Tomu, kdo nabídne nejvíce peněz, hodlá státní úřad prodat loucký klášter ve Znojmě. Chátrající areál zůstává bez využití skoro dvacet let, před tím patřil armádě. Na rekonstrukci bude investor potřebovat stovky milionů korun.

„Úřad pro zastupování státu vyčerpal všechny možnosti, tedy nabídku jiným státním organizacím či bezúplatný převod na město Znojmo, rozhodl o prodeji kláštera formou výběrového řízení,“ uvedla ředitelka brněnského pracoviště úřadu Lenka Kolaříková. Řízení hodlá úřad zveřejnit v nejbližší době. „Rozhodujícím kritériem bude nabídnutá cena,“ doplnila ředitelka.

O bezúplatném převodu areálu kláštera jednali se státními úřady představitelé znojemské radnice. Zastupitelstvo ovšem nakonec od své žádosti o bezplatné získání areálu ustoupilo. Podmínky, které by muselo Znojmo splnit, byly podle představitelů města příliš tvrdé. „Další vývoj kolem Louky budeme sledovat, a s jakýmkoliv subjektem, který by klášter získal, jsme připraveni spolupracovat. Je ovšem předčasné mluvit o tom, jakou formu by taková spolupráce mohla mít, “ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Ohledně zájmu investorů je mírně skeptický. „Pokud se najdou, jen dobře. Ale nejsem si tak docela jist, jestli ti, kdo se o koupi případně zajímali, nakonec do výběrového řízení půjdou,“ podotkl starosta. Rozlehlý areál bývalého kláštera premonstrátů je téměř dvacet let opuštěný a odhady nákladů nutné rekonstrukce dosahují mnoha set milionů korun. Přesto je možné, že úřad nevypisuje řízení na prodej marně. „Evidujeme několik písemných žádostí o odkup. Po vyhlášení výběrového řízení všechny žadatele písemně vyrozumíme, zveřejníme je také na našich internetových stránkách a v médiích,“ uvedla ředitelka Kolaříková.

Trvající zájem o koupi a využití kláštera potvrdil Radek Kocián, který zastupoval firmu se zejména medicínským projektem. „O chystaném řízení vím. Celou věc jsem předal svým zahraničním kolegům. Mohu potvrdit, že zájem stále trvá, peníze na projekt jsou k dispozici a subjekt s tímto projektem bude určitě do výběrového řízení vstupovat,“ sdělil Kocián.

Část sklepů a přízemí kláštera využívají vinaři ze Znovínu. Vedle vlastní výroby vín a propagačních akcí zapojili klášter do svého turistického programu. V sálech spravovaných firmou pořádají pravidelně své kulturní a společenské akce či kongresy různí organizátoři. „Pokud klášter kupce najde, budeme s ním samozřejmě jednat. Dosavadní uchazeči měli o spolupráci zájem. Součinnost se totiž přímo nabízí,“ řekl šéf Znovínu Pavel Vajčner, kterého by potěšilo, kdyby případný nový vlastník přispěl k dalšímu rozvoji areálu.

Změny čekají také klášter na Hradišti, který loni v červenci po půl století opustily sestry boromejky. „Od dubna má klášter, prozatím na rok, pronajatý institut křesťanské kultury. Nyní budovy opravujeme, starají se o něj zejména čtyři lidé, na jejichž platy nám přispívá úřad práce,“ uvedl hradišťský probošt Josef Hudec. Po dokončení úprav institut zvažuje rozšíření své činnosti.