VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostry z vykopávek na Hradišti čeká analýza DNA

Znojmo - Hradiště /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Badatelé odkrývají desítky velkomoravských hrobů. Letos poprvé spolupracují s archeology i genetici a další experti.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Vykopávky na Hradišti. Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Další desítky velkomoravských hrobů odkrývají v těchto dnech badatelé a studenti pod vedením Bohuslava Klímy na znojemském Hradišti. K archeologům se v třiadvacáté sezoně výzkumů přidávají antropologové a další experti. Chystají ojedinělé výzkumy.

„Z kostí odebíráme vzorky pro rozbory DNA. Rádi bychom je pak použili pro výzkum, který by mohl být unikátní v rámci celé republiky, protože dosud nikdo neprováděl tak rozsáhlé analýzy historických kosterních nálezů,“ uvedla studentka genetiky a antropologie z přírodovědné fakulty brněnské univerzity Kristýna Pižová.

Spolu s kolegyní pracovala nad čerstvě odkrytými kostrami v neprodyšném overalu, rukavicích a sterilizovanými nástroji. „Abychom získali vzorky, které nebudou kontaminovány jinou DNA, musíme postupovat podle přísných pravidel,“ vysvětlila studentka. Genetické rozbory umožní badatelům získat řadu nových poznatků. „Zcela spolehlivě zjistíme pohlaví zesnulých, některá jejich případná onemocnění a porovnáním s databázemi i případné žijící příbuzné,“ dodala Pižová.

Podobně jako v předchozích dvou letech odkrývají badatelé desítky hrobů. „Pomalu postupujeme od východního okraje směrem ke středu pohřebiště. To znamená, že můžeme očekávat nálezy ze starších období. Na okrajích hřbitova převažovaly pohřby ze samého sklonku velkomoravské éry hradiska,“ řekl vedoucí výzkumu Klíma.

Sedmdesát hrobů

Na odkryté ploše letošního výzkumu budou studenti zkoumat nejméně sedmdesát hrobů. „Už při snižování terénu jsme narazili na několik mělkých dětských hrobů. Patrně ovšem budou tentokrát převažovat pohřby dospělých,“ dodal Klíma.

Zdůraznil, že pohřebiště, zachycené při záchranném výzkumu před třemi lety na staveništi rodinného domu, má velký význam. „Všechny kosterní nálezy z velkomoravských lokalit pochází z výzkumů starých několik desetiletí. Hradišťská lokalita je proto nyní jediná, která umožňuje získat vzorky a data pro genetické a jiné výzkumy,“ upozornil Klíma.

Antropologové a genetici budou s daty získanými na Hradišti patrně pracovat ještě dlouho. „Jedná se o rozsáhlý vzorek populace. To nám umožní studovat například to, nakolik a jak se tehdejší lidé lišili od současných, zda a jak se lišili do obyvatel jiných slovanských hradišť,“ vypočítala Pižová.
Už se samotných koster zjišťují antropologové různé nemoci a vady, které lidi zesnulé na přelomu devátého a desátého století trápily. „Našli jsme různé zajímavé defekty či nemoci, včetně tuberkulózy,“ informovala studentka. Další poznatky přinese zkoumání vzorků hlíny odebraných z míst, kde měly kostry břicho.

„Kolegové z Technického muzea budou hledat vajíčka různých parazitů, například škrkavek,“ připomněl další spolupracující badatele Klíma.
První polovinu letošní sezony věnovali archeologové bez větších výsledků záchrannému výzkumu na místě demolovaného domu, který má nahradit nová stavba.

Autor: Martin Moštěk

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Účty za teplo? Zvedly je chladná zima i studený duben

Růžový tank výtvarníka Davida Černého v Brně. Technici jej postavili před Červený kostel na Komenského náměstí. Tank je součástí výstavy Moravské galerie Kmeny 90.
9

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Krumlovská ocelárna skončí. 130 lidí si musí vybrat: dojíždět, nebo hledat práci

Moravský Krumlov – Zanechat výroby ocelových konstrukcí v Moravském Krumlově a soustředit se jinou výrobu v Třebíči se rozhodli zástupci společnosti PBS Industry. Krumlovský závod proto do léta ukončí svou činnost.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Stovky malých sportovců zaplnily plovárnu v Louce

Znojmo /VIDEO/ – Téměř sedm stovek dětí ze čtrnácti základních škol celého regionu si ve středu na plovárně v Louce vyzkoušelo šestnáct druhů sportů. Děti si zkusily plavbu v kajaku, florbal, basketbal, korfbal, ale také přetahování lanem či základní údery sportu taekwon-do a další sporty.

U Znojma bude Technopark. Firma už nabízí místa zájemcům

Dobšice, Znojmo – Nové zázemí pro firmy nazvané Technopark vzniká na pomezí Znojma a sousedních Dobšic. Znojemské Autodružstvo má již územní rozhodnutí a chystá se ke stavebnímu řízení. S Dobšicemi jedná o napojení na sítě a silnici.Zástupci firmy již v Technoparku, který označují za technologický a firemní inkubátor, nabízí místa. „Zájemci najdou všechny potřebné informace a kontakty na webu, který Technopark Znojmo prezentuje. Doufáme, že stavba bude hotová zhruba do roka či roka a půl," uvedl ředitel družstva Antonín Havlík.

AKTUALIZOVÁNO

Auto se srazilo s traktorem. Skončilo v poli

Dobelice /VIDEO/ - Srážka traktoru a osobního auta u Dobelic zaměstnala ve čtvrtek po poledni záchranáře, hasiče i policisty. Nehoda se stala na silnici mezi Hostěradicemi a Dobelicemi. "Osobní auto skončilo v poli, jednašedesátiletá řidička byla lehce zraněná. Dechové zkoušky byly negativní," informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies