VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krumlovští nechtějí prodat byty za každou cenu

Moravský Krumlov - /ROZHOVOR/ Minulý týden neprošel moravskokrumlovským zastupitelstvem záměr radních, kteří chtěli odsouhlasit metodiku prodeje městských bytů. Detaily navrhovaného systému prodeje přiblížil čtenářům Deníku místostarosta města Tomáš Třetina.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Vlajka Moravského KrumlovaFoto: DENÍK/Archiv

Proč se vůbec město rozhodlo, že bude byty prodávat?

Město vlastní 253 bytů, což já osobně považuji na město s šesti tisíci obyvateli za příliš. Je potřeba si uvědomit, že městské byty jsou převážně v domech, které byly postaveny těsně po válce. Nyní již potřebují generální opravy – okna, zateplení, elektroinstalace, voda atd. Máme vypracovaný harmonogram oprav na dlouhá léta dopředu a snažíme se ho dodržovat. Je však jasné, že na některé domy se dostane až v pozdějším termínu. Navíc město potřebuje nové chodníky a silnice, lidé chtějí mít svou kulturu a sport, chceme nový plavecký bazén, nové autobusové nádraží, které výrazně uleví dopravě ve vnitřním městě – je toho mnoho, co městský rozpočet musí utáhnout. Myslím si, že soukromý vlastník je nejlepší, ať si každý za sebe rozhodne, zda pojede na dovolenou nebo si vymění okna. Přece odpovědnost za vlastní rozhodování je ta nejlepší svoboda, kterou člověk může a musí mít!! Čili odpověď je jasná, máme nedostatek finančních prostředků na opravy a údržbu.

Jakého počtu (z celkového množství) by se chtělo město zbavit?

Prodej cca sta bytů je z mého pohledu optimální. Měli bychom však zachovat možnost pomoci lidem, kteří se dostali nezaviněně do obtížné situace, avšak přesto jsou schopni platit nájemné v městských bytech. Tato otázka však nebyla ještě diskutována, jedná se tedy o můj osobní názor.

Jaký byl systém prodeje navrhovaný městem – stanovení ceny, slevy, možnosti splácení…?

Systém prodeje upravují právě diskutované zásady. Návrh těchto zásad považuji za vyvážený, odpovídající realitě a době. Stanovená cena prodeje jednotlivých bytů vychází z odhadu, který je samozřejmě vypracován znalcem. Uvažované slevy jsou pro nájemníky příznivé – berou v potaz stáří domu, provedené investice a i způsob úhrady ceny bytu. Splátkový kalendář je samozřejmě možný, veškeré dohody vycházejí ze vzájemného jednání město – nájemník. Nenecháme se ale vydírat demagogickými argumenty!! Jedná se o vztah prodejce a kupující, a tak jak kupující nemusí koupit, my nemusíme prodávat!! Pokud nebude mít nájemník možnost nebo chuť byt koupit do osobního vlastnictví v domě, který se město rozhodne prodávat, jsme schopni mu nabídnout byt v jiném domě, který zůstane v majetku města.

Jaká by měla být cena vámi prodávaných bytů? Jaká je tržní cena u srovnatelných by­tů?

Odhadní ceny podle staršího systému (založené na kubatuře obestavěného prostoru v m3) vycházejí asi takto: za 4-pokojový byt 850 tisíc, 3-pokojový 700 tisíc a 2-pokojový za 550 tisíc korun. Podle nového systému (cena podle podlahové plochy bytu v m2) bude podle některých zpráv vyšší. Také má údajně hrát roli, zda se byt prodává jednotlivci nebo nějaké právní formaci společenství vlastníků. Navrhovaná prodejní cena následně zohlední stáří domu a možnost platby v hotovosti, takže výsledná cena může být až o 40% nižší než odhad. Tržní cena dvoupokojového bytu je v Krumlově od necelého milionu korun až hodně přes milion.

Může město stanovit extrémně nízkou cenu? Kupříkladu 100.000,– Kč za třípokojový byt? Pokud ano, proč tak nečiní? Pokud ne, proč?

O této variantě jsme vůbec nediskutovali, avšak je to možné brát jako jeden z návrhů do dalších debat o podobě zásad.

Jaké je vaše vysvětlení pondělního odporu místních obyvatel k vámi navržené metodice prodeje bytů?

Nenazval bych to odporem, ale jen jiným stanoviskem. Z pohledu stávajících nájemníků v bytech, které uvažujeme prodat, snad i do určité míry stanoviskem pochopitelným, ale z pohledu zbývajících obyvatel Krumlova, kterých je šest tisíc, špatným. Jako volený zástupce jsem povinován spravovat městský majetek s péčí řádného hospodáře. A prodej městských bytů za peníze, které požadují nájemníci (do 250 tisíc za dvoupokojový byt), se s touto povinností v žádném případě neslučuje. Považuji to navíc za nehoráznost a výsměch všem ostatním obyvatelům města. S tímto postojem nemohu nikdy souhlasit!!!

Kolik se domníváte, že za prodej celkového množství bytů, které chcete prodat, vyinkasujete peněz a na co je chce město použít?

Nepřemýšlel jsem o tom, kolik chceme za byty utržit. To přinese nejbližší budoucnost. Jedná se spíše o filozofii a nutnost prodeje. Výtěžek z prodeje bude opět věnován na udržení a obnovu zbylého bytového fondu města, případně na další investice, které i při získání dotací musíme spolufinancovat. Máme v zásobě již za cca 200 milionů Kč projektů a další zpracováváme.

Autor: Daniel Smola

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení