VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města na Znojemsku hledají práci pro chudé

Znojemsko - Práci na zhruba týden v měsíci začínají hledat pro lidi pobírající dávky hmotné nouze radnice na Znojemsku. Je to náročné, ale chceme vyhovět, říkají starostové

1.6.2009
SDÍLEJ:

Veřejně prospěšné práce - ilustrační snímek.Foto: Foto: Deník/ Michaela Hlinková

Stovky lidí, kteří jsou víc než půl roku bez práce a berou dávky pro nejchudší, se musí začít ohlížet po veřejných pracech. Jinak přijdou až o patnáct stovek za jeden měsíc. Práci na třicet hodin měsíčně jim nejspíš nabídnou úředníci radnic.

Nejvíce lidí, kterých se změny zákona, účinného od června dotýkají, žije ve Znojmě. „Ve městě se to týká asi dvou stovek lidí. Záleží jen na nich, jestli se budou o práci zajímat, nebo jestli se smíří s tím, že jim dávky klesnou na existenční minimum. Všem ale úřad poslal dopis, ve kterém novinky vysvětlujeme,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Nastínila, že změny zákona se týkají těch, kdo pobírají dávky hmotné nouze déle než šest měsíců. „Pokud odpracují v rámci veřejné služby bezplatně nejméně třicet hodin, dostanou dávky vyšší. Pokud naopak neodpracují aspoň dvacet hodin, o část peněz přijdou,“ doplnila mluvčí.

„Samotná organizace veřejné služby je pro město časově a technicky velice náročná. Chceme ji však rozhodně nabízet, protože jde o formu podpory těch lidí, kteří nechtějí jen sedět a čekat, ale mají zájem svoji obtížnou situaci aktivně řešit,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Znojemská radnice nabídne týdně ve svých příspěvkových organizacích, spravujících městské nemovitosti, zeleň či lesy, práci asi čtyřiceti lidem. Čeká je starost o zeleň, úklid veřejných prostranství, v zimě pak odklízení sněhu.

„Počítáme, že nám pomohou s vyklízením půd, chceme důkladně vyčistit zimní stadion včetně sedaček, nebo lampy veřejného osvětlení. Nabízejí se kopáčské práce v případě přeložek vedení, samozřejmě různé nátěry apod,“ vypočítal ředitel Správy nemovitostí města Znojma Lubomír Šeda.

Kriticky se k novému úkolu pro radnice staví starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. „Tuhle záležitost budeme projednávat dnes. Podle mého názoru jsou to lidé, kteří nechtějí pracovat. Nemáme úředníky na to, aby pracovníky někdo kontroloval. Kvalifikované práce jim nebudeme moci svěřit vůbec. Pro město je to technicky i časově náročné, ale zákonným normám se přizpůsobíme,“ uvedl Mokrý. Dodal, že v Krumlově žije asi dvacítka lidí, kteří by mohli veřejnou službu nastoupit.

Hrušovanští radní už o přidělování práce rozhodli. „Na radě jsme už k tomu přijali usnesení. U nás jde aktuálně o pět lidí. Zatím se však nikdo z nich nepřihlásil, pouze se přišli informovat. Jsme však připraveni jim práci nabídnout. Jednalo by se o jednodušší práce na veřejném prostranství,“ řekla starostka Hrušovan nad Jevišovkou Alena Loukotová.

Také v Miroslavi se zastupitelé rozhodli, že lidem, kteří pobírají dávky, vyjdou vstříc. „Předpokládáme, že jich nebude více jak osm. V současné době o tuto práci projevili zájem už dva lidé. Budou nápomocni zaměstnancům, kteří pracují v režimu veřejně prospěšných prací,“ uvedla vedoucí správního odboru Ivana Janderová.

Autor: Sylva Pavlačková

1.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení