VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městské knihovny nyní procházejí opravami

Moravský Krumlov, Znojmo - V příjemnějším prostředí a z nových regálů budou vybírat knihy čtenáři dvou největších knihoven na Znojemsku. V Moravském Krumlově rekonstrukce skončila nedávno, do znojemské knihovny brzy nastoupí řemeslníci. Knihovnice v létě za čtenáři zamíří na plovárnu.

4.6.2014
SDÍLEJ:

Nově opravené prostory knihovny v Moravském Krumlově. Foto: Archiv knihovny

V Krumlově dokončili druhou a závěrečnou část oprav oddělení pro dospělé čtenáře v těchto dnech. „Staré, dřevěné regály jsme vyměnili za moderní, pro které jsme zvolili sluníčkově žlutou barvu. Aby si naši čtenáři mohli knížkami listovat a povídat si o nich v pohodlí, umístili jsme do oddělení beletrie a naučné literatury dvě velmi pohodlné sedací soupravy s nižšími stolky," sdělila vedoucí knihovny Martina Nováková. Krumlovské knihovnice tak navázaly na loňská vylepšení v oddělení pro mládež, kde mladí čtenáři dostali ke čtení i relaxaci sedací vaky a nejmenší děti stupňovité pódium a hrací koberce.

Základní část oprav dokončili řemeslníci v knihovně loni na podzim. „Už o rok dřív se v celé budově, kde v prvním patře sídlíme, měnila okna. Knihovnu pak bylo potřeba vymalovat a vyměnit podlahové krytiny. Protože naše studovna už není tolik využívaná a oddělení pro děti a mládež naopak mělo nedostatečnou kapacitu, přišel čas na větší změny," doplnila Nováková.

Čtenáři tak po měsíc trvající rekonstrukci našli nové vstupní prostory u výpůjčního oddělení a moderní regály v oddělení naučné literatury. Úplnou rekonstrukcí prošlo tehdy i oddělení pro děti. Malí čtenáři mají svoje knížky v nových, barevných regálech a posedět mohou u velkého kulatého stolu, který lze navíc rozložit jako dílky pomeranče. „První etapa oprav a vybavení vyšla na zhruba čtyři sta patnáct tisíc. Jsem rád, že se nám dlouho plánované změny povedlo provést a knihovna se tak po několika desetiletích stane moderním kulturním zařízením," podotkl ředitel krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Ve Znojmě začne oprava oddělení pro dospělé čtenáře co nevidět. „Ještě tento týden si mohou čtenáři chodit půjčovat. A budeme rádi, když se na léto čtením zásobí důkladně. Předtím, než se šestnáctého června dají do práce řemeslníci, musíme totiž všechny knihy odnosit nahoru do konferenční místnosti," uvedla ředitelka znojemské Městské knihovny Věra Mašková.

Oddělení pro dospělé čtenáře v přízemí hlavní budovy knihovny v Zámečnické ulici zůstane zavřené do začátku září. „Během oprav řemeslníci udělají nové podlahy, vymění elektrické rozvody a vymalují. Oddělení dostane také nový nábytek a vybavení podle projektu architektky Nataši Orsini," doplnila ředitelka.

Současně knihovna nabídne pro čtenáře přes prázdniny novou službu. „Od prvního července do posledního srpna budeme mít v pracovní dny stánek na loucké plovárně. Neregistrovaní i registrovaní čtenáři si mohou k odpočinku na plovárně půjčit například starší čísla časopisů nebo knihy z fondu k vyřazení. Stánek bude otevřený od deseti hodin dopoledne do čtyř odpoledne," oznámila ředitelka.

Opravami oddělení pro dospělé skončí dlouholeté práce na obnově hlavní budovy knihovny. „Oddělení pro dospělé už mělo zmodernizované zázemí, nová je také studovna a čítárna i vstupní prostory do knihovny. Zbývají drobné opravy fasády a obnova regionálního oddělení," vypočítala Mašková. Pobočky knihovny a studovna zůstanou i v době oprav otevřené.

Autor: Martin Moštěk

4.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení