VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopalův pomník opět míří na stůl rady

Znojmo - Zpátky na stole znojemských radních se ocitnou nápisy a ornamenty pro Kopalův pomník na Komenského náměstí za celkem půl milionu korun.

18.10.2011 27
SDÍLEJ:

Nová podoba Komenského náměstí.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Představitelé města chtějí brzy svolat jednání odborníků, aby pak znovu rozhodli, zda a jak dokončí obnovu prozatím anonymní stély uprostřed náměstí.

„Rada zevrubně diskutovala, jak v této záležitosti postupovat dál. Uvědomujeme si, že rozhodujeme o podobě pomníku na velmi dlouhou dobu dopředu. Proto jsme se dohodli, že do rozhodování zapojíme širší veřejnost a to konzultací lidí z politické i odborné sféry,“ sdělil mluvčí rady, lidovec Pavel Jajtner.

Rozhodnutí svolat schůzku zástupců města a dalších aktérů či rádců v dlouhém sporu označil za pozitivní krok vpřed.

Lidovecký radní naznačil i svůj pohled na věc. „Sám za sebe mohu říct, že předpokládám, že nedojde k naplnění varianty, která by znamenala odevzdání nápisů a atributů do muzea,“ uvažoval radní.

Na mrtvém bodě

Pokyn úředníkům připravit podklady pro předání již vyrobených bronzových německých nápisů a ornamentů do Jihomoravského muzea, schválila rada ještě pod taktovkou bývalého sociálnědemokratického starosty Zbyška Kaššaie letos v polovině roku. Celá věc od té doby fakticky zůstává na mrtvém bodě.

Německé nápisy připomínají osud rodáka ze Ctidružic, který po dlouhé vojenské kariéře v řadách rakouských polních myslivců, oceněné řadou vyznamenání, padl v roce 1848 u Vicenzy. Svou velkou osobní statečností významně přispěl k vítězství Rakušanů. Stavbu pomníku inicioval o několik let později výbor představitelů tehdejšího veřejného života města.

Nový starosta, rovněž sociální demokrat Vlastimil Gabrhel, zatím o možnostech dalšího vývoje odmítá spekulovat. „Kolem celé věci je mnoho názorů. Nikdo z radních není odborník, proto jsme se dohodli, že odborníky oslovíme, pozveme a vyslechneme. Nechceme nic uspěchat, ale nejprve celou věc na základě historických argumentů dobře uvážit,“ řekl starosta.

K dalšímu jednání o pomníku řekl jen tolik, že by mělo následovat brzy. „Ladíme termín, aby mělo v danou dobu čas vedení města i radní, kteří projeví zájem. Zřejmě schůzku svoláme před některým z nejbližších zasedání rady. Osobně si chci v první řadě vyslechnout relevantní názory, podle nich se budu teprve rozhodovat. V téhle záležitosti nejde o nějaké osobní preference. Musíme se chytit historického podkladu,“ podotkl Gabrhel.

Zopakovat své argumenty se chystá historik znojemského muzea a zastupitel opozičních občanských demokratů Jiří Kacetl.

„Jsem především rád, že se představitelé města k rozhodování o pomníku vrací. Jsem připraven obhájit ideovou podstatu projektu, na které neshledávám nic závadného. Vedle argumentace, kterou jsem opakoval již mnohokrát, mohu odkázat i na široce zastoupenou diskuzi zástupců různých pohledů a sdružení, kterou loni v létě hostil Okrašlovací spolek. I ta tehdy vyzněla převážně pozitivně,“ uvedl Kacetl. Stálé odkládání schválené a zaplacené akce podle něj dovádí město na hranu zákona.

Ke cti legií

Neformální mluvčí odpůrců obnovy pomníku do historicky původní podoby Vítězslav Jurásek se předem nechal slyšet, že za správnou považuje v první řadě obnovu pomníku do podoby z dvacátých let minulého století. Tehdejší vedení města nechalo odtesat původní nápisy a pomník přeznačilo k oslavě vzniku samostatného československého státu a ke cti legií.

„Tehdejší rozhodnutí zastupitelů a vedení města nikdo nezrušil. Pokud a dokud je nynější zastupitelé nezmění, na což mají právo, musí se držet původního usnesení. Původní podoba pomníku glorifikovala c. a k. rakouskou armádu, k tomu se odmítáme vracet,“ řekl Jurásek.

Přiklonil se přitom k myšlence poslat hotové artefakty do muzea. „Mohly by se hodit do nějakého koutku věnovaného právě Kopalovi. Takto spojené s jeho osobností a zasazené do rámce doby by nám nevadily,“ dodal Jurásek.

Autor: Martin Moštěk

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení