Kvůli chybě poslanců mohou česká města získat do svých pokladen miliony korun. Při schvalování zákoníku práce v roce 2006 totiž vypadla pasáž o výpočtu vyměřovacího základu, ze kterého se platí sociální pojištění. Proto nyní firmy ale i města budou žádat po státu navrácení pojistného, které zaplatili za svoje zaměstnance za první polovinu roku 2007. Podle nich stát neměl právo tyto peníze vybírat. O podání stejné žádosti uvažují i jihomoravská měs­ta.

„V pondělí tento návrh předložím do rady. Můj osobní názor je spíše kladný. Jestliže může město získat nějaké peníze, v našem případě jde o asi třináct milionů, tak si nejsem si jist, zda je můžeme odmítnout,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

Pro většinu starostů ale byla tato informace příliš čerstvá, a tak teprve konkrétní kroky musejí projednat. „V našem případě se jedná o částku přibližně pět milionů šest set tisíc korun. O tom, že bychom tyto peníze po státu chtěli zpět, uvažujeme. Zatím ještě vyčkáváme, jak se celá kauza vyvine,“ starostka Blanska Jaroslava Králová.

Naráží tak na to, že zatím není jasné, zda skutečně stát bude peníze za pojistné vracet. Důležité bude to, jak rozhodne Nejvyšší správní soud. Ten totiž rozhoduje o stížnosti počítačové firmy, která jako první chtěla pojistné zpět a rozhodnout by měl na přelomu ledna a února.

Podle vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí ale stát prý nepochybil. „Ministerstvo odmítá, že by v uvedeném období neplatil právní podklad pro odvod tohoto pojistného,“ tvrdí mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová s tím, že vybrané peníze ministerstvo využilo na výplatu dávek z důchodového a nemocenského pojištění.

Vedení Brna: Ještě vyčkáme

Ne všechny jihomoravské obce ale o podání žádosti uvažují, protože se jim podobný krok zdá neetický. „Žádat o vrácení pojistného nepovažuji za šťastné řešení. Kdybychom to po státu chtěli, sebere nám to jinak. Osobně bych se do toho nepouštěl, ale seznámím s tím radní a uvidíme, na čem se shodneme,“ podotkl břeclavský starosta Dymo Piškula. Vyčkávat bude i vedení Brna, které o dalších krocích bude jednat.

Ti, kteří se rozhodli peníze požadovat zpět, mají ale jasný argument. Podle nich totiž mají povinnost chovat se co nejvíce hospodárně. „Na jedné straně vedení obce usilovat o rozvoj majetku. Na druhou stranu ale obce musí při plnění úkolů chránit veřejný zájem. Tím může být ale i to, aby se neprohluboval státní dluh,“ myslí si Lukáš Pacek z brněnské advokátní kanceláře Tomáše Rašovského. Pokud by totiž stát musel pojistné vrátit, mohl by přijít o několik miliard korun.

„Chápu, že stát není v lehké situaci, ale protože v parlamentu přímo sedím, tak si dovolím říct, že zdroje jsou a vše je jenom o prioritách. Pokud bude možné se k těmto penězům dostat, tak o tom jistě budeme jednat. Zvláště v situací výpadku daňových příjmů do našeho rozpočtu,“ argumentoval starosta Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam.

MICHAL KÁRNÝ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI