Až na poslední chvíli přidaný bod na program úterní schůze rozčeřil atmosféru mezi znojemskými zastupiteli. Ti již poněkolikáté museli jednat o Kopalově pomníku a jeho doplnění vyrobenými kopiemi původních bronzových atributů a nápisů oslavujících ctidružického rodáka a důstojníka rakouské armády.

Bod na program jednání zařadil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). „Doporučuji zastupitelům projednat bod nazvaný bronzové atributy ve znění, že zastupitelstvo města doporučuje radě města schválit umístění atributů a nápisů na Kopalův pomník,“ chtěl si zřejmě krýt starosta záda pro případ, že by rozhodnutí rady nebylo veřejností kladně přijato. Sám pak hlasoval proti přijetí tohoto usnesení.

Ještě předtím se ale mezi zastupiteli rozproudila vášnivá debata o tom, zda již vyrobené bronzové plastiky za půl milionu korun na obelisk umístit. „Celá věc se začala projednávat už v roce 2010 a od té doby se o ní jednalo už mnohokrát. Státní památkový ústav přitom odsouhlasil vrácení pomníku do původní podoby. Už dnes jsou v dlažbě kolem obelisku instalovány české překlady německého textu. Repliky bronzových částí stály půl milionu korun a teď se vystavujeme tomu, že nemalá investice přijde vniveč,“ řekl opoziční zastupitel Jiří Kacetl (ODS), který dokončení pomníku dlouhodobě prosazuje.

Neformální mluvčí odpůrců obnovy pomníku do historicky původní podoby Vítězslav Jurásek se ovšem hned nato nechal slyšet, že za správnou považuje obnovu pomníku do podoby z dvacátých let minulého století. „Tehdejší vedení města nechalo odtesat původní nápisy a pomník přeznačilo k oslavě vzniku samostatného československého státu a ke cti legií. Devadesát let staré rozhodnutí zastupitelů a vedení města nikdo nezrušil. Dokud jej nynější zastupitelé nezmění, na což mají právo, musí se držet původního usnesení,“ apeloval na zastupitele Jurásek. Ten navíc začátkem února podal na znojemské radní kvůli snaze o obnovu pomníku trestní oznámení.

Při úterním jednání zastupitelů se však proti němu postavil i radní Jiří Ludvík (Sdružení nestraníků). „Pokud bronzové plastiky skončí nakonec v muzeu, bude to vyhozeného půl milionu korun. Drtivou většinu obyvatel Znojma přitom tento problém vůbec nezajímá. Je to příklad toho, jak se z nulového problému snadno řešitelného selským rozumem dá udělat ideologická a politická kauza,“ posteskl si Ludvík.

Především kvůli hlasům komunistů a sociálních demokratů doporučující usnesení zastupitelů radě neprošlo. O definitivní podobě pomníku ale budou muset nakonec rozhodnout samotní radní. Pokud se nezmění postoj některého z nich, přehlasuje čtyři sociální demokraty pětice křesťanských demokratů a nestraníků a bronzové atributy se nakonec na náměstí objeví.