„Rada města ukládá odboru rozvoje připravit podklady pro předání vyrobených bronzových atributů určených pro Kopalův pomník Jihomoravskému muzeu ve Znojmě,“ odhlasovali nynější radní.

Opozičního zastupitele a bývalého radního za ODS Jiřího Kacetla postoj rady roztrpčil.
„Odbor rozvoje se mě už ptal na informace k usnesení zastupitelstva z roku 1923. Odkázal jsem je, aby si vše potřebné zjistili v archivu. Nechtěl jsem se totiž podílet na rozhodnutí, se kterým bytostně nesouhlasím,“ uvedl Kacetl, který o Karlu Kopalovi a historii jeho pomníku uveřejnil studii v ročence znojemského archivu.

Ve třiadvacátém roce tehdejší zastupitelstvo rozhodlo, že bronzové atributy sejme, nápisy o plukovníku Kopalovi odtesá a památník přetvoří v oslavu vzniku republiky a poctu legiím. Sochu bohyně vítězství na vrcholu pomníku doboví radikálové označovali za habsburského anděla a požadovali ji nahradit českým lvem. Návrh nakonec neprošel kvůli penězům.
„Domluva je taková, že definitivní slovo teprve padne,“ sdělil mluvčí znojemské městské rady Pavel Jajtner.

Místostarosta Pavel Balík ovšem naznačil, že většinové mínění v radě se kloní právě k předání písem a ozdob muzeu. „Mám velký respekt k tomu, že naši předkové ve dvacátých letech rozhodli, že původní výzdobu pomníku sejmou a předají muzeu. Měli k tomu tehdy jistě velmi objektivní důvody. Dnes je sice jiná doba a já mám s našimi rakouskými sousedy velmi dobré vztahy. Mám nicméně za to, že rozhodnutí tehdejšího zastupitelstva bychom měli ctít. Už proto, že je nikdy nikdo nezrušil,“ argumentoval Balík, držitel dvou rakouských vyznamenání za mezinárodní spolupráci.

Dobová podoba Kopalova pomníku ve Znojmě.

Obnova pomníku do původní podoby byla součástí rekonstrukce Komenského náměstí schválené radou a zastupitelstvem v minulém období. Za bronzové nápisy a ornamenty město zaplatilo zhruba půl milionu korun.

Zastupitel Kacetl se posledním vývojem nehodlá smířit. „V celé záležitosti je velmi mnoho právních nejasnost. Nejsem si jist, zda je radní mají domyšlené. Osobně bych zmaření obnovy pomníku považoval za velké šlápnutí vedle,“ uvažoval Kacetl.

Nad posledním vývojem vyjádřil zklamání i náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.
„Je to přinejmenším ztracená šance. Koncepce obnovy památníku byla dobrá a celistvá. Nynější kompromisy lze vykládat jen politicky. Památkový ani historický důvod určitě nemají. Spíše jde o jakési taktizování na radnici,“ uvedl Vácha.