běží podle předem připraveného harmonogramu, který jsem nepřipravoval ani do něho nikterak nezasahoval.
-Není pravda, že zakázka je připravována tajně. Informace o zakázce byly řádně zveřejněny.
-Není pravda, že jsem radním zatajoval informace. Od vypsání výběrového řízení se zatím neuskutečnilo řádné zasedání Rady města, na kterém bych mohl své kolegy oficiálně informovat, že sdružení vypsalo výběrové řízení. Zasedání je naplánováno na 16.8.
-Není pravda, že místostarosta Balík o projektu nic neví. Byl členem Rady, která se k projektu v letech 2009 a 2010 musela vyjádřit.
-Není pravda, že Mgr. Ludvík nemá přístup k informacím o výběrovém řízení.
-Výše uvedené informace znají všichni zastupitelé z funkčního období 2006 až 2010 a lze je také nalézt v agendě Městského úřadu.
-Kdokoliv ze současných zastupitelů vč. Mgr. Ludvíka má k těmto informacím přístup.

O čem články „takticky“ mlčí?
-Město Znojmo se jako cca třetinový člen sdružení v roce 2009 zavázalo, že bude ručit za úvěr, který sdružení použije k dofinancování investice, a to do výše 45 miliónů korun. Závazek podepsal Petr Nezveda.
-Přestože se jedná o značnou sumu, nejedná se o nic nestandardního. Stejně město postupovalo při výstavbě čističky odpadních vod v letech 1996-1997.

Z výše uvedených bodů je zřejmé, že se v případě zmiňovaného výběrového řízení jedná o standardní operaci pod dohledem Státního fondu životního prostředí, na které má město minimální vliv a podíl. Přesto této akci někdo zařídil nestandardní publicitu. Otázkou je, proč? A proč někdo neprotestoval proti připravovanému výběrovému řízení roce 2009 a 2010, když se o něm rozhodovalo?

Ve Znojmě 11. 8. 2011

Starosta města Znojma
MUDr. Zbyšek Kaššai

Zájmové sdružení obcí reaguje na článek

Znojmo – Redakce Znojemského deníku Rovnost obdržela minulý pátek Tiskové prohlášení Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Sdružení v něm reaguje na článek, který ve Znojemském deníku vyšel v úterý 9. srpna pod titulkem Zakázka za půl miliardy? Potichu…
Celý text redakčního článku lze najít na webu Znojemského deníku Rovnost.

Předsednictvo Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko, zastupující 74 členských obcí nejen Znojemska, je pobouřeno zkreslenými informacemi o chystané rekonstrukci vodovodních řadů a souvisejících vodárenských zařízení publikovaných ve znojemském tisku.

Předsednictvo důrazně popírá informace médií, že by projekt vedoucí ke zkvalitnění vodárenské sítě na Znojemsku byl připravován tajně či netransparentně, a zdůrazňuje, že při jeho realizaci Sdružení postupuje v souladu se zákony České republiky a pravidly Státního fondu životního prostředí.

Dále předsednictvo uvádí, že akce Zajištění kvality pitné vody pro SV Znojmo je připravována již od roku 2006 pod vedením předminulého a následně minulého předsednictva a již mnohokrát byla zmíněna ve znojemském tisku. Články, které vyšly počátkem týdne ve znojemských novinách, znevažují práci všech těchto lidí.

Podmínky výběrového řízení, o kterém se v článcích píše, byly řádně připravovány již od roku 2009 odbornými firmami a následně byly kontrolovány Státním fondem životního prostředí.

Závěrem předsednictvo vyzývá redakce, aby řádně informovaly občany a nemátly veřejnost neúplnými či nepravdivými informacemi. Dále předsednictvo Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko žádá jménem 74 členských obcí redakce Znojemského deníku Rovnost a týdeníku Znojemsko o nápravu vzniklé situace formou zveřejnění tohoto tiskového prohlášení.


Za Předsednictvo ZSO
Vak Znojemsko

MUDr. Zbyšek Kaššai, předseda
Ing. Barbora Arndt,
místopředseda
Ing. Lubomír Vedra
Ing. Bronislav Prudký
Zdeněk Koukal
Karel Smutný
Mgr. Pavel Málek
Bc. Lubomír Mlejnek,
předseda KRK

Autor: Martin Moštěk

15.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 46
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.
22

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /VIDEO/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení