Projekt Studentské volby 2010, v němž si středoškoláci od patnácti do osmnácti let mohli nanečisto vyzkoušet hlasování v parlamentních volbách, vyvolal vášně mezi politiky. Podle některých měl totiž posloužit k propagaci konkurenčních politických stran. A manipulovat míněním mládeže. Nenápadný průzkum mezi mladými lidmi ale udělala i společnost Scio. Na to, koho budou volit, se při přijímacích zkouškách zeptala uchazečů o studium na vysoké škole.

Podle některých lidí, kteří se květnového termínu přijímaček zúčastnili, takový postup není fér. „Před testem jsme vyplňovali dotazník na čtyři stránky. Mimo jiné se ptal, jestli půjdeme k volbám a koho budeme volit. Prý se to má vyhodnocovat anonymně. Jenže na všech dotaznících už bylo natištěné jméno i číslo přihlášky,“ uvedla dívka, která se hlásí na Fakultu sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Nepřála si uvést své jméno, redakce jej ale zná.

Dotazník? Podraz

Podepsaný dotazník prý vnímá jako podraz. „Kdyby to udělali anonymně, budiž. Ale nevyplňte to, když si říkáte, že vám to může uškodit. Navíc je možné, že si to Scio nechalo zaplatit od nějaké strany. A školy, které službu využívají, o tom nejspíš ani neví,“ zlobila se uchazečka.

Její domněnku potvrdila i mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Fakulta má smlouvu pouze na provedení testů studijních předpokladů a základů společenských věd,“ uvedla mluvčí. Stejně je na tom i brněnská Mendelova univerzita, která Scio testy letos využila. „Zatím se na nás ani neobrátil žádný nespokojený uchazeč,“ uvedla mluvčí školy Kateřina Brettschneiderová.

Jenže lidí, které otázka na jejich politickou orientaci rozhořčila, je víc. Potvrdila to i vedoucí přípravného kurzu na vysoké školy, která kvůli množícím se výhradám účastníků přípravky poslala vedení Masarykovy univerzity upozornění. „Studenti si po absolvování Scio testů na dotazník stěžovali. A ani mně se takové jednání nelíbí. O jejich vyplnění mohlo Scio při této příležitosti požádat. Ale až po testu. A samozřejmě bez uvedení jména,“ namítla vyučující, která si také přála zůstat v anonymitě.

Zajímavá skupina

Společnost Scio se proti výtkám ohradila. „Vyplnění dotazníku jsme nabídli pouze účastníkům posledního termínu zkoušky. Jeho vyplnění bylo dobrovolné, na což jsme každého předem upozornili. A samozřejmě zaručujeme, že všechny údaje jsou zpracované naprosto anonymně,“ zdůraznil mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Sběr informací o volebních preferencích jsou podle něj součástí sociologických průzkumů, které společnost Scio běžně provádí. Právě uchazeči o studium na vysoké škole pro výzkumníky představují velmi zajímavou skupinu respondentů. „Zda výsledky zveřejníme, zatím není jisté. Rozhodně ale výzkum neděláme na objednávku politické strany ani nikoho jiného. A v žádném případě údaje o uchazečích neposkytujeme třetí straně,“ podotkl Kartous.

Podle analytika agentury Focus Zdeňka Dytrta jsou přesto dotazníky se jmény poněkud neobvyklé. „Těžko soudit. Scio má velmi dobré renomé. Navíc neznám do detailů všechny souvislosti. Standardní to ale samozřejmě není. Výzkumy respondentům až na výjimečné případy vždy garantují anonymitu,“ podotkl Dytrt.