VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masopust: maškary brzy vyrazí do ulic

Znojemsko -Na Znojemsku se stále udržuje tradice masopustů. Průvod masek bude chodit nejen po vesnicích, ale dočkají se ho i lidé ve Znojmě.

13.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jana Engová

Průvod masek, koblihy, trdelník, zabíjačka i alkohol. To vše patří k masopustnímu období, které začíná právě tento týden.

„Dříve už ve čtvrtek začínaly přípravy. Lidé chystali velkou hostinu, která se skládala převážně z tučných jídel. Měli zabíjačku, smažili koblihy a na Znojemsku byly specialitou trdelníky. V neděli byla tancovačka a v úterý, kdy masopust končil, chodil průvod masek,“ přiblížil konání masopustu v dřívějších dobách historik znojemského muzea Jiří Mačuda.

Masopustu se na Moravě také říká ostatky nebo fašank. Pořádal se po celé Evropě a jeho tradice spadá do hluboké historie. „Masopust je prastarý zvyk, který spadá do doby ještě před křesťanstvím. Lidé se snažili průvodem masek a konzumováním speciálních pokrmů zajistit bohatou úrodu v nadcházejícím zemědělském roce. Šlo i o vítání jara,“ poznamenal Mačuda.

Masopustní veselí se koná šest týdnů před Velikonocemi, ale vždy tomu tak pravděpodobně nebylo. „Dříve, než masopust zasáhlo křesťanství, býval asi o něco později. Šlo spíše o vítání jara,“ dodal historik.

Tradice masopustu se na Znojemsku stále udržuje. V mnoha obcích pořádají karnevalové reje. I ve městě Znojmě se lidé dočkají průvodu masek. Bude se konat příští týden v úterý, což je přesně ten den, kdy by se dle tradice měl pořádat.

„Patnáct minut před třetí hodinou odpoledne zahájí masopust na městském úřadě starosta města. Ve tři hodiny bude na Masarykově náměstí slavnostní představování masek. Následovat bude průvod městem, který zakončí svou pouť v prostorách gymnázia a pedagogické školy na Pontassievské ulici, jejíž žáci se na akci budou podílet,“ informují internetové stránky Znojma.

Velký masopustní průvod chystají na tuto sobotu v Dobšicích. „Chodívá kolem třiceti lidí. Letos jsme pozvali i děti ze znojemského dětského domova. Součástí průvodu je koňská bryčka s harmonikářem. Toho pro letošní rok vystřídá flašinetář,“ popsal starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Rej masek začne v devět hodin ráno. Od osmi večer se pak koná taneční zábava se skupinou Černej kašel. Ve stejný den se v Dobšicích bude konat ještě jiná akce, jíž je Putování po dobšických sklípcích. „Návštěvníci budou mít možnost se seznámit s masopustním veselím na vesnici,“ podotkl Jenšovský.

Na tuto sobotu připravili masopustní veselí i v mnoha jiných obcích na Znojemsku jako třeba v Hrádku, v Šafově nebo Rakšicích. Ve Vranově nad Dyjí navíc čekají na milovníky dobrého jídla vepřové hody. Vyhodnocená bude nejhezčí maska. Hrát budou Paroháči.

Karnevalovou atmosféru mohou lidé nasát již tento čtvrtek. Sokolové připravili dětské sokolské šibřinky. „Jsou to již čtrnácté šibřinky v novodobé historii znojemské tělocvičné jednoty Sokol. Přesně v den konání šibřinek uplyne sto padesát let od založení organizace Sokola. Letošní šibřinky mají motto: Sto padesát let v pohybu,“ nastínila členka Sokola Věra Macounová. Spousta veselí a nevázaného masopustního v dovádění maskách propukne v historické budově znojemské sokolovny ve čtvrtek od čtyř hodin odpoledne.

MASOPUST 2012

16. 2. Sokolské šibřinky Sokolovna Znojmo od 16 hodin
18. 2. Fašank v Moravě hotel Morava, Znojmo od 19.30 hodin
18. 2. Masopustní rej Dobšice průvod od 9 hodin, taneční zábava ve 20 hodin
18. 2. Masopust Hrádek -Kulturní dům od 20 hodin
18. 2. Masopust Šafov
18. 2. Masopustní průvod v Petrovicích u Moravského Krumlova
18. 2. Maškarní ples ostatky Orlovna Moravský Krumlov-Rakšice od 20 hodin
21. 2. Masopust ve Znojmě od 15 hodin půjde městem průvod

Autor: Romana Holišová

13.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení