VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malá domů pro chvalovického starostu? Milion korun

Chvalovice /DISKUTUJTE/ - Transparency International se zajímá o případ, při kterém zastupitelé Chvalovic chtějí prodat obecní pozemky hluboko pod cenou. Navíc synům místního starosty.

27.3.2010 1
SDÍLEJ:

Chvalovice jsou první obcí, která vítá motoristy, přijíždějící do republiky z Rakouska.Foto: DENÍK/ Dalibor Krutiš

„Žádné licitování o ceně! Tady starostovi synové chtějí koupit pozemek, aby si mohli postavit domy. Tak jim ho prodáme za babku. Že někdo nabízí víc? Nezájem!“ Přibližně takto by se dala shrnout velmi emotivní hodina, při které ve čtvrtek projednávali chvalovičtí zastupitelé záměr obce prodat pozemek příbuzným starosty Jaroslava Stáni.

Jednalo se o dva a půl tisíce metrů čtverečních, přičemž starostovi synové by za ně zaplatili celkem padesát tisíc korun. Tržní cena se přitom pohybuje přes jeden milion.

Sám starosta nevidí na prodeji nic neobvyklého. „Obec nabízí k prodeji pozemek, převedený z pozemkového fondu a moji kluci o něj mají zájem. Chtějí tam postavit rodinné domy,“ řekl na jednání zastupitelstva Stáňa. A hned dal hlasovat.

Jenže se ozvali zastupitelé a starostovi připomněli, že k prodeji jsou ze strany obyvatel námitky. Ty navíc obsahovaly nabídky ke koupi pozemku za vyšší ceny.

Kolotoč neřízené diskuse se naplno rozjel, když obyvatelé Chvalovic doslova vytáhli ze starosty cenu pozemku. „Prodáváme je za cenu dvacet korun za metr čtvereční,“ řekl tichým hlasem starosta.

Nebyl přitom schopen vysvětlit, proč podobné pozemky obec prodávala v minulosti za cenu podstatně vyšší.

Starostovi synové by takovou koupí mohli ušetřit více než milion korun. Obvykle se totiž pozemky prodávají za tři sta až čtyři sta padesát korun za metr čtvereční.

„Když jsem před osmi lety kupoval ve Chvalovicích pozemek, zaplatil jsem sto padesát korun za metr čtvrteční bez inženýrských sítí. Nevidím důvod, proč by obec nyní měla prodávat pozemky za takto nízkou cenu,“ reagoval na jednání Karel Kovalský.

Dodal, že by starosta ze zákona měl před jednáním upozornit zastupitele, že se jedná o prodej jeho příbuzným. „Proto by ani neměl hlasovat,“ vysvětlil Kovalský.

Za dvojnásobek

Obec dostala ještě před čtvrtečním jednáním několik písemných nabídek na koupi stejných pozemků. Zájemci nabízeli dvojnásobek sumy, za kterou obec pozemky zamýšlela prodat synům starosty. O těchto nabídkách však zastupitelstvo nejednalo.

Jediný zastupitel, který byl jasně proti prodeji, byl František Hruška. „Nesouhlasím s prodejem za tuto cenu. Navrhuji vyčkat, až bude pozemek zahrnutý do územního plánu jako stavební a pak jednat o ceně, která je u nás obvyklá. Tedy tři sta až čtyři sta padesát korun za metr čtvereční,“ uvedl Hruška. Dodal, že je navrhovaný způsob prodeje pro obec neekonomický.

Podle právníků Transparency International (TIC) je však zamýšlený prodej na hraně zákona.

„Zastupitelé jsou povinni rozhodovat takovým způsobem, aby nepoškozovali zájmy obce. Neexistuje žádná omluva pro zastupitele, kteří odsouhlasí nevýhodný prodej obecního majetku. Všichni odpovídají za případnou škodu způsobenou obci společně a nerozdílně. Bez rozdílu je také hodnoceno jednání zastupitelů hlasujících pro nevýhodný prodej z hlediska trestního práva,“ nastínila právnička Katarína Oboňová z Transparency International.

V samotném prodeji pozemků příbuzným nevidí TIC problém. „Prodej však musí probíhat maximálně transparentně a v souladu se zákonem. V opačných případech bývá průvodním jevem snaha zastupitelů a dalších zainteresovaných osob porušení zákona nebo nesrovnalosti bagatelizovat. Pokud starosta ovlivňuje zastupitele s úmyslem dosáhnout schválení prodeje pozemků svým synům za výrazně nižší cenu než je cena obvyklá, koná v rozporu se svými pravomocemi,“ informovala Oboňová.

Za jeden ze znaků netransparentnosti přitom odborníci považují fakt, že zastupitel, tedy i starosta, nesplní zákonnou povinnost před projednáváním záměru jasně uvést, že jde o prodej příbuzným.

Trestný čin

Zastupitelé Chvalovic se mohou dopustit trestného činu. „Schválením prodeje obecních pozemků za několikanásobně nižší cenu, než je cena obvyklá, se dopouští všichni zastupitelé trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a v případě, že tak konali úmyslně, i trestného činu zneužívání pravomoci úřední osoby. Proto TIC zváží podání trestního oznámení, jakmile se seznámí s relevantními podklady,“ uzavřela Oboňová.

O prodeji sporných pozemků by měli jednat chvalovičtí zastupitelé na příští schůzi.

Autor: Dalibor Krutiš

27.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Ptačí chřipka: lidé dostávají peníze za utracené slepice

Jižní Morava – Ke stokoruně od státu dostanou darem od kraje sedmdesát korun za každou slepici utracenou kvůli ptačí chřipce chovatelé na Krumlovsku a Ivančicku. Radnice právě začínají příspěvky vyplácet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení