Sbalit si bágl s teplým oblečením, navoskovat nové lyže a vyrazit se svými žáky na hory plné sněhu, je snem všech tělocvikářů. Kříž přes rozpočet jim ale dělá nezájem dětí a studentů o zimní kurz, nedostatek sněhu a také vysoké ceny. Pro rodiče může být takový zimní výlet velkou finanční zátěží.
Už vloni o něj přišly například děti ze základní školy Pražská. „Na kurzy jezdí žáci sedmých tříd, za které zaplatí rodiče více než dva a půl tisíce korun. Již vloni jsme řešili nedostatek sněhu a za storno poplatek zaplatili rodiče žáků devět set korun,“ řekl ředitel Základní školy Pražská ve Znojmě Zdeněk Dvořáček.

Studenti a žáci mají o lyžařské kurzy stále menší zájem. „Prvním faktorem, který ovlivňuje zájem o kurzy, je snižující se sociální úroveň rodičů našich žáků. Dalším je pokles kvality podmínek na českých horách, kde není záruka dostatku sněhu. Posledním faktorem je snižující se vztah žáků ke společným aktivitám,“ uvedl ředitel Obchodní a Jazykové školy Karel Rivola.

O kurzy nechtějí přijít kvůli nezájmu dětí ani na základních školách. „Na lyžák jezdí hlavně sedmáci a kurz musíme doplnit žáky z vyšších ročníků. Pro mnohé děti je dnes tělocvik a pohyb vůbec nepřítel,“ dodal ředitel Základní školy náměstí Republiky Zdeněk Mikulič.
Poněkud jinak je tomu na vesnických školách. Děti jezdí na hory s velkým nadšením.

„O lyžařské soustředění zájem je a nikdy se nám nestalo, že bychom je museli zrušit. Jezdí několik tříd dohromady a letos poprvé je mohou doprovázet i rodiče,“ řekl ředitel školy v Mikulovicích Ivo Bílek.

Lyžařský kurs žáka základní školy vyjde rodiče na několik tisícovek. Výbavu si děti navíc půjčují.

„Dcera s námi jezdí na hory už léta. Samozřejmě roste, takže si řadu věcí různě půjčujeme. Přesto vyjde týdenní kurs na českých horách na takových sedm tisíc korun,“ upřesnil Jiří Blažek.