„V únoru se na úřad práce přišlo zaregistrovat skoro pět set nových uchazečů o místo. Nedošlo sice k žádnému hromadnému propouštění, ale spousta firem snižuje právě personální náklady. Výpověď tak nedostane spousta lidí najednou, ale jde to po jednotlivcích. Nanejvýš třeba po deseti lidech,“ komentoval nejčerstvější statistiku ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Podle něj navíc firmy snižují náklady i jinak. „Žádají nás o povolení k vyplácení jen šedesáti procent mzdy v případech, že pro zaměstnance nemají práci. To funguje tak, že třeba tři dny v týdnu pracovníci normálně dělají a berou za to běžný plat. A za dva dny, po které je nechá zaměstnavatel doma, dostanou jen šedesát procent mzdy. Pro firmy to příliš výhodné není. Spíše jen tak přešlapují a čekají, co se bude dít. Je možné, že právě z těchto firem budou odcházet další lidé,“ zauvažoval Čopf.

Podle něj by se ale už v březnu mohla situace začít obracet. „Věřím, že začnou sezonní práce a nárůst nezaměstnanosti se zastaví, nebo alespoň zpomalí. V dubnu navíc začínáme s veřejně prospěšnými pracemi. Ty se ale ve statistice projeví až v květnu,“ dodal ředitel úřadu práce.

Na konci února bylo na Znojemsku bez práce přesně sedm tisíc osm set lidí, oproti skoro sedmi tisícům a sedmi stům čtyřiceti v lednu. Počet nabízených míst naopak klesl z 939 na 783. U jedno volné místo tak mělo zájem skoro deset uchazečů. Míra nezaměstnanosti poskočila z lednových 12,59% na únorových 13,41%. Průměrný věk lidí bez práce se drží na čtyřicet letech, prakticky přesně polovina lidí bez práce jsou ženy.

Graf vývoje míry nezaměstnanosti na Znojemsku