Poslední podpis památkářů a razítko stavebního úřadu zbývá k dokončení úředních příprav stavby propagační městské vinice na svazích Karolininých sadů. První keře révy by vinaři mohli zasázet patrně na jaře příštího roku. Úroda z reprezentativního vinohradu naplní kolem dvanácti set lahví vína ročně. Panenskou úrodu vinaři čekají do tří nebo čtyř let.

„Máme připravený projekt k územnímu řízení, včetně souhlasného vyjádření památkářů, “ sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová. Odborníci nyní do projektu zapracovávají poslední dílčí připomínky, které vzešly z jednání s památkáři. Terasy a další přípravné práce pro obnovu vinice zajistí město. Radnice již dříve vybrala vinařskou firmu, které svěří výsadbu révy a péči o vinohrad.

„Zatím čekáme, až město získá stavební povolení, konzultovali jsme navrženou podobu vinice a navrhli úpravu teras. Pokud vše půjde velmi dobře, mohly by přípravné práce snad začít ještě letos. My bychom pak mohli vinohrad vysázet příští rok na jaře,“ sdělil ředitel vybrané společnosti Stanislav Lancouch. Vinaři ještě nejsou definitivně rozhodnutí, které odrůdy vína budou na svazích pod kostelem svatého Mikuláše pěstovat.

„Počítáme předběžně se dvěma bílými a jednou červenou odrůdou. Je téměř jisté, že tam bude veltlínské zelené jako typická odrůda, zvažujeme také rýnský ryzlink a možná sauvignon,“ dodal Lancouch. O červené odrůdě rozhodnou vinaři později.

Do nové vinice zamýšlí společnost vysázet kolem dvanácti set keřů révy. První, takzvanou panenskou úrodu, kterou budou moci zpracovat na víno, sklidí zhruba za čtyři roky. „Vinice o výměře asi čtvrt hektaru je samozřejmě hlavně propagační, proto z ní budou spíše malé šarže vín. Můžeme počítat zhruba s tím, že z každé odrůdy bude ročně kolem tří nebo čtyř set lahví,“ shrnul Lancouch.

I když zamýšlený vinohrad existuje zatím jen na papírech projektantů, jedna z jejích teras už má jméno. Zástupci města ji pojmenovali po houslovém virtuosovi Pavlu Šporclovi. „Je to forma poděkování za jeho patronát nad festivalem vážné hudby. Víno daruje kde kdo. My jsme se rozhodli pojmenovat po něm část vinice,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Houslistu, který při letošním festivalu hrál na třech vyprodaných koncertech, nápad potěšil. „Je to dojemné. Čekal bych cokoliv, ale terasu? To jsem zvědavý, co dostanu příští rok,“ reagoval Šporcl. Na svůj kus vinice hodlá dohlédnout. „Přijedu na sázení, sklízení i burčák,“ slíbil muzikant.

Podle vinařů je poloha na prudkém a slunném svahu, pod znojemským hradem a kostelem sv. Mikuláše, pro vinohrad příhodná. „Vinice zde koneckonců historicky bývaly. Je to velmi dobře exponovaná, slunečná poloha. Počítáme také s určitou formou závlahy, konstatoval Lancouch. Podle historických pramenů tam vinice bývaly od středověku do devatenáctého století, kdy tehdejší představitelé města rozhodli o jejich zrušení a místo nich dali svahům nynější parkovou podobu. Rekonstrukce parku se před dvěma lety stala třetí nejlepší ekologickou stavbou v kraji.