VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klement: V centru chceme zdarma WiFi, na úřadu audity

Znojmo /ROZHOVOR/ - Dva měsíce před komunálními volbami pokračujeme v seriálu rozhovorů s lídry volebních stran a sdružení, které se připravují na podzimní komunální volby. Dnes odpovídá lídr Nové generace Vítězslav Klement.

10.8.2010 24
SDÍLEJ:

Regionální politický rybník hodlá rozčeřit mladá krev. Lídrem Nové generace je Vítězslav Klement.Foto: Archiv NG

Dvaadvacetiletý student VŠE vede do voleb zbrusu nové uskupení, postavené zejména na mladých lidech. Jeho základním cílem je dostat se ve volbách přes pětiprocentní hranici. Za úspěch by považoval zisk tří až čtyř mandátů.


Jaké jsou vaše hlavní konkrétní investiční priority? Co budete chtít postavit, zřídit nebo založit?
Chceme se zaměřit na vybudování a revitalizaci prostor pro sportování ve městě. Revitalizovat bychom chtěli například plochu bývalého koupaliště vedle Městských lázní, nebo zanedbané hřiště u ulice Raisova. Dále bychom chtěli pokrýt centrum města bezplatnou městskou Wi-Fi sítí. Věříme, že bude přínosem nejen pro místní obyvatele a podnikatele, ale rovněž pro turisty. Další prioritou je vybudování parkovacích ploch. Nebráníme se současnému modelu parkovacích domů na okraji centra města, ale přicházíme s nápadem vybudování odstavných parkovišť přímo na okrajích města. Na tato záchytná parkoviště by byla napojena městská hromadná doprava a dovážela by zájemce do centra. Tím by se uvolnila páteřní parkoviště právě na okrajích centra a místní občané by snáze zaparkovali.

Chcete nějak měnit personální složení vedení městského úřadu, případně jeho strukturu?
Co se týče struktury městského úřadu, stejně tak jako stavu zaměstnanců, plánujeme provedení rozsáhlých personálních a kapacitních auditů, od kterých si slibujeme efektivnější a levnější chod úřadu. Samotná personální politika by poté měla být průsečíkem nějakého konsenzu stran vzniklé koalice, čili v tuto chvíli je tato otázka předčasná.

Současná opozice mluví o rostoucím zadlužení města. Co o tom soudíte vy? Na čem hodláte šetřit, pokud se budete podílet na vedení města?
Nemyslím si, že zadlužení města je v tuto chvíli nějaký zásadní problém. Určitě je to varovný signál, zvláště když díky současné fázi hospodářského cyklu budou ještě minimálně v příštím roce příjmy města nižší, než předpokládá rozpočtový výhled. Podle hodnocení ratingových agentur je však město Znojmo kvalitní subjekt, který je i ve dlouhodobém horizontu schopný dostát svým závazkům. Na druhou stranu, i my se chceme zaměřit na opatření na výdajové stránce rozpočtu. V našem programu najdete poskytování dostupných služeb města formou outsourcingu. Dále se chceme zaměřit na audit hospodaření městských organizací, provozování městských památek nebo hospodaření samotné samosprávy. Zde se jeví jako účinné řešení například systém centrálního zadávání zakázek. V neposlední řadě bych zmínil odprodej všeho nezbytného majetku města nebo privatizaci bytového fondu.

Co soudíte o výdajích města na kulturu a o rozpočtu Znojemské Besedy? Budete tady chtít škrtat? Hodláte krátit nebo rušit podporu konkrétních aktivit?
Znojemská Beseda je kapitola sama o sobě. Prakticky člověk „zvenku“ nemá šanci zjistit, co všechno dělá, čemu se věnuje nebo na co která finanční částka směřuje. Toto všechno by mělo občany města zajímat. V případě, že v komunálních volbách uspějeme, toto bude první věc, na kterou se osobně zaměřím. Jinak aktivity nemáme v plánu rušit, naopak spíš rozvíjet.

Jak se postavíte ke sportu?
Podpora sportu je jedním ze základních stavebních kamenů našeho programu. Přicházíme ovšem s novým modelem financování, který se dá shrnout jako podpora menších sportů. Ve městě existuje několik sportů, jako například lukostřelba, taekwon-do nebo korfbal, které dosahují úspěchů když ne na nadnárodní úrovni, tak minimálně na té národní. I přesto ale město každoročně subvencuje například stagnující hokej milionovými částkami. Nic proti hokeji, já sám jsem velký hokejový fanda, ale pokud na jeho podporu při pětitisícových návštěvách zápasů jde deset milionů korun a nyní při tisícových návštěvách jde milionů osm, je někde jasně chyba. Za sebe říkám: podporujme sporty, které mají potenciál, které reprezentují město u nás i ve světě a o které je zájem. Padesát tisíc má pro oddíl lukostřelců daleko větší přínos než pět milionů pro hokejisty. Podporujme sporty, k jejichž vykonávání nepotřebují děti desetitisíce na vybavení.

Pokud získáte takovou důvěru voličů, která vám umožní podíl na rozhodování v příštích čtyřech letech, jaké budou první a hlavní změny, které navrhnete? Jaké vyhlášky, programy či akce navrhnete změnit nebo zrušit?
Pokud získáme podíl na rozhodování, okamžitě začneme pracovat na prosazování bodů z našeho desatera, které považujeme za prioritní. Jedná se především o změnu systému parkování v centru města. Zde platí dvě teze. Za prvé, první hodina parkování v centru zdarma. Za druhé, parkovat se smí všude, kde to není značkou zakázáno. Čili opak od současné praxe. Dalším bodem je zvýšení bezpečnosti občanů ve městě a s tím spojená reforma fungování Městské policie. Za zmínku stojí také nastavení protikorupčních opatření a zprůhlednění zadávání městských zakázek, aktivní podpora politiky ekologie nebo podpora absolventů u zaměstnavatelů.

Jak otevřená vůči voličům a občanům bude radnice, na jejímž vedení se budete podílet? Co jste ochotni a připraveni zveřejňovat nad rámec přímých povinností ze zákona?
Chceme se dát cestou co největší informovanosti a co největší transparentnosti. Na webových stránkách stejně jako na různých vývěskách by mělo být zveřejněno a vysvětleno každé významnější rozhodnutí radnice. Dále chceme při Radě města zřídit Poradní sněm občanů, který bude moci zasahovat do procesu činnosti samosprávy.

Jste připravení a ochotní následovat třeba příklad města Semil a zveřejňovat výsledky výběrových řízení i smlouvy na veřejné zakázky?
Občané města by měli mít přehled o všem, jak a jaká rozhodnutí ovlivňující její každodenní životy vznikají i za jakých podmínek a okolností. Na internetu chceme zveřejňovat výsledky výběrových zakázek nad devadesát tisíc korun. Kompletní znění zakázek a nabídky firem budou vystaveny na webových stránkách města a to tak, aby byly jednoduše a rychle dosažitelné občanovi. Dále bude na těchto stránkách uvedena vítězná varianta a zdůvodnění, proč byla právě tato zakázka vybrána.

Jsou strany a kandidáti, se kterými vylučujete případnou koaliční spolupráci?
Koaliční spolupráce vzniká na základě povolebních jednání a ty se z podstaty svého názvu odehrávají až po volbách. Co ale můžu čtenářům říci, je to, že se jako středopravicové uskupení budeme primárně snažit spolupracovat se subjekty z této části politického spektra se zaměřením na ty, které upřednostňují rozvoj města před rozvojem hospodářských výsledků svých spřátelených firem.

Autor: Martin Moštěk

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Ilustrační foto

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelecký půst trval 55 zápasů. Pár kluků už mi to dávalo sežrat, říká Svozil

Znojmo /ROZHOVOR/ – Konečně se dočkal. V dresu druholigového Znojma čekal na gól dlouhých 55 zápasů, ale trefil se v pravou chvíli. Fotbalový obránce Jaroslav Svozil rozhodl pět minut před koncem duel s Frýdkem-Místkem, když hlavičkou nedal brankáři šanci. Jeho trefa znamenala vítězství 2:1 a Znojmo navíc ukořistilo první výhru v letošní sezoně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení