VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leden 2009 očima reportérů Znojemského deníku

Znojmo - O čem se psalo ve Znojemském deníku v lednu roku 2009.

31.12.2009
SDÍLEJ:

Postřelený orel mořský přežil čtyři dny.Foto: Deník/archív

Regiontour: Znojmo mělo poprvé svůj stánek
• 1. ledna 2009
Znojemská porodnice zažila na Nový rok smršť. Světlo světa spatřilo šest miminek. První holčička Nela Olivová se narodila už dvaadvacet minut po půlnoci mamince Evě Havlišové.

• 4. ledna 2009
Několik desítek hotařů obcházelo vinné sklepy v Novém Šaldorfu. Členové spolku Hroznové kozy tak pokračovali v obnovené tradici.

• 5. ledna 2009
Vzácného orla mořského postřelil neznámý pytlák. Čtyřletého ptáka našla ornitoložka Vlasta Škorpíková. Zvíře, které bylo postřeleno broky, přežilo v přírodě čtyři dny.

• 7. ledna 2009
Jedním z velkých lákadel letošní turistické sezony byla první rozhledna na Znojemsku nedaleko hradu Bítov. Třicetimetrová věž s pohádkovým názvem Rumburak v lednu dostala novou střechu.

• 9. ledna 2009
Pokutu ve výši pěti milionů korun a nařízení o omezení provozu potvrdilo bioplynové stanici Velký Karlov ministerstvo životního prostředí. Provozuje ji společnost ZEVO, dceřiná firma jevišovického Agrodružstva.

• 13. ledna 2009
Kontroverzní skate pool neboli bazén pro vyznavače skateboardu, který město postavilo načerno, měl další problém. Radnice musela vrátit osmisettisícovou dotaci, kterou město získalo od státu.

• 16. ledna 2009
Další ročník Jazzového festivalu zahájil Peter Lipa. Druhým rokem se konal pod hlavičkou festivalu i reprezentační ples města Znojma.

• 17. ledna 2009
V Brně začal veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour 2009. Znojmo se poprvé prezentovalo vlastním stánkem, který měl jednoznačný úspěch.

• 19. ledna 2009
Nejvyšší výnos za devět let trvání Tříkrálové sbírky vybrali koledníci na Znojemsku a Krumlovsku. Do tří set dvaceti pokladniček lidé vložili celkem jeden milion tři sta padesát tři tisíce korun. Letošní výsledek byl nejvyšší.

• 20. ledna 2009
Přes Dyji se rozkročil nový most. Na první pilíř se už dostala část železničního mostu, který montovala specializovaná firma.

• 22. ledna 2009
Soulož vlastní učitelky s dalším studentem natočil a posléze i zveřejnil na internetu učeň ze znojemského učiliště na Uhelné ulici. Žena kvůli tomu přišla o místo.

• 23. ledna 2009
Nemocnice získala jedinečný přístroj. První magnetická rezonance na jižní Moravě, mimo město Brno, začala sloužit pacientům ve Znojmě. Nový provoz tak zkrátil čekací doby na vyšetření o týdny.

• 26. ledna 2009
Více než tři sta dětí přišlo ve Znojmě k zápisům do prvních tříd základních škol. Byl to přibližně stejný počet, jako vloni.

• 27. ledna 2009
Zloděj ukradl čtyřiceticentimetrové anděly z kostela ve Vranově nad Dyjí. „Jde o nenahraditelné vzácné sošky,“ řekl vranovský farář Marek Dunda.

• 29. ledna 2009
V Národním parku Thayatal Podyjí se vyskytla unikátní kočka divoká. Čeští odborníci po kočce roky pátrali.

• 30. ledna 2009
Poslední obyvatelé domu na rohu ulice Pražské a Přímětické opustili romské ghetto. Dům byl v havarijním stavu, město ho nechalo zbourat.

• 31. ledna 2009
Znojmo začalo s opravami zchátralých tenisových kurtů. Z městské pokladny na ně uvolnilo pět a půl milionů korun.

31.12.2009
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení