VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městská vinice čeká na poslední razítka

Znojmo - Nezbytná úřední řízení čekají brzy stavbu znojemské městské vinice. Sázení vinohradu přijde na řadu nejdříve na jaře. Jedna terasa ponese jméno houslisty Šporcla.

6.8.2008
SDÍLEJ:

Takto by mohla do několika let vypadat městská viniceFoto: Fotomontáž Jan Wojnar

Poslední podpis památkářů a razítko stavebního úřadu zbývá k dokončení úředních příprav stavby propagační městské vinice na svazích Karolininých sadů. První keře révy by vinaři mohli zasázet patrně na jaře příštího roku. Úroda z reprezentativního vinohradu naplní kolem dvanácti set lahví vína ročně. Panenskou úrodu vinaři čekají do tří nebo čtyř let.

„Máme připravený projekt k územnímu řízení, včetně souhlasného vyjádření památkářů, “ sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová. Odborníci nyní do projektu zapracovávají poslední dílčí připomínky, které vzešly z jednání s památkáři. Terasy a další přípravné práce pro obnovu vinice zajistí město. Radnice již dříve vybrala vinařskou firmu, které svěří výsadbu révy a péči o vinohrad.

„Zatím čekáme, až město získá stavební povolení, konzultovali jsme navrženou podobu vinice a navrhli úpravu teras. Pokud vše půjde velmi dobře, mohly by přípravné práce snad začít ještě letos. My bychom pak mohli vinohrad vysázet příští rok na jaře,“ sdělil ředitel vybrané společnosti Stanislav Lancouch. Vinaři ještě nejsou definitivně rozhodnutí, které odrůdy vína budou na svazích pod kostelem svatého Mikuláše pěstovat.

„Počítáme předběžně se dvěma bílými a jednou červenou odrůdou. Je téměř jisté, že tam bude veltlínské zelené jako typická odrůda, zvažujeme také rýnský ryzlink a možná sauvignon,“ dodal Lancouch. O červené odrůdě rozhodnou vinaři později.

Do nové vinice zamýšlí společnost vysázet kolem dvanácti set keřů révy. První, takzvanou panenskou úrodu, kterou budou moci zpracovat na víno, sklidí zhruba za čtyři roky. „Vinice o výměře asi čtvrt hektaru je samozřejmě hlavně propagační, proto z ní budou spíše malé šarže vín. Můžeme počítat zhruba s tím, že z každé odrůdy bude ročně kolem tří nebo čtyř set lahví,“ shrnul Lancouch.

I když zamýšlený vinohrad existuje zatím jen na papírech projektantů, jedna z jejích teras už má jméno. Zástupci města ji pojmenovali po houslovém virtuosovi Pavlu Šporclovi. „Je to forma poděkování za jeho patronát nad festivalem vážné hudby. Víno daruje kde kdo. My jsme se rozhodli pojmenovat po něm část vinice,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Houslistu, který při letošním festivalu hrál na třech vyprodaných koncertech, nápad potěšil. „Je to dojemné. Čekal bych cokoliv, ale terasu? To jsem zvědavý, co dostanu příští rok,“ reagoval Šporcl. Na svůj kus vinice hodlá dohlédnout. „Přijedu na sázení, sklízení i burčák,“ slíbil muzikant.

Podle vinařů je poloha na prudkém a slunném svahu, pod znojemským hradem a kostelem sv. Mikuláše, pro vinohrad příhodná. „Vinice zde koneckonců historicky bývaly. Je to velmi dobře exponovaná, slunečná poloha. Počítáme také s určitou formou závlahy, konstatoval Lancouch. Podle historických pramenů tam vinice bývaly od středověku do devatenáctého století, kdy tehdejší představitelé města rozhodli o jejich zrušení a místo nich dali svahům nynější parkovou podobu. Rekonstrukce parku se před dvěma lety stala třetí nejlepší ekologickou stavbou v kraji.

Autor: Martin Moštěk

6.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení