Pirátská a Dělnická strana, Strana důstojného života, Zelení či Svobodní. Na kandidátkách všech těchto menších stran lze najít i lidi ze Znojemska. Ale přesto, že je mezi nimi třeba i krajský stranický lídr, o místu ve Sněmovně si budou muset nechat všichni jenom zdát.

„Vzhledem k tomu, jaké má naše strana preference, beru svou kandidaturu už spíše jako sport. Byli bychom rádi, kdybychom se do Sněmovny dostali. Realita je ale taková, že nás v posledních volbách nevybralo ani jedno procento voličů,“ řekl Vladimír Najda, který je krajským lídrem Strany důstojného života.

Kromě vážnějších témat, jako jsou ústavou zaručené právo na bydlení či změna volebního systému, láká voliče i na méně vážné věci. „Pokud bychom se do Sněmovny dostali, tak bych navštívil restauraci s hmyzími specialitami a „pošmákl“ bych si na nich. To by vzhledem ke škodolibosti českých voličů mohlo některé z nich přesvědčit,“ dodal Najda.

Jen minimální šance dává sám sobě i celé své straně předseda znojemské Dělnické strany Arnošt Zittner. „Budeme rádi, když se dostaneme někam ke dvěma procentům. V příštím roce bychom se už ale mohli dostat třeba do některých obecních zastupitelstev,“ myslí si Zittner, který je jako sedmička nejvýše postaveným Znojmákem na jihomoravské kandidátce.

„Chceme přímou volbu prezidenta, zrušit Senát, řešit emigraci, nebo nastavit jinak sociální systém, který dnes zvýhodňuje nejrůznější asociály na úkor slušných lidí,“ řekl Zittner.

„Pokud jde o šance menších stran, nevěřím agenturám a jejich průzkumům veřejného mínění. Spoléhám na to, že lidé budou volit podle svého osobního rozhodnutí,“ vyzývá voliče Zdeněk Chládek ze Znojma, pátý na kandidátce České pirátské strany.

„Nabízíme řešení problémů, o kterých zatím nikdo ani nemluví. K naším cílům patří zachování svobody v informačních technologiích i v šíření informací. Nesouhlasíme se současnou podobou softwarových patentů, protože software dnes řídí technologie ve všech oblastech,“ vypočetl Chládek.

„Věřím, že Strana svobodných zastupuje původní ideje ODS a správnou konzervativní pravicovou politiku. Pokud jde o naše šance, budeme dělat vše proto, abychom dosáhli pěti procent. Osobně ale považuji za úspěch už půldruhého procenta, abychom dosáhli na státní podporu a mohli dál rozvíjet svou činnost,“ sdělil Daniel Pospíšek, který je místopředseda krajské organizace Strany svobodných občanů a nynější dvojka na její kandidátce.

Zklamán současnou politickou situací je Jiří Stanislav, bývalý předseda České strany národně socialistické a někdejší kandidát do Senátu. „Strana, kterou jsem vedl, mě natolik zklamala, že jsem musel odejít. Malé strany se do politického boje nepouštějí kvůli tomu, že by to dělaly ve prospěch národa. Jejich představitelé si chtějí zvětšit ego. S nikým se nechtějí spojit, každý se pachtí na svém políčku,“ řekl Stanislav.

Naopak kořením politiky jsou malé strany podle třináctky na kandidátce Zelených a ředitele Správy Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla. „Vždy přinášejí něco, co ty velké strany nenabízí. Platí to i o Zelených, kteří mají konzistentní program zaměřený na kvalitu životního prostředí i na oblast lidských práv a menšin. Pokud jde o šance v těchto volbách jsem realista. Svou roli sehraje patrně to, co se ve straně přihodilo v posledních měsících a letech,“ uznal Rothröckl.

Autoři: DANIEL SMOLA
MARTIN MOŠTĚK