VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lžíce bagru se za zakousla do dlažby vedle rotundy. Načerno

Znojmo - Nedodržování nutných pravidel a zahájení nepovolených stavebních prací v blízkosti nejcennější znojemské památky se zřejmě dopustili městští úředníci.

30.3.2012 9
SDÍLEJ:

Ve Znojmě v areálu pivovaru provedli dělníci výkop, který je načerno.Foto: DENÍK/Martina Svatoňová

Nepovolené výkopové práce v bezprostřední blízkosti národní kulturní památky zahájilo ve středu město Znojmo. Nebezpečná lžíce bagru se zakousla do kamenné dlažby těsně vedle rotundy svaté Kateřiny bez okamžitého dozoru archeologů a bez vědomí památkářů. Těžký stavební stroj vyslali městští úředníci, aby vyřešili údajný havarijní stav vodovodu. 

„V Hradní ulici opravujeme vodovodní přípojku, vedoucí do hradního domku a do hradu. Byla v havarijním stavu již před zimou. Vzhledem ke značnému úniku vody během minulého týdne bylo nezbytné provést opravu v co nejkratší době. Telefonicky jsme o našem záměru ihned ve středu vyrozuměli Odbor školství, kultury a památkové péče městského úřadu a znojemské pracoviště Archeologického ústavu Brno. Ve čtvrtek (včera, pozn. red) si zástupci jmenovaných pracovišť prohlédli místo havárie,“ vysvětlila mluvčí Znojma Renáta Bártová.

Jihomoravské muzeum jako správce rotundy o vjezdu bagru a opravě vodovodu informováno nebylo. „Nikdo nám nic dopředu neoznámil. Kdybychom o záměru města věděli, mohla jít na výkopové práce dohlížet naše archeoložka prakticky okamžitě. Pokud vím, vodovodní přípojka k hradu je v havarijním stavu už velmi dlouho,“ sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Nad nepovoleným výkopem u rotundy se pozastavil i její odborný garant z Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha: „Z takového zásahu jsem opravdu překvapený. Určitě k němu nemělo dojít. Ve Znojmě je nešťastné, že město je současně vlastníkem rotundy i správním orgánem příslušným k vydání povolení.“

O nejcennější znojemskou památku se strachuje i docent Bohuslav Klíma, který řídil v minulosti archeologické průzkumy v jejím okolí.
„I kdyby šlo o výkop kopírující trasu stávajícího vodovodu, měl být neprodleně přivolán archeolog. Při neodborném zásahu do terénu mohlo hrozit propadnutí do chodby. Z hlediska výzkumnického zde již neočekávám nějaké významnější nálezy. Ale vždy je nutné přivolat odborníky ještě před zahájením výkopových prací. Domnívám se, že vše by uspokojivě zvládla i archeoložka muzea,“ nastínil jednu z možných variant  expert z brněnské pedagogické fakulty.

Ještě ve středu se na již zahájenou stavbu dostavil zástupce archeologického ústavu. „Potvrdil, že se práce provádí ve stávající trase původní vodovodní přípojky, kde není předpokládán žádný významnější archeologický nález. Je tedy možné do výkopu položit nové potrubí a opatřit je ochranným zásypem. V pondělí archeologové průzkum dokončí,“ oznámila další plány mluvčí města Bártová.

Přítomnost archeologa však nijak nezmírňuje tíživý fakt, že město na výkopové práce nemělo patřičné povolení. Přitom obyčejnému člověku hrozí za podobný zásah až dvoumilionová pokuta.

„Ve středu (tedy v den, kdy bagr již začal pracovat – pozn. red) obdrželi zástupci odboru školství, kultury a památkové péče žádost o vydání závazného stanoviska. Podkladem pro jeho vydání bude také vyjádření národního památkového ústavu,“ přiblížila Bártová.

Závazné stanovisko je přitom jen podkladem pro vydání stavebního povolení.  Až na základě jeho vydání může stavebník zahájit práce.

Jméno úředníka, který stavební stroj k rotundě poslal, mluvčí města odmítla Znojemskému deníku Rovnost  sdělit. „Jednalo se o havarijní stav, který bylo nutné neprodleně řešit. Docházelo totiž ke značnému úniku vody. Odbor školství, kultury a památkové péče nebude tedy zahajovat řízení o uložení sankce, neshledáváme žádné pochybení,“ sdělila mluvčí města.

Opravy vodovodní přípojky v Hradní ulici budou trvat asi týden. „Ukončení prací včetně uvedení povrchu do původního stavu očekáváme během příštího týdne,“ zakončila Bártová.  Přestože  bagr už ve středu přímo na místě pracoval, podle mluvčí město teprve, údajně urychleně, vypsalo výběrové řízení.

Výzva čtenářům: Museli jste někdy platit pokutu za stavební úpravy vaší nemovitosti? Kolik a za co? Pište na znojemsky@denik.czAutor: Ilona Pergrová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení