Až miliardu a pět set milionů korun by mohly město stát opravy Louckého kláštera. O jeho bezúplatný převod z rukou státu do svého majetku bude znojemská radnice opětovně žádat. Rozhodla o tom dvacítka zastupitelů města na středečním zasedání.
„Vývoj kolem Louky dlouhodobě sledujeme a diskutujeme o něm. Po bezvýsledných pokusech o prodej jsem se nakonec s ředitelem příslušného úřadu sešel a velmi rychle jsme se dohodli, že můžeme požádat o bezúplatný převod, “ sdělil na zasedání starosta města Petr Nezveda.

Na firmy, které jsou v klášteře v nájmu a také na poměrně vysoké náklady na případné opravy kláštera upozornil opoziční zastupitel Ludvík Hekrle. „V klášteře jsou dva subjekty s platnou nájemní smlouvou na dobu určitou. Město navíc musí počítat se značnou sumou na opravy objektu. Již dříve se hovořilo o částce kolem miliardy a půl,“ informoval Hekrle.

Starosta výši sumy, která bude nutná na opravy, potvrdil. „Odhadů budoucích nákladů bylo několik a to v rozmezí od devíti set milionů do jedné a půl miliardy. Pokud se týká nájemců, ti mají dlouhodobé smlouvy, které nelze vypovědět. V jízdárně, kde byl třetí subjekt, již nájemní smlouva není. Myslím si, že tento objekt by se hodilo využít jako společenské centrum města. Je to však otázka studie a budoucí dohody o využití kláštera,“ nastínil Nezveda.
Město by v dohledné době mělo zaslat oficiální žádost úřadu pro zastupování státu. „Zároveň bychom zadali aktualizaci studie využití kláštera z roku 2004 a po případném úspěšném převodu bychom začali shánět prostředky z Evropské unie a hledat nájemce, kteří by se podobně jako Znovín zavázali do rekonstrukce kláštera věnovat určité peníze,“ dodal starosta.

Znojmo už klášter mohlo mít předloni, zastupitelé však odmítli přijmout podmínky smlouvy o převodu. „Tehdy bychom se museli zavázat, že klášter buď do deseti let opravíme, nebo budeme platit milionové sankce. Nyní, díky změně zákona, kterou se úřadu podařilo prosadit, se musíme jen zavázat, že klášter nejméně patnáct let neprodáme. To je logické a pochopitelné,“ dodal již dříve starosta. Na zastupitelstvu se doba, po kterou se město v případě, že klášter získá, zavazuje neprodat jej třetí osobě, upřesnila na maximálně dvacet let.

Úřad pro zastupování se dosud snažil klášter prodat. „Vyhlásili jsme postupně čtyři kola výběrového řízení. Do žádného se nepřihlásil ani jeden zájemce. Požadovaná nejnižší cena klesla postupně až na pětapadesát milionů korun. Poté vedení úřadu rozhodlo, že cenu už dál snižovat nebude a prodej odloží,“ shrnula dosavadní postup Jana Rennerová z Úřadu pro zastupování státu. Jak uvedla již dříve, zástupci úřadu nechtěli cenu dál snižovat vzhledem k tomu, že jde o velkou nemovitost, která je navíc kulturní památkou.

Případný převod na město by se docela zamlouval Pavlu Vačjnerovi, řediteli šatovského Znovínu. Vinařský podnik má pronajatou část sklepů a přízemí kláštera, kde rozvíjí svůj turistický a společenský program. „Takový vývoj vítám. Klášter by konečně dostal čitelného vlastníka, který má navíc podobné zájmy jako my. Pro nás by definitivní vyřešení vlastnictví bylo jednoznačně pozitivní,“ řekl již dříve Vajčner.

Pokud úřad, který Louku spravuje, vyhoví, mohl by klášter patřit městu podle odhadu starosty do konce roku.