VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaššai: Po změnách v ODS lze spolupracovat i s nimi

Znojmo /ROZHOVOR/ – Za dohledu svého stranického kolegy a jihomoravského hejtmana Michala Haška podepsal včera osmačtyřicetiletý znojemský soukromý gynekolog Zbyšek Kaššai koaliční dohodu se Sdružením nestraníků a lidovci.

2.11.2010 13
SDÍLEJ:

Podpis koaliční smlouvy.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Ta ho zřejmě již příští pondělí katapultuje do křesla starosty druhého největšího města na jižní Moravě.

Koaliční dohoda byla podepsána. Museli jste kvůli ní korigovat některé body vašeho předvolebního programu?
Napříč koaličními stranami jsme nenarazili na nějakou překážku, kde bychom se nemohli dohodnout. V hlavních bodech se tedy nelišíme, u některých pak máme různé směry řešení. Ty chceme doladit do prvního ledna příštího roku.

Předpokládám, že to se týká i bytů. Zatímco vy prosazujete prodej po bytech, třeba nestraníci chtějí prodávat po domech…
Věřím, že i v této věci dojdeme nakonec ke shodě a to i ve věci výpočtu ceny, za kterou by se byty měly prodávat. Už při prvních jednáních jsme o této věci diskutovali a i tento bod vyřešíme do prvního ledna.

Zřízení nových pracovních míst proklamovaly ve svých předvolebních materiálech snad všechny strany. Vy jste před volbami představili zástupce firmy PT Servis Tábor, která by ve Znojmě znovu chtěla začít vyrábět okurky. To jde řádově o stovku pracovních míst. Jak chcete podpořit snižování nezaměstnanosti dále?
Z registru jsem si nechal vytáhnout, že je tady zaregistrovaných čtyřiadvacet tisíc živností. Město je největším zadavatelem prací a největším pronajímatelem míst pro podnikání, podnikatele můžeme i konkrétním způsobem zvýhodnit. Pak se mohu zamyslet nad tím, jestli v případě konkrétního snížení ceny nájmu nebo dalšího zvýhodnění, nemohou právě živnostníci zaměstnat více lidí. Pokud by se povedlo oslovit každého třicátého, čtyřicátého živnostníka nějakým konkrétním nápadem či úlevou, tak v tom můžeme vidět i prosperitu města a jeho obyvatel.

To je ale spíše než o systému o individuálním přístupu ke každému podnikateli. To ale znamená spoustu práce pro úředníky i představitele města…
To samozřejmě, ale není to jenom o tom. Stále nám chybí kvalitní dopravní napojení města, není obchvat města, postrádáme připravenou průmyslovou zónu. Na tom všem můžeme začít pracovat a věřím, že právě spojení města a kraje přes sociální demokracii může těmto velkým projektům pomoci. Hejtman Michal Hašek si některé z těchto věcí už vzal za své.

Znojemský deník Rovnost dosud od radnice nedostal data o tom, které zakázky a za kolik peněz dostaly v posledních čtyřech letech firmy VHS, Pozemní stavby, truhlářství ZdeNo a Luka–Wood, které jsou nyní spojovány s korupční kauzou na radnici. Jak rychle si budete chtít udělat přehled o tom, jak to na radnici v poslední době fungovalo a kdy se nějaké konkrétní výsledky dozví veřejnost?
Předpokládám, že hned na prvním zasedání nové rady dojde ke shodě na zadání interního auditu na radnici. Na auditora uděláme výběrové řízení, což může být řádově za tři čtyři týdny po našem zvolení. Domnívám se, že práce auditora pak ale bude natolik obšírná, že se k jeho výsledkům nedostaneme dřív než v druhé polovině ledna, ne–li později.

V diskuzích na našich webových stránkách se objevily příspěvky, podle kterých jste byl i vy v přátelském vztahu s bývalým tajemníkem Krejčířem, nyní obviněným z korupce…
Nepopírám, že nás spojoval koníček a to myslivost. Už na začátku, když jsme se takto poznali, jsme se dohodli, že se o práci a politice nebudeme bavit. On s tím souhlasil, navíc nebyl členem žádné strany, takže to ctil. Gró našich rozhovorů se tedy týkalo myslivosti a dalších koníčků a našeho volného času. Osobně jsem se na žádných jeho dalších aktivitách nepodílel a musím říct, že mě jeho zatčení překvapilo. Navíc znám i jeho ženu, která pochází z východního Slovenska, jako můj otec. I kvůli ní mě proto celá věc mrzí.

Díky smlouvě o spolupráci získají znojemští komunisté funkce předsedů kontrolní a finanční komise. Předpokládáte, že do dalších komisí a výborů pustíte i dvě opoziční strany, tedy ODS a OMMO?
Jsem přesvědčen o tom, že ano. Koaliční partneři zatím neprojevili vůli spolupracovat se sdružením OMMO, ale věřím, že i tam bychom našli společné cíle.
Co se týče ODS: Jakési znovuzrození proběhlo ve znojemské ČSSD před dvěma roky. Podobně si dovedu představit, že pokud dojde k nějaké obrodě i ve znojemské ODS, tak i tam jsou rozumní lidé, se kterými by šlo na konkrétních věcech spolupracovat.

Když byli v několika minulých vedeních města zastoupení členové ČSSD, tak nikdy své funkční období nezakončili ve stejném politickém dresu. Máte nějaké páky na to, aby k tomu nedošlo i tentokrát?
Věřím, že právě provedenou obrodou znojemské ČSSD, tím, že je to tým mladých, ale zkušených lidí, tak k tomu nedojde. Právě u nás mají perspektivu.

Jak bude pokračovat vaše gynekologická praxe?
Ještě dnes o tom budu jednat s primářem znojemské gynekologie. Budu mít za sebe zástup až dvou lékařů. Sám budu ordinovat dlouhý den ve čtvrtek, tedy od sedmi ráno do pěti či do půl šesté. Během dvou měsíců to vyhodnotím a pokud to nebude stačit, budu ordinovat ještě v sobotu dopoledne. Je tedy možné, že nakonec bude ještě více ordinačních hodin, než je nyní.

Na plný úvazek tedy bude na radnici pracovat z volených politiků jen budoucí místostarosta Grois, místostarosta Balík bude plnit i svou funkci krajského radního. Zvládnete to personálně?
Chceme podstatně více zapojit do práce jednotlivé radní, kteří budou i garanty jednotlivých komisí a odborů. Nebudeme tedy na všechno tři, ale bude nás skutečně devět.

Předpokládáte, že dojde k výběrovým řízením na posty vedoucích odborů?
Nechceme hned sekat hlavy. Dovedu si ale představit, že na problémových odborech, kde mohlo dojít k prolínání korupčního jednání, dojde i na personální audit a případná následná výběrová řízení.

To tedy asi mluvíte hlavně o odborech rozvoje a majetkovém?!
Samozřejmě jde hlavně o tyto dva odbory. Zatím ale ještě přesně nevím, kde všude mohlo k prolínání korupce docházet. Předpokládám však, že i v těchto případech se vedoucí, kteří mají čisté svědomí a nezůstalo jim nic za nehty, do výběrových řízení přihlásí a nevidím důvod, proč by nemohli uspět.

Co nový tajemník?
Funkci bude dočasně plnit vedoucí organizačního odboru pan Juránek. Výběrové řízení nechci uspěchat. Chci dát i na různé rady, třeba hejtmana a pak to v koalici vyhodnotíme. Do konce ledna bych to ale chtěl mít vyřešené.

Autor: Daniel Smola

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení