Výrazné úspory na poštovném a jednodušší dopisování zejména mezi úřady. Tak vidí oslovení starostové hlavní výhody systému datových schránek, do kterého se musí obce povinně zapojit do listopadu tohoto roku. První obce už chystají své schránky na otevření. Znojemští úředníci dávají dohromady projekt, který má usnadnit zapojení do systému menším obcím.

„Přístupové kódy jsem převzal. Předám je tajemníkovi, který určí, kdo bude schránku na úřadě spravovat. Systém datových schránek považuji za důležitý krok vpřed. Elektronizace veřejné správy tím sice teprve začíná, ale významná změna to je,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Jak dodal, v nástupu datových schránek vidí velký přelom. „Je to první, ale důležitý krok k tomu, aby místo lidí běhaly mezi úřady dokumenty. Datové schránky si musí zřídit úřady a podniky, jednotliví občané tuto možnost využít mohou podle svého uvážení. Osobně si schránku pořídím,“ dodal starosta.
Obálky s přístupovými kódy k městským schránkám má už na stole většina oslovených starostů. „Je to užitečná změna k rychlejší a levnější komunikaci. Pro nás bude důležité, kolik schránek si pořídí běžní občané. Protože s nimi vyřizujeme víc věcí než s úřady,“ řekl starosta Jevišovic Pavel Málek.

Úspora peněz

Zástupci radnice očekávají, že určitou úsporu jim přinese už přechod na elektronické dopisování s dalšími úřady a firmami. „Letos se to za dva měsíce na konci roku tolik neprojeví, ale předpokládám, že napřesrok bychom na poštovném z nynějších tří set tisíc mohli ušetřit až třetinu,“ odhadla tajemnice hrušovanské radnice Eva Ševěčková.

Brzy hodlají spustit datovou schránku i ve Vranově nad Dyjí. „Na podzim čekat nebudeme, kódy už máme, do systému se přihlásíme v nejbližší době. Považuji to za přínosnou změnu. Je možné, že třeba na menších obcích s tím budou mít někteří starostové nebo účetní zpočátku trochu problémy, ale myslím, že to půjde,“ podotkl starosta Vranova Lubomír Vedra.

S tím, že se budou muset učit něco nového, starostové menších obcí počítají. „Asi si budeme muset zvykat, než se s tím naučíme pracovat. Věřím, že nám to nakonec práci usnadní,“ řekl starosta Bantic René Remeš.

Schránku obec ještě nezřídila. „Počkáme do podzimu. Pořizujeme Czech POINT a s ním dostaneme i nový počítač a další vybavení,“ vysvětlil starosta.
Zajistit dalším obcím potřebnou techniku, spojení a programy pro další zpracování a uchování dokumentů, které projdou datovými schránkami, mohou pomoci Znojmo a Moravský Krumlov. Coby takzvané pověřené obce se mohou ucházet o dotace z evropských fondů.

„Chystám zadání studie proveditelnosti, která je povinným prvním krokem přípravy. Podle jejích výsledků pak nachystáme příslušná výběrová řízení,“ řekl František Procházka, který na znojemské radnici agendu kolem schránek zajišťuje.

Čtyřicet ze sta

Z více než stovky obcí znojemského obvodu jich zatím o spolupráci projevilo zájem čtyřicet. „V našem obvodu je dvaatřicet obcí. Žádost můžeme podat, pokud jich s námi bude spolupracovat nejméně devět. Zatím projevily zájem asi tři. Problém je v tom, že projekt počítá s určitou spoluúčastí a na to obce často nemají peníze,“ informoval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Morký.