VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leden a únor na Znojemsku: přehrada bez vody i prodávané bunkry

Znojemsko /ROČENKA 2013/ – S koncem tohoto roku vám postupně představíme ty nejzajímavější události, o kterých jsme vás informovali během letoška na stránkách tištěného Znojemského deníku Rovnost i na tomto webu. Dnes přinášíme výběr událostí letošního ledna a února na Znojemsku.

25.12.2013
SDÍLEJ:

Vypuštěná jevišovická přehrada.Foto: DENÍK/Romana Holišová

LEDEN

2.1. (Znojmo) Areál staré nemocnice na Vídeňské ulici ve Znojmě je na prodej. Informativní plakát o záměru změnit vlastníka zaznamenali na jedné z budov areálu kolemjdoucí už v úvodu roku. Areál nabízí k prodeji kraj coby vlastník za částku přesahující sedmdesát milionů korun a znojemská nemocnice bude mít objekt pronajatý od nového vlastníka ještě do roku 2015. „Zájemci se mohou hlásit na majetkovém odboru kraje a umožníme jim samozřejmě celý areál si také prohlédnout. Ve vztahu k pacientům však nedojde k žádnému omezení," vzkázal mluvčí nemocnice Pavel Jajtner. Během celého roku však kraj nedostal žádnou nabídku na koupi areálu.

8.1. (Znojmo) Bez rádců pro klíčovou oblast rozvoje a výstavby zůstala znojemská radnice. Podle starosty Vlastimila Gabrhela komise pořádně nepracovala a nebyla usnášeníschopná. Podle opozičního lídra Petra Nezvedy komise dostávala jen podružné materiály. Další aktéři doporučují komise více otevřít veřejnosti. „Respektuji právo radních zřizovat a rušit jakékoliv poradní sbory. Mám ale za to, že v případě komise pro výstavbu a rozvoj jde i o reakci na její poslední zasedání, na kterém všichni přítomní členové požádali předsedu, aby s vedením města projednal materiály, které do komise chodí," uvedl na prosincové schůzi zastupitelstva šéf občanských demokratů a bývalý starosta Petr Nezveda.

12.1. (Jevišovice) Ani ne půl roku od napuštění je znovu jevišovická přehrada zcela bez vody. Po loňských opravách a opětovném napuštění nádrže se totiž nedlouho poté objevil závažný problém netěsnící spodní uzávěry v přehradní hrázi. Nutné opravy provede dodavatelská firma. Povodí Moravy ani město nic neplatí.

18.1. (Znojmo) Na historické budovy znojemského městského úřadu na Obrokové ulici včetně radniční věže, ale i na hrad, rotundu či dosud neprodané městské byty byla ještě předevčírem uvalená exekuce. Exekuci nařídil Okresní soud ve Znojmě 8. ledna letošního roku na veškerý majetek města Znojma. Částka exekuce činí zhruba 140 tisíc korun a žalobu podala Jana Třešňáková z Prahy 9. Ta byla šestinovým podílníkem domu na Sokolské ulici ve Znojmě a s městem soudně řešila uznání dluhu za podíl na výnosech z nájmu.Historický most ve Stálkách na Vranovsku.

20.1. (Stálky) Prakticky kvůli vylepšení svých tabulek navrhli znojemští silničáři demolici mostu u Stálek na hranici s Rakouskem. Podle památkářů stavba má sice kulturně historickou hodnotu, ale není oficiálně prohlášena památkou. Obec jej nechce, na nutné opravy nemá peníze. „Most je dlouhodobě nevyužívaný a neudržovaný od konce války. Před zhruba pěti lety jsme tam spojení přes hranici obnovili lávkou pro pěší. Z hlediska silniční dopravy je nepotřebný. Vzhledem k jeho špatnému stavu jsme proto požádali o povolení k demolici," uvedl šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

21.1. (Znojmo) Ve znojemské nemocnici zemřela žena, která byla na anesteziologicko resuscitačním oddělení hospitalizovaná s nemocí H1N1, tedy s prasečí chřipkou. Její skon potvrdil v pondělí ráno mluvčí nemocnice Pavel Jajtner. „Bohužel, dvaašedesátiletá žena ze Znojemska v sobotu zemřela," sdělil Jajtner. Ženu odborníci hospitalizovali přibližně před týdnem. Zpočátku byla ve velmi vážném zdravotním stavu, který se však přes veškerou péči lékařů postupně ještě zhoršoval. V polovině týdne mluvčí potvrdil, že žena je již v kritickém stavu. „Pacientka nebyla vážněji nemocná předtím, než se nakazila právě prasečí chřipkou," přiblížil Jajtner.

ÚNOR

1.2. (Znojmo) Antimonopolní úřad bude opět řešit kontroverzní losovačku ze Znojemska. Ta nejprve rozhodovala o půlmiliardovém tendru na modernizaci znojemské úpravny vody,pak ji ale ti, kteří ji prosazovali, zrušili a vypsali soutěž novou. Antimonopolnímu úřadu se ale takové zrušení nelíbí, opíralo se totiž jen o údaje v tehdy pořízeném notářském zápisu. Chce proto nyní znovu přezkoumat, zda se losovačka nakonec přece jen neuskutečnila podle pravidel a zdali tak vodárenský svazek nezrušil losovačku neoprávněně.Většinu bunkrů předválečného lehkého opevnění, takzvaných řopíků, nabídne armáda postupně k prodeji, neboť je už nechce. Nedávno se zbavila řopíku v Dobšicích. Ten získala sama obec.

2.2. (Vranovsko) Tucet pevnůstek předválečného opevnění, známých pod názvem řopík, nabízí na Vranovsku jako nepotřebný majetek k prodeji ministerstvo obrany. Za bunkry ležící zpravidla za pozemky třetích osob chtějí úředníci většinou mezi sto padesáti a třemi sty tisíci korun. Starostové i správce muzea opevnění nad nasazenými cenami kroutí hlavou. „Ministerstvo zjevně neví, co si s pevnostmi počít a jak se jich zbavit. Měli jsme během let různá jednání a jejich přístup poletuje od mantinelu k mantinelu. Jednou je chtěli všechny převést obci zdarma, podruhé zas prodávají a neví, co by za ně chtěli," zlobil se vranovský starosta Lubomír Vedra.

8.2. (Vranov nad Dyjí) Nad červnovou zkázou hydrobusu Dyje na vranovské přehradě se po sedmi měsících zavřela voda. Alespoň tedy úředně. Policisté odložili vyšetřování úmyslného zapálení šestadvacetime­trového plavidla, protože nesebrali dost důkazů, aby mohli proti komukoliv zahájit trestní stíhání. Upozorňují ovšem, že případ nezakládají do archivu a pokračují ve sbírání poznatků. V objasnění žhářského útoku doufá i majitel lodi, podnikatel Martin Balík, který chce na jaře zahájit provoz s novou lodí Vranov. „Případ jsme odložili, protože se nám nepodařilo najít pachatele. Tímto rozhodnutím ovšem celou věc neuzavíráme. Dál shromažďujeme poznatky," sdělil vedoucí oddělení obecné kriminality znojemské Služby kriminální policie a vyšetřování Libor Jedlička.

15.2. (Znojmo) Stovky lidí se podepsaly pod petici protestující proti masivnímu kácení stromů v městském parku ve Znojmě. Další podpisy patrně přibudou, až organizátoři sesbírají a spočítají podpisy na papírových arších, které jsou rozmístěné na různých místech ve Znojmě. Znojemští radní však mezitím kývli na firmu, kterou vybrala hodnoticí komise ve výběrovém řízení a která má provést rekonstrukci středního parku ve Znojmě. „Peticí se stavíme proti způsobu, jakým představitelé města začali dělat takzvanou revitalizaci parků," sdělil jeden z organizátorů petice a předseda občanského sdružení Za Znojmo přívětivější Petr Lazárek.

22.2. (Velký Karlov) Dosud platné zákony pro usmrcování hospodářských zvířat nedovolovaly počet krokodýlů chovaných na farmě ve Velkém Karlově jakkoliv regulovat. To však od března mění novela vyhlášky ministerstva zemědělství. Díky ní se krokodýl nilský stává běžným jatečním zvířetem. Majitelé farmy tak už mají o osudu těchto velkých exotických zvířat jasno. „Novelu vyhlášky vítáme a postupně půjde na porážku až sto třicet krokodýlů z celkových dvou set čtyř, kteří v Karlově jsou," přiblížil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jejich Agro Jevišovice se tak stává jedinou farmou v České republice s jatečním chovem krokodýlů.

Autor: Vojtěch Smola

25.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Ilustrační foto

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení