VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostry z vykopávek na Hradišti čeká analýza DNA

Znojmo - Hradiště /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Badatelé odkrývají desítky velkomoravských hrobů. Letos poprvé spolupracují s archeology i genetici a další experti.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Vykopávky na Hradišti. Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Další desítky velkomoravských hrobů odkrývají v těchto dnech badatelé a studenti pod vedením Bohuslava Klímy na znojemském Hradišti. K archeologům se v třiadvacáté sezoně výzkumů přidávají antropologové a další experti. Chystají ojedinělé výzkumy.

„Z kostí odebíráme vzorky pro rozbory DNA. Rádi bychom je pak použili pro výzkum, který by mohl být unikátní v rámci celé republiky, protože dosud nikdo neprováděl tak rozsáhlé analýzy historických kosterních nálezů,“ uvedla studentka genetiky a antropologie z přírodovědné fakulty brněnské univerzity Kristýna Pižová.

Spolu s kolegyní pracovala nad čerstvě odkrytými kostrami v neprodyšném overalu, rukavicích a sterilizovanými nástroji. „Abychom získali vzorky, které nebudou kontaminovány jinou DNA, musíme postupovat podle přísných pravidel,“ vysvětlila studentka. Genetické rozbory umožní badatelům získat řadu nových poznatků. „Zcela spolehlivě zjistíme pohlaví zesnulých, některá jejich případná onemocnění a porovnáním s databázemi i případné žijící příbuzné,“ dodala Pižová.

Podobně jako v předchozích dvou letech odkrývají badatelé desítky hrobů. „Pomalu postupujeme od východního okraje směrem ke středu pohřebiště. To znamená, že můžeme očekávat nálezy ze starších období. Na okrajích hřbitova převažovaly pohřby ze samého sklonku velkomoravské éry hradiska,“ řekl vedoucí výzkumu Klíma.

Sedmdesát hrobů

Na odkryté ploše letošního výzkumu budou studenti zkoumat nejméně sedmdesát hrobů. „Už při snižování terénu jsme narazili na několik mělkých dětských hrobů. Patrně ovšem budou tentokrát převažovat pohřby dospělých,“ dodal Klíma.

Zdůraznil, že pohřebiště, zachycené při záchranném výzkumu před třemi lety na staveništi rodinného domu, má velký význam. „Všechny kosterní nálezy z velkomoravských lokalit pochází z výzkumů starých několik desetiletí. Hradišťská lokalita je proto nyní jediná, která umožňuje získat vzorky a data pro genetické a jiné výzkumy,“ upozornil Klíma.

Antropologové a genetici budou s daty získanými na Hradišti patrně pracovat ještě dlouho. „Jedná se o rozsáhlý vzorek populace. To nám umožní studovat například to, nakolik a jak se tehdejší lidé lišili od současných, zda a jak se lišili do obyvatel jiných slovanských hradišť,“ vypočítala Pižová.
Už se samotných koster zjišťují antropologové různé nemoci a vady, které lidi zesnulé na přelomu devátého a desátého století trápily. „Našli jsme různé zajímavé defekty či nemoci, včetně tuberkulózy,“ informovala studentka. Další poznatky přinese zkoumání vzorků hlíny odebraných z míst, kde měly kostry břicho.

„Kolegové z Technického muzea budou hledat vajíčka různých parazitů, například škrkavek,“ připomněl další spolupracující badatele Klíma.
První polovinu letošní sezony věnovali archeologové bez větších výsledků záchrannému výzkumu na místě demolovaného domu, který má nahradit nová stavba.

Autor: Martin Moštěk

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti z mikulovické školy učí paní učitelka Martina Hrůzová.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Mikulovice a ZŠ náměstí Republiky ve Znojmě

Ilustrační foto

Lidé zazimovávají chaty. Musí dbát na důkladné zabezpečení

Znojmo: blíží se demolice domů v Pražské ulici. Bude tam parkoviště

Znojmo – Už jen dva týdny si mohou zájemci na památku vyfotit budovy v Pražské ulici ve Znojmě. Objekty, ve kterých dříve sídlila Městská zeleň, čeká demolice. „S přípravami jsme začali minulý týden. Nyní budovy čistíme od veškerých železných a dřevěných předmětů. Brzy sundáme i krovy,“ uvedl ředitel Správy nemovitostí města Tomáš Šturala.

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, kanceláře opět fungují

Brno, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Podstoupil tam operaci oka. „Byla úspěšná, lékaři mu oko zachránili,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Budoucím prvňákům pomáhají kurzy

Znojmo – Hned několik znojemských základních škol nabízí rodičům budoucích prvňáků přípravné kurzy. Začínají už od října. Podle odborníků jde o užitečnou záležitost, která má u dětí zvýšit pocit jistoty a zlepšit jejich dovednosti. Především při kreslení a psaní. „Děti se naučí správnému držení těla při sezení v lavici, zpívají, povídají si a získají jistotu při vedení ruky při psaní. Kurzy jsou zdarma a děti se společně s rodiči setkávají se svou budoucí učitelkou,“ sdělil ředitel znojemské základní školy v Pražské ulici Pavel Trulík.

Tabla prvňáčků: Představí se znojemské ZŠ náměstí Republiky, Mládeže a Mikulovic

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení