VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město podlehlo tlaku řetězce, k Malé Louce se blíží supermarket

Znojmo - Radnice předložila návrh regulačního plánu pro Malou Louku. Bývalý vojenský autopark má sloužit hlavně bydlení. U Vídeňské ale vznikne místo pro obchod.

27.11.2013 17
SDÍLEJ:

Areál Malá Louka v dolní části Znojma čeká na další využití. Areál pokračuje větší částí vlevo, kde je nyní rumiště. Vpravo je vidět část Louckého kláštera.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Dveře dalšímu supermarketu otevírají znojemští úředníci návrhem regulačního plánu pro bývalý vojenský autopark v Malé Louce u Vídeňské ulice. Většinu areálu sice určují pro výstavbu bytových domů a navazujících veřejných ploch, ale pravidla, která sepsali, v případě schválení umožní, aby u Vídeňské ulice vyrostl supermarket do patnácti set metrů obchodní plochy. Podle opozice představitelé města podlehli tlaku řetězce, který vlastní část pozemků.

„Pozemek při vjezdu do areálu při ulici Vídeňské je ve vlastnictví firmy Lidl. Regulační plán vymezuje tento pozemek pro občanské vybavení komerčního charakteru. Je to proto, že u frekventované silnice nelze kvůli ochraně zdraví umístit objekty pro trvalé bydlení. Území o rozloze zhruba šesti hektarů by nemělo mít pouze obytnou funkci, potřebuje i zázemí obchodů a služeb. Zařazení komerčního využití navíc také požadoval soukromý vlastník pozemku," argumentovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Dodala přitom, že samotný regulační plán se nezabývá tím, zda na příslušném pozemku vyroste supermarket, nebo jiný komerční objekt.

„V každém případě ale musí případný stavebník dodržet, pokud bude regulační plán schválen, limit obchodní plochy patnáct set metrů," dodala mluvčí znojemské radnice.

Podle někdejšího starosty Znojma a nynějšího opozičního zastupitele Petra Nezvedy je návrh regulačního plánu nešťastný a způsobí velké komplikace.

„Potvrzuje se, co bylo zřejmé už od počátku nového projednávání návrhu. Radnice podlehla tlaku Lidlu. To, že vlastní kus pozemku, by nemělo být rozhodující. Supermarketů je ve Znojmě už mnoho a pokud by v tomto místě vznikl, dramaticky to zvýší dopravní zatížení Vídeňské ulice," oponoval Nezveda s tím, že právě z těchto důvodů jeho vedení odmítalo vlastníkovi pozemků vyjít vstříc v jeho plánech.

„Čelili jsme obviněním, že jsme Malou Louku hodlali městu ukrást, teď ale město podléhá tlaku silné společnosti, a tím ztrácí vliv, co s areálem bude," přisadil si Nezveda v narážce na dřívější plány jeho vedení areál za nízkou cenu pronajmout znojemským stavebním firmám.

Složitá doprava

Složité hledání rozumného dopravního napojení potvrdila i mluvčí Pastrňáková. „Je to jeden z důvodů, proč je příprava regulačního plánu tak zdlouhavá. Z několika možných variant zůstalo jako hlavní napojení na ulici Vídeňskou," sdělila mluvčí s tím, že jeho bezpečnost ověřovalo několik posudků, které měly potvrdit, že křižovatka areálu Malá Louka na Vídeňskou vyhoví požadavkům příslušné normy. Podle Nezvedy ovšem obousměrné odbočování do areálu zůstává těžko představitelné.

O dopravní napojení se hodlá zajímat i Luděk Chmel, který bydlí na okraji Malé Louky. „Zvědavý jsme především na napojení k Brněnské ulici, kde podle mých zkušeností není možný obousměrný provoz. Proto si zjistím podrobnosti, případně podám připomínku," řekl Chmel s tím, že využití areálu převážně pro bydlení považuje za vhodné.

Regulační plán počítá s využitím areálu bývalého vojenského autoparku převážně pro bydlení. „Podle návrhu regulačního plánu by mohlo v lokalitě vzniknout asi dvě stě padesát bytů ve čtrnácti až patnácti bytových domech. Samozřejmě záleží na velikosti bytů, plán počítal s byty všech velikostí od 1+kk do 3+kk, respektive 3+1," sdělila mluvčí Pastrňáková. V některých objektech současně počítá s částečným využitím pro takzvanou občanskou vybavenost, nová čtvrť by tedy nezůstala zcela bez obchodů a služeb i kdyby plán nezahrnoval místo pro supermarket.

Návrh je nyní k nahlédnutí v sekci mapového serveru na oficiálním webu města nebo na oddělení územního plánu odboru výstavby znojemské radnice. Do devatenáctého prosince mohou lidé na adresu odboru výstavby znojemské radnice zasílat případné připomínky k návrhu regulačního plánu.

Autor: Martin Moštěk

27.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení