VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Horáková: radnice uznala chybu

Znojmo - Dva roky od odvolání bývalé vedoucí majetkového odboru města znojemská radnice přiznala, že Renata Horáková přišla o pracovní pozici neoprávněně. Doplatila jí ušlou mzdu, zaplatila jejího právníka.

14.2.2012 29
SDÍLEJ:

Bývalá vedoucí majetkového odboru Renata Horáková.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Pachuť v ústech, a to u obou znesvářených stran, zůstává i po smíru a vyrovnání se města s bývalou vedoucí majetkového odboru znojemské radnice Renatou Horákovou. Vedení Znojma naznačuje, že i když Horákovou předchozí vedení města dostalo z postu vedoucí odboru přesně před dvěma roky protiprávně, není za bývalou úřednicí zcela čisto. Horáková naopak upozorňuje, že si radnice nedokáže vážit lidí, kteří poukáží na nekalé praktiky.

Znojemská radnice se po měsících tahanic tedy nakonec s Horákovu mimosoudně vyrovnala. „Město prakticky uznalo protiprávnost mého odvolání. Došlo k mimosoudní dohodě, byla mi doplacena ušlá mzda vedoucí majetkového odboru plus plat za dobu dovolené, kterou mi bývalý tajemník Vladimír Krejčíř protiprávně nařídil. Město mi také zaplatilo výlohy za právníka,“ uvedla Horáková.

S výsledkem celého sporu však spokojena není. „Radnice podle mne vyslala jasný signál, že úředník, který upozorní na korupci, nemá na úřadě co dělat. To, že uznali protiprávnost v případě mého sesazení je jedna věc, zásadnější však je fakt, že o takového úředníka radnice nestojí. Jsem přesvědčena, že takoví úředníci, kteří na nekalé praktiky na radnici upozorní, by ve veřejné správě pracovat měli,“ dodala Horáková.

Sama však již na úřadu nepracuje, má nové zaměstnání a s prací pro radnici aktuálně nepočítá. Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel ukončení sporu s bývalou zaměstnankyní města akceptuje a připomíná, že mimosoudní vyrovnání navrhlo město. Zároveň však jedním dechem dodává, že majetkový odbor mohl mít v minulosti jistá pochybení. „To sice přímo nespojuji s osobou paní Horákové, budeme však prověřovat, zda se nestaly na majetkovém odboru procesní chyby,“ řekl Gabrhel.

Gabrhel: Audit ukáže

Narážku Horákové na neschopnost radnice ocenit člověka, který poukáže na nepravosti na radnici, starosta nepřijal. „Nemyslím si, že by v budoucnu měli úředníci na radnici obavy oznámit nekalé praktiky nebo protiprávní jednání. Nechci být arbitrem událostí, které se odehrály v době, kdy jsem starostou ještě nebyl. Co vše se na majetkovém odboru dělo, zjistíme až ve chvíli, kdy si vše necháme prověřit,“ podotkl Gabrhel. Odkázal tak patrně na výsledky auditu, které má ještě vyhodnotit pracovní skupina složená ze zástupců koaličních stran.

Skončil tak definitivně mediálně velmi sledovaný spor bývalé vedoucí majetkového odboru znojemské radnice s městem. Z funkce šéfky majetkového odboru ji odvolala městská rada za starosty Petra Nezvedy a tajemníka Vladimíra Krejčíře. Horáková dostala loni v prosinci cenu od Národního fondu proti korupci za své jednání a postoje, které přispěly k odhalení korupční aféry, kvůli které čelí právě bývalý tajemník Krejčíř a skupina podnikatelů trestnímu stíhání. „To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné,“ řekl již dříve předseda správní rady fondu Karel Janeček.

„Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci. Ti si zaslouží nejen výpověď,” dodal Janeček.

Autor: Dalibor Krutiš

14.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení