VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kritik kácení stromů už není v komisi

Znojmo /DISKUTUJTE/ - Rada města jmenovala novou komisi pro městskou zeleň a lesy. Bývalý člen komise Jaroslav Šmerda a kritik kácení stromů na Pražské ulici už v ní však není.

21.11.2009 1
SDÍLEJ:

Lipová alej v Pražské uliciFoto: Deník/Dalibor Krutiš

Nebál se veřejně sdělit svůj názor na záměr kácení stromů na Pražské ulici a pár týdnů na to už není členem nově jmenované komise pro městskou zeleň a lesy, dřívější komise životního prostředí.

Radní to vysvětlují tím, že ze dvou nefunkčních komisí vytvořili jednu novou. Podle bývalého člena komise pro životní prostředí Jaroslava Šmerdy se ho tak ale radní elegantně zbavili.

„Počítal jsem s tím, že nebudu do nově vznikající komise jmenovaný. Protože reakce kolegů na mé vystoupení proti kácení byla až hysterická,“ reagoval Jaroslav Šmerda.

Za dobu tří let, co komise fungovala, při jednání ani jednou nechyběl. „Moc mě mrzí, že situaci nepřekousli. Nyní si postupně dělám obrázek o tom, jak to bude dále pokračovat. Předseda komise Jiří Kacetl můj výrok komentoval slovy, že jsem vypustil poplašnou zprávu a vystoupením jsem podryl jeho autoritu,“ dodal Šmerda.

Svého sdělení Šmerda vůbec nelituje. Nelíbí se mu však sloučení dvou komisí v jednu. „Myslím si, že životní prostředí i zemědělství mají dostatek problémů na to, aby měly samostatné komise,“ řekl.

Staronový předseda

Předsedou nově vzniklé komise pro městskou zeleň a lesy je Jiří Kacetl, městský radní a nedávný šéf samostatné komise životního prostředí. Ten popírá jakoukoliv odvetu za vystoupení Jaroslava Šmerdy proti kácení stromů na Pražské ulici.

„Obě komise zrušila rada města. Požádala politické subjekty ze zastupitelstva, aby nominovaly své kandidáty. Na poli odborném byl například vybrán ředitel správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl a dva zástupci občanského sdružení. Pana Šmerdu nikdo nenavrhl,“ řekl předseda komise Jiří Kacetl.

Náplní nynější spojené komise je sloučená agenda dvou bývalých komisí, kterou nejvíce zajímá stav veřejné městské zeleně. „To znamená, že se budeme především vyjadřovat k záměrům města kácet zeleň na veřejných prostranstvích. Úzce spolupracujeme s městskou zelení a lesy. Nemůžeme se ale vyslovovat k tomu, co je předmětem správních řízení ze strany občanů,“ uvedl Kacetl.

Komise, která se schází jednou za měsíc, o ničem nerozhoduje, pouze vydává doporučení radě. Podle Kacetla mohou jednotliví členové přicházet s návrhy na vylepšení i sami. „Na dalším jednání bychom se chtěli zaměřit na stav Gránického údolí,“ řekl.

Znojemští radní rozhodli už před časem, že stávající komisi pro životní prostředí zruší a spojí s rovněž rozpuštěnou komisí zemědělskou. A vytvoří komisi novou – pro lesy a městskou zeleň. „Rada města už dlouho sloučení plánovala, komisi nyní tvoří sedm zvolených členů,“ sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Proti kácení

O zhoršujícím se stavu znojemské městské zeleně i záměru pokácet jednasedmdesát lip na Pražské ulici jednala letos začátkem října komise pro životní prostředí. Podle zástupců města šlo jen o úvodní jednání nad dlouhodobým záměrem. Tehdejší člen komise Jaroslav Šmerda však předem veřejně vystoupil proti rozsáhlému kácení.

Autor: Sylva Pavlačková

Místo události:
21.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení