Stovky lidí, kteří jsou víc než půl roku bez práce a berou dávky pro nejchudší, se musí začít ohlížet po veřejných pracech. Jinak přijdou až o patnáct stovek za jeden měsíc. Práci na třicet hodin měsíčně jim nejspíš nabídnou úředníci radnic.

Nejvíce lidí, kterých se změny zákona, účinného od června dotýkají, žije ve Znojmě. „Ve městě se to týká asi dvou stovek lidí. Záleží jen na nich, jestli se budou o práci zajímat, nebo jestli se smíří s tím, že jim dávky klesnou na existenční minimum. Všem ale úřad poslal dopis, ve kterém novinky vysvětlujeme,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Nastínila, že změny zákona se týkají těch, kdo pobírají dávky hmotné nouze déle než šest měsíců. „Pokud odpracují v rámci veřejné služby bezplatně nejméně třicet hodin, dostanou dávky vyšší. Pokud naopak neodpracují aspoň dvacet hodin, o část peněz přijdou,“ doplnila mluvčí.

„Samotná organizace veřejné služby je pro město časově a technicky velice náročná. Chceme ji však rozhodně nabízet, protože jde o formu podpory těch lidí, kteří nechtějí jen sedět a čekat, ale mají zájem svoji obtížnou situaci aktivně řešit,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Znojemská radnice nabídne týdně ve svých příspěvkových organizacích, spravujících městské nemovitosti, zeleň či lesy, práci asi čtyřiceti lidem. Čeká je starost o zeleň, úklid veřejných prostranství, v zimě pak odklízení sněhu.

„Počítáme, že nám pomohou s vyklízením půd, chceme důkladně vyčistit zimní stadion včetně sedaček, nebo lampy veřejného osvětlení. Nabízejí se kopáčské práce v případě přeložek vedení, samozřejmě různé nátěry apod,“ vypočítal ředitel Správy nemovitostí města Znojma Lubomír Šeda.

Kriticky se k novému úkolu pro radnice staví starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. „Tuhle záležitost budeme projednávat dnes. Podle mého názoru jsou to lidé, kteří nechtějí pracovat. Nemáme úředníky na to, aby pracovníky někdo kontroloval. Kvalifikované práce jim nebudeme moci svěřit vůbec. Pro město je to technicky i časově náročné, ale zákonným normám se přizpůsobíme,“ uvedl Mokrý. Dodal, že v Krumlově žije asi dvacítka lidí, kteří by mohli veřejnou službu nastoupit.

Hrušovanští radní už o přidělování práce rozhodli. „Na radě jsme už k tomu přijali usnesení. U nás jde aktuálně o pět lidí. Zatím se však nikdo z nich nepřihlásil, pouze se přišli informovat. Jsme však připraveni jim práci nabídnout. Jednalo by se o jednodušší práce na veřejném prostranství,“ řekla starostka Hrušovan nad Jevišovkou Alena Loukotová.

Také v Miroslavi se zastupitelé rozhodli, že lidem, kteří pobírají dávky, vyjdou vstříc. „Předpokládáme, že jich nebude více jak osm. V současné době o tuto práci projevili zájem už dva lidé. Budou nápomocni zaměstnancům, kteří pracují v režimu veřejně prospěšných prací,“ uvedla vedoucí správního odboru Ivana Janderová.